Hlavní navigace

Běh v létě: se správným oblečením to jde i ve vedrech

9. 8. 2019

Sdílet

 Autor: Depositphotos.com
Dá se běhat i teď v létě, kdy teploty běžně atakují třicítky? Ano. Překvapivě vám bude možná lépe v delších elasťácích než v kraťasech, oblečení rozhodně perte po každém běhu a zvažte nákup kompresních podkolenek. To jsou hlavní doporučení pro každý kilometr v horku.

Materiál volte podle intenzity

Běžeckých kousků oblečení je v nabídkách sportovních obchodů nespočet. Při běhu ale nezáleží až tak na tom, kolik procent těla je zakrytých, jako spíše na materiálu. Je lepší organické, nebo syntetické oblečení?

Na léto bych volil raději syntetické, rychleji schne a efektivně chladí,“ říká Vít Hruška, aktivní běžec a manažer Výstavy stanů a vybavení do přírody a e-shopu www.4camping.cz. „Na druhou stranu na delší a ne příliš intenzivní aktivity najde své uplatnění i merino, které oproti syntetice méně váže pachy, ale déle schne.“

Stříbro, UV… ale perte

Letní kousky běžeckého šatníku mohou být vybavené nečekanými „vychytávkami“. Třeba chladivým efektem, ionty stříbra, které zamezí zápachu i při větší námaze. Nebo UV faktorem: „Oblečení ošetřené UV ochranou je dnes úplnou samozřejmostí,“ potvrzuje Vít Hruška. „Buď jde o přirozenou vlastnost materiálu – merino, nebo musí být tato vlastnost takříkajíc dodaná. Rozhodně by však měla být součástí, protože oděv bez UV ochrany rychleji degraduje a ztrácí barvu.“

Jakkoliv vám ale výrobce slibuje, že zalití potem nebudete „zavánět“ svému okolí, prát byste své běžecké kousky měli po každém výběhu.

„Sůl, obsažená v potu, nedělá dobře žádnému materiálu, takže minimálně oděv vymáchat ve vodě by nebylo od věci,“ radí odborník. „Obecně lze říct, že po lehčí aktivitě stačí oděv pouze vyvětrat, ale pot nedělá dobře žádnému materiálu, natožpak lehkému a jemnému funkčnímu prádlu.“

Pozor na odření ze šortek

Prvotní myšlenka, vyplývající z logiky veder, je jasná – čím méně materiálu na těle, tím lépe. V běhu to ale tak jednoduché není – krátké šortky nebo dámské sukýnky totiž majitelům a majitelkám trochu širších stehen mohou v horku poměrně lehce způsobit odřeniny. Takže zdánlivě paradoxně jsou na tratích vidět i při třicítkách běžci v elasťákách pod kolena – a vědí, proč to dělají. Nejen kvůli odřeninám, ale i výkonu a regeneraci:

„Těsnější oděv totiž lépe transportuje pot od těla a klade menší odpor vzduchu,“ popisuje Vít Hruška. „Zvláštní kategorií jsou pak oděvy kompresní, které prokazatelně zlepšují a prodlužují výkon a po aktivitě zkracují dobu regenerace.“

To jsou třeba i běžeckým laikům známé „podkolenky“, které jsou také často k vidění. I když v jejich případě se někteří běžci shodují na tom, že mají význam až při hodinových a delších výbězích – a ty především v horku každý rekreační běžec opravdu nezvládá.

„Obecně ale platí, že kdo má rád ‚luft‘ kolem těla, může běhat ve volnějším oblečení,“ dodává odborník.

Praktický lékař Michal Bábíček: „Tekutiny na delší úseky berte určitě s sebou.“

S každou fyzickou aktivitou potřeba tekutin stoupá.

Pokud plánujeme náročnější nebo dlouhý úsek běžecké trasy, je lepší si vzít tekutiny s sebou.

Po běhání, které bylo spojeno se ztrátou tekutin při pocení, lékař doporučuje iontové nápoje nebo tekutiny, které jsou přímo určené pro použití po sportovních výkonech. Zpravidla obsahují ještě další potřebné látky, které urychlují rekonvalescenci unavených svalů.

Čím větší jsou ztráty tekutin pocením, tím větší by měl být i doplňující přísun tekutin.

