největší server o zdraví
Zdraví
Jídlo
Dieta
Psychologie
Testy
Nemoci
Podcast
Kalkulačky
Těhotenská kalkulačka
Ovulační kalkulačky
BMI kalkulačka
BMI kalkulačka pro ženy
BMI kalkulačka pro muže
Hledat
Vitalia.cz
»
Témata
»
bakterie
bakterie
31
–
60
/
65
První strana
Předchozí strana
1
2
3
Následující strana
Poslední strana
Účinky antibiotik slábnou a není je čím nahradit
Přibývá bakterií, na které již antibiotika neúčinkují. Podle předpokladů bude úmrtnost na infekční onemocnění představovat opět nejvýznamnější příčinu úmrtí.
Helena Singerová
11. 1. 2022
Třetina lidí má doma antibiotika „pro případ“, jsme sami proti sobě
Téměř každý pátý Čech nebo Češka si ordinuje antibiotika sám. Zhruba třetina lidí si myslí, že antibiotika jim pomůžou s rýmou. Podobné množství lidí si je v různých formách pro jistotu schovává v lékárničce. Ukázal to průzkum Státního zdravotního ústavu. Pokud se antibiotika užívají hodně a špatně, přestávají léčit, protože bakterie se vůči nim stávají odolné.
Hana Válková
8. 10. 2021
Ani na zalévání zeleniny, ani k mytí podlahy. Opakované využití vody ohrožuje zdraví
Opětovné využívání srážkových a tzv. šedých vod (odpadní vody z umyvadel, sprch či van) představuje zdravotní rizika. V šedé vodě nacházejí hygienici například i fekální bakterie, což asi není nic, co byste chtěli mít doma na podlaze nebo výpěstcích ze zahrádky.
Petr Havel
4. 10. 2021
Buď uhyne mikrob, zemře člověk, nebo mikrobi a imunitní systém dosáhnou příměří
Našimi největšími nepřáteli jsou neviditelné mikroorganismy, které žijí všude kolem nás a v nás a které se podílejí na přirozeném koloběhu života a smrti. Toto téma je aktuální v každé době, obzvláště v té současné. Můžeme nad viry a bakteriemi zvítězit?
Taťána Kročková
27. 9. 2021
Po návratu z dovolené odpusťte vodu z potrubí. Dobrá rada, nebo nesmysl?
„Lidé by bezprostředně po návratu neměli vodu pít ani se v ní sprchovat,“ říkají odborníci z Mendelovy univerzity v Brně a radí po dovolené vždy odpustit celý obsah vodovodních trubek. Podle vodohospodářů jsou ale jejich závěry nepřesné.
Petr Havel
4. 8. 2021
Na podporu imunity platí betaglukany: Kde je najít?
Betaglukany jsou polysacharidy, které dokáží podpořit imunitu v nadcházejícím období plném (nejen) bakteriálních onemocnění. Poradíme, podle čeho poznat ty kvalitní.
Redakce
3. 12. 2020
Jak se v dětských kolektivech šíří bakterie a viry
Kýchnutí, půjčená propiska i mobil kolující mezi kamarády. Znáte-li nejčastější cesty přenosu nemocí, můžete se některým rizikovým situacím vyhnout. Jaká pravidla dítě naučit, aby se riziko šíření nemocí minimalizovalo, ale zbytečně je přitom nestresovat?
Redakce
25. 9. 2020
Odborníci radí povlékat peřiny každé dva týdny
Češi perou ložní prádlo průměrně jednou za čtyři až pět týdnů. To je podle odborníků málo, mnozí totiž doporučují měnit povlečení dokonce jednou týdně. Potřebujeme ale vůbec ve velkém likvidovat bakterie a další mikroorganismy, co s námi žijí v posteli? A vyplatí se kupovat povlaky s antibakteriální úpravou?
Tereza Víchová
8. 6. 2020
Mytí rukou: Nezapomínejte na nehty a zápěstí
Mytí rukou patří k základním hygienickým návykům a snižuje riziko nákazy nepříjemnými nemocemi. Myjete si ruce správně?
