Hlavní navigace

Sportujete v zimě? Neprohřáté svaly se snáze poraní

21. 11. 2018

Sdílet

 Autor: Depositphotos.com
S nadcházející zimou je spojena řada typických úrazů. Stoupá počet zlomenin, naraženin a zranění kolenních kloubů. Nejhorší z nich vyžadují až šestiměsíční rekonvalescenci a končí s trvalými následky. Fyzioterapeutka vysvětluje, jak úrazům předejít.

„V zimě prakticky nepotkáme klasické letní odřeniny nebo popáleniny, naopak se zvyšuje počet úrazů na ledě a sněhu. Ošetřujeme zlomeniny, naraženiny a také svalové ztuhlosti, které vedou k horší koordinaci pohybu,“ popisuje typická zimní zranění Iva Bílková, hlavní fyzioterapeutka pražské Fyziokliniky.

Příčiny zimních úrazů se však od těch letních nijak neliší – jsou to především přepnutí sil a špatné odhadnutí situace. Jak při běžném pohybu, tak zejména při sportu. Češi mají navíc zimní sporty v oblibě. Podle výzkumu společnosti STEM/MARK lyžuje 35 % populace, na běžkách jezdí téměř každý čtvrtý Čech a brusle alespoň občas vyzkouší dokonce více než 41 % lidí. „Zimní“ problémy ale mohou mít i běžci, cyklisté a další, kdo sportují venku, třeba ve venkovních posilovnách. Za většinu zlomenin podle zkušeností Ivy Bílkové mohou pády na ledu, pro bruslaře bývá typická naražená kostrč a pro sjezdové lyžaře podvrtnutá kolena.

„Svaly a kosti srostou relativně rychle, ale poranění vazů a kloubů se rehabilitují dlouho, hojení vazů bývá komplikované a rozsah kolenního kloubu může zůstat trvale omezen,“ říká fyzioterapeutka a přidává zásady, které pomohou snížit riziko zimního úrazu.

Protáhnout se a neprochladnout

V nižších zimních teplotách je důležité udržovat tělo v teple a před výkonem svaly protáhnout. Lyžaři by neměli protahovat pouze nohy, ale také ruce, páteř a klouby celého těla. „Pokud lidé sportují v zimě, měli by být vždy dostatečně teple oblečeni, neboť u zahřátých a prokrvených svalů se snižuje riziko natažení či natržení. Někteří výrobci nabízejí zahřívací vložky do bot, rukavic nebo bund poháněné baterií. To může být také pomocníkem při prevenci proti podchlazení, při kterém hrozí horší koordinace pohybu a vznik úrazu,“ doporučuje Iva Bílková. Přečtěte si tipy, jak vrstvit funkční prádlo, abyste nenastydli.

Sportujte s čistou hlavou

Nikdo by neměl podceňovat únavu, která způsobuje horší koordinaci a nezvládnutí zátěže, na kterou je člověk normálně zvyklý. Podobně zrádný bývá i alkohol „pro zahřátí“, kvůli kterému sportovec ztrácí sebereflexi a přeceňuje své schopnosti.


Autor: Photo by Maarten Duineveld on Unsplash, podle licence: Public domain

Nepřeceňujte své schopnosti a nepodceňujte situaci. Začátečníkům pomůže instruktor osvojit si techniku, která zbytečně nezatíží jeho tělo

Správná technika šetří tělo

„Začínajícím lyžařům se zprvu vyplatí služby instruktora. Bez správné techniky totiž tlačí lyže do zatáčky silou a téměř nepřetržitě pluží i v situacích, kdy by se mohli uvolnit a svézt. To je obrovská zátěž na kolena, vnitřní strany stehen a vnitřně rotované kyčelní klouby. Zvládnutá technika šetří energii a odlehčuje kloubům,“ říká fyzioterapeutka.

Buďte opatrní a ohleduplní

Trnem v oku mnoha sjezdových lyžařů je stále snowboarding, možná také proto, že je doménou převážně mladých. Mnohé rozepře na sjezdovkách mohou pramenit i z faktu, že snowboardista má velmi omezenou rotaci trupu a s ní i orientaci, nevidí za sebe, což může přivodit srážku s předjíždějícím lyžařem.

„Snowboardisté mívají nejhorší takzvané spirálovité zlomeniny stehenní kosti, jejichž příčinou bývá pevné vázání. Když snowboardista upadne a kutálí se ze svahu dolů, snowboard, který drhne o zem, blokuje trupu a nohám tendenci v pádu rotovat. Vznikají tak zlomeniny, které je nutné operovat pomocí zevních fixátorů a které provází poškození kolenního kloubu a jeho vazů. Rehabilitace pak trvají až šest měsíců. Rychlejšímu srůstu kostí a zacelení natrženého svalu pomáhá inovativní léčba s aplikací rázové vlny co nejdříve po operaci,“ popisuje Iva Bílková.

Typická zimní zranění, která řeší fyzioterapeuti:

  • zlomenina zápěstí,
  • zlomeniny pažní kosti nebo předloktí,
  • naražené kostrče,
  • úrazy dolních končetin (zlomeniny v oblasti kyčelního kloubu nebo stehenní kosti, podvrtnutí kolene, výrony kotníku).

Zdroj: Fyzioklinika

Autor článku

Všeobecné dotazy, připomínky a tipy směřujte na adresu redakce@vitalia.cz.

Tiskové zprávy zasílejte na e-mail press@vitalia.cz.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).