Pokud vám po běhání otékají nohy, záleží na tom, zda dojde k ústupu otoků např. do druhého dne, či nikoliv. Nejčastěji bývá problém s žilní nedostatečností dolních končetin:

  • Urychlit tento ústup otoků můžeme zvednutím dolních končetin do horizontály, popř. i výše.
  • Může pomoci i sprcha dolních končetin, kdy střídáme studenou a teplou vodu. 
  • Pokud otoky neustupují, je vhodné poradit se se svým lékařem.

Tílko, tričko, podprsenka

Ve volbě tričko/tílko není příliš velký rozdíl a opět platí, že tílko nezaručí menší potivost. Podle Víta Hrušky udělají oba kousky běžeckého šatníku stejnou službu, pokud jde o odvádění potu od těla. „Opět jde o individuální postoj každého jednotlivce. Osobně dávám přednost tričku, protože chrání ramena před přímými slunečními paprsky,“ má užitečný tip Vít Hruška.

Důležitou součástí dámské výbavy je podprsenka – do té se vyplatí investovat cca 1000 Kč, které stojí. „Praktické jsou síťované panely v zadní části podprsenky a po stranách, které zajistí dokonalé odvětrávání,“ doporučuje Vít Hruška. „A samozřejmostí by měla být délkově nastavitelná širší ramínka společně s širším pružným spodním okrajem pro maximální pohodlí.“

Odvážnější běžkyně pak mohou na trénink vyrazit i bez tílka, jen ve sportovní podprsence, která plní funkci topu.

Hlavu schovat

Pokud jde o (ne)pokrytí hlavy, pro horké dny rozhodně platí, že by měla být chráněná. A oči také. Klasikou jsou kšiltovky, volit ale můžete i sportovní brýle nebo multifunkční šátek.

„Osobně doporučuji víc než kšiltovku multifunkční šátek – tubu, který plní více funkcí a zabere méně prostoru. Při parném dni se dá snadno namočit a ochlazuje tak hlavu běžce. Ve větrném dni zase chrání před ofouknutím a za chladných večerů může chránit krk před prochlazením,“ říká dále specialista.

A běháte-li spíš večer, nezapomeňte, že bude stále méně světla a v pozdějších hodinách se vybavte čelovkou.

Tipy pro letní běhání

  • Nesnažte se o rychlostní rekordy.
  • I když je hlášení v aplikaci „Nejrychlejší čas na této trase“ pro pravidelné běžce lákadlem, léto není doba, kdy bychom měli „jet naplno“. Tělo potřebuje čas, aby se přizpůsobilo vysokým teplotám a výkonnost je snížená. Vyplatí se proto poslouchat signály těla spíš než řešit čas na každém kilometru.
  • Běhejte jindy a jinde, než jste třeba zvyklí.
  • I ten, kdo má své naběhané cestičky, by se měl v horkých dnech zamyslet, jestli je nezměnit. Jinak se totiž budete cítit na asfaltových silnicích, kde není kousek stínu, a jinak třeba na lesní pěšině, kde je celý den příjemně.
  • Samozřejmostí by také mělo být vybrat si k běhu buď brzké ranní hodiny i za cenu dřívějšího vstávání, nebo pak večer, kdy teploty klesnou.

Ponožky ne ledajaké

Nejsou vidět, často je tedy příliš neřešíme a několik set korun se nám do nich příliš nechce investovat. I běžecké ponožky ale mají své funkční opodstatnění. Především u těch, kteří „polykají“ delší tratě a dvacetiminutový běh je pro ně spíš rozcvičkou.

„Na léto bych volil spíše tenčí, dobře prodyšné ponožky z rychleschnoucího materiálu, aby nedocházelo k tvorbě puchýřů,“ doporučuje Vít HruškaA znovu upozorňuje i na kompresní varianty. Není sice nejpříjemnější „soukat se“ do na pohled miniaturních podkolenek, ale zajišťují lepší prokrvení, a nejen to: „Kompresní varianta totiž oddaluje produkci kyseliny mléčné do svalů a zkracuje tak čas potřebný na regeneraci,“ říká odborník. „Důležitou roli hraje také při snížení rizika vzniku mikrotrhlin ve svalech způsobených rázy při došlapech nebo seskocích.“

Prádlo tak může zamezit nepříjemnému zranění nebo pocitům diskomfortu.

Odborná spolupráce:

MUDr. Michal Bábíček

Praktický lékař, Sdružení praktických lékařů ČR


Vít Hruška

Aktivní běžec a manažer Výstavy stanů a vybavení do přírody a e-shopu www.4camping.cz

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Zaměřuje se především na problematiku zdravého životního stylu, sportu, nemocí a jejich řešení.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).