Hlavní navigace

Nejčtenější články roku 2018

24. 12. 2018

Sdílet

 Autor: Depositphotos.com / Vitalia.cz
Vážení a milí čtenáři, redakce serveru Vitalia.cz vám přeje krásné Vánoce. A pokud jste v letošním roce minuli některé články, přinášíme vám výběr těch, které zaujaly nejvíce čtenářů.

Nový moderní design a responzivita, 850 článků, 14,5 milionu návštěv, 40,7 milionu zhlédnutých stránek a 1. místo v kategorii Zdraví na českém internetu. Takový byl rok na serveru Vitalia.cz. A co se nejvíce četlo? Možná překvapivě se v top dvacítce opakovaně objevují tři témata: střevní bakterie, houby a trable s ochrankou v supermarketech.

Děkujeme, že jste nás i v roce 2018 četli. Podívejte se na žebříček dvaceti nejpopulárnějších textů:

1. Zrádné červené hřiby

V houbařské sezóně vás zaujala skupina krásných, chutných, ale i rizikových hub, ve kterých není snadné se vyznat. Zkusili jsme to napravit.

2. Proč zubař neodstraňuje zubní kámen na pojišťovnu, když by měl?

Jednoduchá otázka, složitější odpověď. Zjišťovali jsme, jestli se zubaři jen vymlouvají, když své pacienty rovnou posílají k zubní hygienistce.

3. Ochranka v obchodech nemá právo nahlížet vám do tašek 

„Zlodějko! Ukaž tašku!“ Na co má a nemá ochranka v obchodech právo? Ptali jsme se právníka.

4. Nejhorší potraviny roku 2017

Již tradiční přehled závadných potravin uplynulého roku. I loni bylo nejvíce nálezů ve skupině masných výrobků a vín. Kteří prodejci a výrobci potravin skončili na pranýři?

5. Kam se hrabe první Ano, šéfová na prvního Pohlreicha

V listopadu poprvé běžel na televizních obrazovkách nový pořad Ano, šéfová s Jitkou a Santem Pagana. Vystřídal veleúspěšné Ano, šéfe se Zdeňkem Pohlreichem. Porovnali jsme první díly šéfů.

6. Kloubní výživa pro koně – dobrý nápad pro lidi?

Šíří se zpráva, že zvířecí léky jsou prý účinnější než farmaka z lékárny. Lidé tak houfně už pár let vykupují zverimexy a dopují se tabletami určenými pro zvířata. Co na to odborníci?

7. Sběr březové vody se může pěkně prodražit

Účinky březové vody jsou pestré, využívá se na vlasy i pleť, ale také na pití a pro očistu organismu. Pokud si však nechcete březovou mízu koupit, ale získat ji přímo ze stromu, měli byste něco vědět.

8. Kdo to v Brně polepuje potraviny v obchodech?

V brněnských prodejnách Albert se na zboží začaly objevovat nálepky s popisky: „Přines si sáček z domu,“ nebo: „Toto je zbytečný obal.“ Hledali jsme, kdo nálepky na potraviny lepí a proč.

9. Střevní bakterie ovlivňují, zda jsme tlustí, či hubení

Nejen výživa a nedostatek pohybu mají vliv na naši váhu. Za to, jakou konfekční velikost si oblékáme, mohou i bakterie v našich střevech. Žije jich tam asi 160 různých druhů a dokážou ovlivnit nejen náš imunitní systém, ale i trávení jídla.

10. Trable v supermarketu: Nekradu, a přesto pískám

Běžný nákup potravin se mi poslední dobou proměnil v ne snad noční, zato hodně hlasitou můru. Bezpečnostní rámy všech supermarketů světa se proti mně spikly. Přijdu do obchodu – pískám, odcházím z obchodu – pískám…

11. Otevřela prodejnu bez obalů

Silvie Kladivová si loni na podzim ve Frenštátě pod Radhoštěm otevřela vlastní bezobalovou prodejnu. „Země je jediný domov, který máme,“ vysvětluje majitelka Kredence, co ji k odvážnému kroku vedlo.


Autor: Markéta Wernerová

12. Tradice pečení božích milostí je dlouhá

Příprava pečiva tradičně spjatého s Velikonoci není nijak složitá a má dlouhou historii. Vyzkoušeli jsme recept z Domácí kuchařky Magdaleny Dobromily Rettigové i modernější verzi.

13. Zázračné složení vlašských ořechů

Nejlepší jsou jen tak na chroupání, vlašské ořechy totiž obsahují řadu zdraví prospěšných látek. Ale i listy ořešáku nám mohou být užitečné – na stromě odpuzují hmyz a natrhané slouží třeba k přípravě léčebných čajů.

14. 23 druhů kosmetiky, které se raději vyhněte

Nebezpečnou a padělanou kosmetiku prodávají e-shopy, tržiště i kamenné prodejny. Je libo světové značky? Žádný problém – pokud vám nevadí neznámé složení a látky, které vyvolávají alergie a kožní problémy.

15. Domácí pěstování hřibů? Další totální nesmysl 

Hříbky a klouzky si doma opravdu nevypěstujete. Ani když vám to někdo tvrdí a dokládá obrázky staženými z internetu. Abyste vypěstovali hřib, potřebujete totiž kořeny stromů.

16. Poprvé u gynekologa – připravte svoji dceru 

Obavy, strach a stud. Co čeká mladé děvče na první prohlídce u ženského lékaře a kdy by ho měla poprvé navštívit?

17. Přesvědčil mě, že jsem hadr na podlahu

„Jsi to nejlepší, co mě v životě potkalo,“ slýchala zpočátku. „Tvoji přátelé jsou svině, blbci a dávají ti špatný příklad. Nevím, proč se zahazuji s tebou, když bych mohl mít lepší…“ přišlo později. Psycholog popisuje, jak podobné případy končí.

18. Bakterie ve střevech řídí naše životy víc, než jsme mysleli

Průměrný člověk má ve svých střevech až 1,5 kg bakterií. „Tento takzvaný mikrobiom zásadním způsobem ovládá nejen imunitu, ale i obezitu, psychiku, a má tak spojitost i s řadou onemocnění,“ popisuje biolog.


Autor: Archív Favea

19. Jsou morbidně obézní. Jídlo je zabíjí

Život ohrožující obezita je fenoménem, který ničí nemocného jak fyzicky, tak i psychicky a sociálně. Televizní reality show Můj 300kg život ukazuje, kam až může zajít posedlost jídlem.

20. Tuk vylitý do dřezu tvoří hmotu podobnou betonu

Olej po smažení a další tuky, které vylijeme do dřezů a toalet, způsobují ucpávání kanalizace a škody za miliony. Na rozdíl od betonu je tuková ucpávka pružná a nelze ji rozbít.

Níže najdete další úspěšná témata roku 2018, všechny články si můžete přečíst v archívu.

Autor článku

Redaktorka, editorka, dlouholetá šéfredaktorka serveru Vitalia.cz (do června 2022)

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).