Hlavní navigace

Pylová sezóna může alergikům ohrozit zrak

24. 3. 2020

Sdílet

 Autor: Depositphotos.com
První pylová zrna olše a lísky začala poletovat vzduchem už v lednu, a sezóna alergických potíží je tak v plném proudu. Typickým problémem je svědění očí. Málokdo ale ví, že neléčená oční alergie představuje nebezpečí pro zrak.

Projevy alergie jsou velmi nepříjemné, celodenní kýchání, vodnatá rýma nebo právě svědění očí je důvodem, proč se snažíme problém co nejdříve řešit. Ordinace alergologů mívají dlouho dopředu plno, naštěstí je ale řada léků volně prodejných. I tak by mělo být samozřejmostí poradit se v dohledné době s lékařem. 

Každý druhý alergik má potíže s očima

Nějaká forma alergie trápí zhruba každého třetího Čecha, každý druhý alergik se navíc v sezóně potýká s očními problémy.

„Nepříjemné svědění, zvýšené slzení, oteklé oči, pocit cizího tělíska v oku, pálení, řezání nebo zarudnutí očí – to všechno jsou příznaky oční alergie. Nejběžnějším projevem oční alergie je zánět spojivek. Oční alergie je nejčastěji spojena se sennou rýmou. Ačkoliv se záněty spojivek objevují zpravidla během jarního období, mohou vznikat po celý rok,“ upozorňuje Pavel Stodůlka, přednosta sítě očních klinik Gemini.

Příznaky oční alergie

 • svědění
 • zvýšené slzení
 • oteklé oči
 • pocit cizího tělíska v oku
 • pálení očí
 • řezání očí
 • zarudnutí očí

Hodně potíží odvrátí prevence a režim

Zbavit se nepříjemných projevů oční alergie nebo očím alespoň částečně ulevit jde hned několika způsoby. Zásadní jsou preventivní režimová opatření, která leckdo zanedbává a spoléhá jen na nákupy v lékárně či léky předepsané v ordinaci. Alergik by se měl co nejvíc vyhýbat prostředí, které mu způsobuje problémy.

„V případě všudypřítomného pylu je to nicméně těžké, protože drobná zrnka se dostanou oknem až k nám domů, nebo si je přinášíme na oblečení,“ shrnuje odborná konzultantka lékáren Benu Ivana Lanová. „Po příchodu domů by se měl alergik ihned osprchovat, umýt si vlasy a převléct se do čistého oblečení. Pomoci mohou také protipylové sítě do oken nebo čističky vzduchu, které dokáží ze vzduchu odfiltrovat pylová zrna.“

V případě potíží s očima radí Pavel Stodůlka nosit sluneční brýle, aby se aspoň část alergenů udržela mimo oči. A oči si hned po příchodu domů vypláchnout.

„Při pocitu svědění mají alergici tendenci si oči mnout. To ale může potíže ještě zhoršit, protože při mnutí očí se může uvolňovat ještě víc dráždivých látek. Proto je dobré se tření očí vyhnout,“ radí dále lékař.

Alergie a její projevy

 • Alergie je nepřiměřená reakce organismu na neškodné látky, které se kolem nás běžně vyskytují a na které zdravý jedinec nereaguje. 
 • Na jaře jsou to nejčastěji pyly. 
 • Alergie se projevují rýmou, ucpaným nosem, kýcháním, slzením a svěděním očí, mohou se objevit i kožní reakce a dýchací potíže.
 • Proti alergiím pomáhají i některé volně prodejné léky – kapky do očí, spreje do nosu, antihistaminika v podobě tablet.
 • Při dlouhodobějších potížích je ale vždy lepší registrovat se u specialisty – alergologa.

Obklad a kapky: první pomoc při alergii očí

Když už se potíže dostaví a otečou víčka, vždycky aspoň na chvíli pomůže studený obklad.

„Akutní příznaky pomohou zmírnit oční kapky s obsahem antihistaminik a látek, které zmírňují zarudnutí a otok,“ doporučuje Pavel Stodůlka. Upozorňuje také, že kdo nosí kontaktní čočky, měl by se k nim vrátit, až potíže odezní.

Některé léčivé přípravky na projevy alergií jsou volně prodejné v lékárnách, pokud se ale pacientovi za pár dní neuleví, měl by navštívit odborníka. Dlouhotrvající potíže mohou mít totiž dopad na zdraví očí. Při běžné alergii fatální poškození zraku nehrozí. Pokud ale – i přes léčbu antihistaminiky – přetrvává pálení či řezání očí, je potřeba navštívit specializovaného očního lékaře. 

I mírné potíže mohou končit vážnými komplikacemi

Oční lékař může alergie dokonce odhalit jako první. Příznaky oční alergie se totiž v některých případech dlouhou dobu nemusí projevovat nijak dramaticky. Stává se tak, že projevy onemocnění vidí dříve než alergolog oční lékař, pokud ho navštěvujeme pravidelně kvůli nějakému onemocnění. A to je každopádně dobře, protože jakékoliv – i mírné – dlouhotrvající potíže mohou mít na zdraví očí devastující vliv.

„Dlouhodobě neléčená oční alergie může vést k vážným komplikacím, kdy alergický zánět postihne i rohovku. To dokonce může způsobit závažné postižení oka i s trvalými následky na kvalitě zraku,“ varuje závěrem lékař.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Všeobecné dotazy, připomínky a tipy směřujte na adresu redakce@vitalia.cz.

Tiskové zprávy zasílejte na e-mail press@vitalia.cz.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).