Helena Singerová
3. 3. 2020
Střeva jsou klíčová pro naši imunitu
Klíčovým orgánem imunity jsou střeva. Ovlivňují tvorbu bílých krvinek a učí obranyschopnost správně fungovat.
Bohumil Ždichynec
17. 12. 2019
Jaká probiotika jsou nejlepší pro střeva? Budete se divit
Klidně jezte jogurty, kysané zelí a další potraviny obsahující probiotika. Ale nečekejte zázraky. Nové vědecké práce a závěry odborníků ukazují, že konzumace probiotik zřejmě nemá na střevní mikroflóru prakticky žádný vliv.
Petr Havel
24. 4. 2019
Mír v břiše, mír v duši. Tak pravil Velký Bobek
Rozhovor
ROZHOVOR – Jak dětem vysvětlit něco složitého, problematiku, které nerozumí ani mnozí dospělí? Knížka Velký Bobek popisuje cestu lentilky zažívacím traktem až po… ano, po bobek. A je to velká jízda!
Lenka Krbcová
3. 4. 2019
Nejčtenější články roku 2018
Vážení a milí čtenáři, redakce serveru Vitalia.cz vám přeje krásné Vánoce. A pokud jste v letošním roce minuli některé články, přinášíme vám výběr těch, které zaujaly nejvíce čtenářů.
Lenka Krbcová
24. 12. 2018
Pro děti jsou lepší antibiotika v sirupu
Lékárníci varují: Nadužívání antibiotik i zbytečné obavy z jejich užívání jsou extrémy, které škodí. Důležité je užívat antibiotika správně.
Redakce
17. 11. 2018
Bakterie ve střevech řídí naše životy víc, než jsme mysleli
Rozhovor
Průměrný člověk má ve svých střevech až 1,5 kg bakterií. „Tento takzvaný mikrobiom zásadním způsobem ovládá nejen imunitu, ale i obezitu, psychiku, a má tak spojitost i s řadou onemocnění,“ popisuje biolog Petr Ryšávka.
Lenka Krbcová
6. 9. 2018
Listí v bazénu je „potrava“ pro bakterie
Pravidelně nečištěná voda v bazénu představuje zdravotní riziko. Jak zajistit, aby byl váš bazén bezpečný?
Petr Havel
9. 8. 2018
Desítky otrávených v Hradci Králové: bakterii zlatého stafylokoka do bistra někdo zanesl
Aktualita
Hygienici upřesňují příčiny těžkých zažívacích obtíží u zákazníků královéhradeckého občerstvení. Škodil zřejmě zlatý stafylokok, který vytvořil jed. „Předpokládáme, že byl do provozovny zanesen nějakou osobou,“ oznámili hygienici. K tomu může stačit třeba poranění na ruce.
Redakce
18. 6. 2018
Jak si sušit ruce na WC? Vysoušeče šíří bakterie, ale děláme i horší věci
Čím dál častěji se stává, že se lidé na veřejných toaletách vyhýbají elektrickým vysoušečům rukou v přesvědčení, že se jedná o zlověstné bacilonosiče. Zdravotní riziko je minimální, říkají odborníci a upozorňují, čemu se skutečně vyhnout.
Jana Kuklová
30. 5. 2018
Nové oblečení není nikdy úplně nové. Co všechno skrývá?
Je neuvěřitelné, co všechno je možné najít na nově zakoupeném oděvu. Kromě běžných otisků rtěnky nebo make-upu třeba i stopy exkrementů. Dost dobrý důvod pro to, veškeré zakoupené oblečení před použitím pečlivě vyprat.
Kristina Vacková
30. 4. 2018
Příznivý efekt česneku na rakovinu, cukrovku, kůži i obezitu
Zatímco česnek je dnes považován zejména za běžnou surovinu do kuchyně, v dobách minulých byl vysoce ceněn především díky četným, zdraví prospěšným vlastnostem. I když si to dnes tolik neuvědomujeme, česnek je všelék.
