Hlavní navigace

běh

Běhání v zimě: mýtus větrovky a zimních bot

Středoevropan je na naši zimu zvyklý, a tak můžete s běháním klidně začít třeba právě teď. A nebo si dopřávat své běžné tréninkové dávky. Dobré je ale znát sedm pravidel zimního běhu, které objasní, zda jsou nutné zimní běžecké boty a další speciální vybavení, jak se obléci a vyhnout se dalším chybám.

6. 2. 2019 0:00
Doba čtení: 4 minuty

Běhání v zimě: Když cítíte na hrudníku chlad, vraťte se domů

Běhat můžete, i když se teploty pohybují kolem bodu mrazu, chce to jen rozcvičku, kvalitní oblečení a šátek.

Doba čtení: 3 minuty

Sportujete v zimě? Neprohřáté svaly se snáze poraní

S nadcházející zimou je spojena řada typických úrazů. Stoupá počet zlomenin, naraženin a zranění kolenních kloubů. Nejhorší z nich vyžadují až šestiměsíční rekonvalescenci a končí s trvalými následky. Fyzioterapeutka vysvětluje, jak úrazům předejít.

21. 11. 2018 11:52
Doba čtení: 3 minuty

Běhat ráno, nebo večer? Rozdíly tu jsou

Otázku, zda je lepší běhat ráno, nebo večer, si kladou všichni běžci, rekreační, výkonnostní i ve vrcholové přípravě. Obě varianty jsou možné s tím, že smysl se může lišit.

Doba čtení: 3 minuty

Během na lačno nezhubnete

Brzy ráno vstáváte a své tělo během na lačno mučíte, jen abyste nějaké to kilo shodili a v plavkách figuru předvedli? Chybu děláte, na lačno to nemá význam.

Doba čtení: 3 minuty

Příliš horlivý běžec si brzy zničí zdraví, říká trenér

Běhání není zdravé, když běžíte špatně. Lidé více řeší boty, hubnutí, sporttestery, místo aby se zaměřili na správnou techniku a tréninkový plán. „Kdo nenašlapuje správně, může běhat celý život a spíš si uškodí, než aby něčeho dosáhl,“ říká Miroslav Semerád.

22. 2. 2016 0:00
Doba čtení: 11 minut

Klouby potřebují výživu, i když je vám jen dvacet

Při letních sportech přepínáme své síly a tělo nám to vrací – bolestí kloubů. Artróza přitom postihuje i mladou generaci. Jak jí předcházet?

9. 8. 2012 10:00
Doba čtení: 2 minuty

Čím dražší sportovní boty, tím horší!

Nejlepší běžci nezanechávají stopy – cituje starý výrok autor bestselleru Zrozeni k běhu. Jeho tvrzení, že moderní obuv neumožňuje chodidlu správně pracovat, potvrzují i odborné studie.

Doba čtení: 4 minuty

Zpestřete si běžecký trénink!

Někdy už je to nuda nebo šílená dřina. Trénujete jak blázni a výkonnost nestoupá? Nebo přemýšlíte, jak své pravidelné výběhy obměnit? Zkuste intervalový trénink.

16. 4. 2010 0:00
Doba čtení: 3 minuty

Superkompenzační dieta není pro každého

Tři dny se vyhýbat všemu sladkému, jak to jen jde, a pak si ho naopak pěkně dopřát. To není další bláznivá dieta na hubnutí. Komu je určená a co od ní očekávat?

Doba čtení: 3 minuty

Běh do kopce aneb Jak jsme nedoběhli

Běh nemusí být nudný, když si zpestříte terén a dopřejete si nějaké dobrodružství. Nám se to povedlo. Běhali jsme do kopců, brodili se blátem a prodírali křovím.

Doba čtení: 3 minuty

Běh je nejlevnější sport

Rekreační běh je jeden z nejlevnějších sportů a zůstane jím do té doby, než jej začnete brát opravdu vážně. Pak už jen záleží na vás, kolik peněz vynaložíte a z běhu se může rázem stát poměrně drahá záležitost. V opačném případě vás běh stojí jedny boty za rok.

Doba čtení: 4 minuty

Z nenáviděného běhu se stává závislost

Má příprava na půlmaraton s drobnými přestávkami pokračuje. Ještě před měsícem se vše zdálo být ztracené, ale teď opět běhám a překvapivě mě to začíná bavit. Tělo se sice brání, ale já ho naučím! Blíží se jaro, nazujte si také boty a pojďte se proběhnout.

Doba čtení: 3 minuty

Během ku zdraví, nebo k trvalé invaliditě?

