Hlavní navigace

Operace šedého zákalu trvá pár minut. Jen se k ní odhodlat

23. 4. 2020

Sdílet

 Autor: Depositphotos.com
Šedý zákal může mít už čtyřicetiletý člověk. Nemoc, která je spojená se stárnutím, se posouvá do stále nižšího věku. Trvalým řešením je pouze operace.

K očnímu lékaři nechodí většina z nás pravidelně, a tak se onemocnění nemusí zachytit včas. Každý pátý z nás hůř vidí, a dokonce každý třetí má občasné potíže se zrakem, které se ve stáří mění na trvalé. Korekci zraku nabízejí mimo jiné speciální operace. Ročně této možnosti využijí desítky tisíc lidí.

Kdy jít na operaci?

Šedý zákal se může projevit třeba zamlženým nebo rozostřeným viděním, neostrým obrazem hlavně při pozorování předmětů v dálce. Pacienti mají pocit, že se dívají přes špinavé sklo. Dochází totiž k zakalení normálně čiré oční čočky. Je ale velký rozdíl v tom, kdy a jak moc to každému z nich začne vadit. I rozhodnutí o operaci záleží z velké míry na samotném pacientovi, jak potvrzuje Martin Fučík, primář operačních sálů a glaukomového centra na klinice Lexum v Praze: 

„Indikace pacienta k oční operaci je dost individuální a záleží na nárocích pacienta na zrakovou ostrost. Obecně se má za to, že pacient by měl podstoupit operaci šedého zákalu ve chvíli, kdy ho nemoc obtěžuje jak v běžném životě, tak v zaměstnání. V posledních letech výrazně stoupl požadavek dobrého zraku vzhledem k volnočasovým aktivitám.“

Pečlivé vyšetření jako základ 

Jediný způsob, kterým se pacient může šedého zákalu zbavit, je operace, kdy je zakalená lidská čočka nahrazena umělou čirou čočkou. A i tady platí, že čím dříve se vše řeší, tím jednodušší to je. Moderní technologie i materiály zaručují, že samotný zákrok trvá pár minut, a dokonce je celosvětově nejčastějším chirurgickým zákrokem vůbec. Jde tedy spíše o odhodlání každého pacienta problém vyřešit. 

Jednou z možností je zvolit operaci za pomoci ultrazvuku, která je kratší než klasická laserová, a navíc šetrnější k oku. Přináší také méně pooperačních komplikací. Co předchází samotné operaci šedého zákalu?

„Především pečlivé oční vyšetření, základní interní předoperační vyšetření a také konzultace s odborníkem, který pacientovi nabídne varianty řešení jeho problému,“ uvádí Martin Fučík. „Pacient by měl být schopen lokální anestezie a před operací být ve stabilizovaném zdravotním stavu.“

Podle lékaře není nutné plánovat operaci třeba na určité roční období, jde tak spíš o to, kdy se to hodí pacientovi:

„Čekací lhůty na operace bývají v České republice do dvou měsíců, ale záleží na kapacitách jednotlivých pracovišť. Ve specifických případech může být operace šedého zákalu i akutní,“ říká primář.

Příčiny a prevence šedého zákalu

  • Nejčastěji se objevuje ve vyšším věku, postihuje jedno nebo obě oči a rozvíjí se měsíce i roky.
  • Onemocnění nebolí, ale způsobuje rozostřené vidění, odlišné vnímání barev, zkreslený obraz.
  • Kromě stárnutí mohou být příčinou šedého zákalu některá onemocnění, například cukrovka, úraz oka, kouření nebo nezdravý životní styl.
  • Vznik nemoci ovlivňuje také užívání některých léků, vyšší dioptrické vady a genetické dispozice.
  • Nemoci se dá částečně předejít nošením slunečních brýlí, zdravým životním stylem a vyváženou stravou s dostatkem vitaminů, zejména A a E.

Bolestivost operace a její vnímání

Ačkoliv není operace očního zákalu nijak složitý zákrok, vzbuzuje v nás pochopitelně obavy. Provádí se v lokální anestezii a nástroje i přítomnost lékaře u očí asi v nikom příjemné pocity nevzbuzují. Pochopitelně řešíme, jestli a jak moc nás to bude bolet:

„Bolestivost je subjektivní vjem, a tak se k němu musí přistupovat,“ komentuje pochopitelné obavy Martin Fučík. „Každý má jiné morálně volní vlastnosti, jiný stupeň sebekázně a schopnosti relaxace. I práh bolestivosti bývá u lidí různý. S pacienty, kteří se bojí, se snažíme při operaci mluvit, a když je to třeba, držet je i za ruku.“

Psychická pohoda pacienta je pro lékaře velmi důležitá, a tak podle Martina Fučíka mohou i někteří pacienti před zákrokem užívat léky na zmírnění strachu.

Praktické rady na den zákroku

  • Na kliniku přijďte včas, přineste si čisté pohodlné oblečení – do něj se před operací převléknete.
  • Ráno nepoužívejte líčidla ani mastný krém na obličej.
  • Neměli byste být nachlazení a mít opar.
  • Lékaři jsou zvyklí na nenadálé situace – když potřebujete zakašlat, kýchnout atd., stačí to dát najevo a lékař práci přeruší.

Pooperační režim je důležitý

Protože se jedná o ambulantní zákrok, je většina pacientů po operaci schopná odejít s doprovodem domů. 

„Pacientům oko přelepíme a předáme jim doporučení aplikovat pooperační léčbu už v den operace,“ říká Martin Fučík. 

V prvních třech týdnech je třeba pravidelně používat kapky, které předepíše operující lékař. Na klinice Lexum také doporučují první až čtvrtý den po operaci navštívit očního lékaře na pooperační kontroluS viděním bývá podle Martina Fučíka většina lidí spokojená už druhý den. Oko může být třeba citlivější na světlo, proto se hodí nosit sluneční brýle. 

Odborná spolupráce:


MUDr. Martin Fučík

Primář operačních sálů a glaukomového centra na klinice Lexum v Praze.

Autor článku

Zaměřuje se především na problematiku zdravého životního stylu, sportu, nemocí a jejich řešení.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).