Kristina Vacková
22. 3. 2018
Střevní bakterie ovlivňují, zda jsme tlustí, či hubení
Nejen výživa a nedostatek pohybu ovlivňují naši váhu. Za to, jakou konfekční velikost si oblékáme, mohou i bakterie v našich střevech. Můžeme dostat do těla ty, které by nám pomohly zhubnout?
Helena Singerová
16. 3. 2018
Bakterie se množí i při grilování
Hygienici upozorňují, že by lidé měli myslet na dodržování základních hygienických pravidel už při samotném ukládání a zpracování masa, které si připravují na grilování.
Redakce
26. 6. 2017
Bioložka: Bakterie se na nás domlouvají
Rozhovor
Bakterie jsou chytřejší, než si myslíme: dokážou spolu komunikovat a umí se spočítat. Když jich je dost, zaútočí: „Spustí společnou reakci, třeba produkovat jed,“ říká mladá vědkyně Irena Pátková. Pokud „skočíme bakteriím do řeči“, můžeme najít lék na mnohé nemoci.
Helena Singerová
6. 6. 2017
Antibiotika se musí dobrat, ale proč?
Lidská hloupost se někdy jeví jako fenomén bez hranic. O to více zaráží, jak zoufalé mýty kolují často i mezi samotnými lékaři. Dokonalou ukázkou jsou antibiotika.
Jan Vavrečka
5. 8. 2014
Mýt, nebo nemýt maso? To je otázka
Rok co rok se objevují varování před mytím masa, zejména kuřecího. Přesto většina lidí maso před vařením, smažením či pečením umývá, jsme tak prostě zvyklí. Děláme chybu?
Petr Havel
18. 7. 2014
Mykobakteriózu chytnete z akvária
Dostali jste od Ježíška rybičky? Osazenstvo akvária vám může přivodit nemoc, s níž se budete potýkat i roky. Vyhněte se jí.
Kateřina Čepelíková
10. 1. 2014
Češi si myjí ruce i 10× denně a pořád je to málo
Aktualita
Když sáhneme na psa nebo podáme ruku cizímu člověku, umyjeme si ruce, docela často přitom používáme i mýdlo. Ale víte, kolik je mezi námi lidí, kteří si nemyjí ruce ani po použití WC?
Kateřina Čepelíková
15. 10. 2013
To aseptická linka vyrobí trvanlivé mléko, ne chemie
Balené vody, ledové čaje, mléko, smetana, to jsou výrobky, které v uzavřeném obalu vydrží na krámě třeba půl roku. Jsou za tím kouzla a čáry, nebo jsou důvody mnohem prozaičtější?
Kateřina Čepelíková
31. 7. 2013
Kdo stojí za jogurty Activia? České stračeny
Vyrazili jsme na obhlídku závodu, který za svými zdmi vyrábí jogurty i nápoje Activia. Žádné zahraniční mléko, žádná konzervace, ze země se by se dalo jíst. Podívejte se sami.
Kateřina Čepelíková
9. 7. 2013
Actimel je plný zvířecích bakterií. Bububu…
Internetem se šíří zprávy o nelidské střevní mikrofloře, kterými společnost Danone plní své jogurty. Tvrdí to konkrétní odborníci. Až na to, že o tom vůbec nevědí. Text je nesmyslů plný.
Kateřina Čepelíková
17. 6. 2013
31
–
60
/
65
První strana
Předchozí strana
1
2
3
Následující strana
Poslední strana
Domácí lékař
Plicní embolie
Svrab (skabies)
Spálová angína
Pátá nemoc
Bolest na hrudi
Revmatoidní artritida
Vysoký krevní tlak (hypertenze)
Černý kašel (pertuse)
Růže (erysipel)
Agorafobie (strach z otevřených prostorů)
Všechny nemoci
Dieta
Dítě
Farmářské trhy
Hubnutí
jídlo
Kvalita potravin
Psychologie
Vztahy
Zdravá výživa
zdraví
Všechny témata
PODCAST: Léky na obezitu jsou skoro zázračné, říká lékař z IKEMu
PODCAST
ČLÁNKY DO MAILU
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).
Povolit
Ne, děkuji