O běhání se často mluví jako o nezdravé aktivitě. Škodí přeci kolenům, kotníkům a bolí z něj záda. Je to pravda? Jak je potom možné, že vídáme tolik běžců-seniorů? A vůbec – máme na život přidělený počet kroků, které vychodíme nebo vyběháme, a pak šlus?

26. 2. 2010 0:00
Doba čtení: 3 minuty

Pata, špička aneb technika běhu

Každý běžec má svou techniku. Někdo díky ní prodá svoji kondici, jiného spíše brzdí. Technika běhu jde ruku v ruce s výkony, ale často souvisí i se zdravím. Přesto neexistuje jediná správná možnost, ale lze popsat nejčastější běžecké chyby, díky kterým se ochuzujeme o některý z přínosů běhání.

Doba čtení: 3 minuty

Než vyběhnete: běžecká cvičení

Delší běh dá tělu pořádně zabrat – to mé by o tom mohlo vyprávět. Proto je nutné se před během pořádně procvičit, abychom si neublížili a aby se nám hezky běželo. V tomto dílu našeho seriálu vám představíme základní cviky, které by neměl žádný běžec předtím, než vyběhne na dlouhou trať, vynechat.

Doba čtení: 3 minuty

Skupinový běh vás vyhecuje

Běh je možná individuální sport, ale pokud najdete parťáka, tak vás to nakopne k lepším výkonům. Sama jsem se o tom přesvědčila, když jsem vyběhla se skupinou dalších běžců. K mému překvapení jsem měla v nohách více sil, než bych dříve předpokládala. Lidská ješitnost a strach z pokoření má něco do sebe.

Doba čtení: 3 minuty

První kilometry bolely, ale tělo už si zvyká

Delší výběhy jsou pro netrénovaného člověka muka. Přesvědčila jsem se o tom na vlastní nohy, záda i plíce. Pokud to nevzdáte po prvních kilometrech, přestane vám vadit studený vzduch a cesta se stane vaším parťákem a běh oblíbeným sportem. Důležité je znovu vyběhnout a pokusit se splnit limit. Jenže začátky bývají krušné.

Doba čtení: 4 minuty

Příprava na maraton začala (a mně není do běhu)

Cesta amatéra-začátečníka je dlouhá a trnitá. Už to tuším. Základním kamenem úspěchu je trénink obecné vytrvalosti. V prvním přípravném období snad postupně přestane dlouhý běh tolik bolet, začnou probíhat metabolické změny a srdce zajásá. Pokud to s běháním myslíte alespoň trochu vážně, pomůže vám tréninkový plán.

Doba čtení: 5 minut

Soutěž Vitalie a společnosti BOOTCAMPS má vítěze! Kdo si půjde zaběhat?

18. prosince jsme vyhlásili soutěž o kurz běhání, který pořádá společnost BOOTCAMPS. Dnes, přesně v 16 hodin, jsme v kanceláři vydavatele magazínu Vitalia.cz, společnosti Internet Info, v Praze na Hradčanské, vylosovali výherce, který dostane pořádně do těla. Nejste jím náhodou vy?

4. 1. 2010 17:17
Doba čtení: 1 minuta

Už máte pohybové předsevzetí na příští rok? Soutěžte s Vitalií o kurz běhání!

SOUTĚŽ: Na začátku roku bývá v posilovnách a na skupinových lekcích k nehnutí. V lednu, v čase plnění novoročních předsevzetí, máme k pohybu motivaci. Už víte, jak a kde se vrátíte do formy? Třeba vás inspirujeme a možná vyhrajete poukaz na „running bootcamp“. Pojďme se společně připravit na maraton!

18. 12. 2009 0:00
Doba čtení: 3 minuty

Kunratický běh: někdy jde i o život

Již po šestasedmdesáté vyrazili běžci nejrůznějších kategorií změřit své síly do pražského Kunratického lesa. Včerejší závod s názvem Velká kunratická je známý svojí náročností. Tu potvrdilo loňské úmrtí jednoho ze závodníků, který zkolaboval přímo na trati. Ponaučili se z toho letošní veteráni?

Doba čtení: 4 minuty

Běhání podle "ajťáka"

Běhání je sport, který udržuje tělo ve velmi dobré kondici. Dokáže nás během krátké doby hodně vyčerpat, ale zároveň dodat sílu, a to i po psychické stránce. Nebude proto na škodu povědět si, jak s běháním začít, co k němu budeme potřebovat a jak si chuť do něj udržet i po prvním pokusu.

Doba čtení: 7 minut