Hlavní navigace

autismus

Nemůžeme tě zachránit, ale jsme tady. Píseň pro autistickou sestru je silná

Tereza Zajícová je sestra autistické Dorotky z celovečerního dokumentu Děti úplňku, který vloni uvedla Česká televize. O životě s těžkým autistou napsala a nazpívala písničku: „Nemůžeme ti pomoci, nemůžeme tě zachránit, ale jsme tady,“ zpívá sestře.

Redakce

3. 4. 2018 16:21
Doba čtení: 2 minuty

Potíže s diagnózou Aspergerův syndrom

Počet dětí patřících do sféry poruch autistického spektra stále roste. Jeden zdánlivě typický příznak může být u dítěte důsledkem mnoha příčin. To, co mylně považujeme za poruchu autistického spektra, může být ledacos.

Tomáš Novák

1. 11. 2017 0:00
Doba čtení: 8 minut

Osm nejrozšířenějších mýtů o lidech s autismem

Autisté mezi námi byli vždy. Byli zavíráni do ústavů a do pomocných škol. Na stále rozšířených mýtech je vidět, jak moc tito lidé potřebují pomoc, potřebují včasnou a správnou diagnostiku, aby se s nimi mohlo pracovat, učit je sociálním dovednostem a nenechat je na pospas nepochopení, posměchu a šikaně.

Dagmar Holá

3. 1. 2017 0:00
Doba čtení: 7 minut

Přítulný autista či Asperger? To je jako tulící se dikobraz

Lidé trpící autismem, Aspergerovým syndromem, ale i ADHD (hyperaktivitou) mívají tzv. syndrom tulících se dikobrazů. Ti mají mnohé, velmi ostré ostny a velejemnou kůžičku. Stěží se mohou přitulit. Co mají tyto poruchy ještě společného a v čem se liší?

Tomáš Novák

13. 12. 2016 0:00
Doba čtení: 6 minut

Aspergerův syndrom: proč si někteří lidé nerozumí s ostatními?

Albert Einstein, Isaac Newton, Carl Jung, Mark Twain a další… Co mají společného kromě toho, že se stali hvězdami ve svém oboru? Tvrdí se o nich, že mohli trpět Aspergerovým syndromem.

Kateřina Košutová

15. 11. 2016 0:00
Doba čtení: 7 minut

Normální autistický film: fascinující svět „jiných“

Chcete nahlédnout do světa „autíků“, dětí s Aspergerovým syndromem? Máte možnost. „Je to naprosto obohacující a inspirující,“ říká režisér Miroslav Janek.

Lenka Krbcová

15. 11. 2016 0:00
Doba čtení: 4 minuty

SÚKL: vakcíny jsou bezpečné a vztah mezi očkováním a autismem neexistuje

Hlavním tématem nového zpravodaje Státního ústavu pro kontrolu léčiv jsou nežádoucí účinky vakcín. Věnuje se také obavám z autismu ve spojitosti s očkováním.

Redakce

20. 5. 2016 11:34
Doba čtení: 3 minuty

Očkování a autismus ve světle nového vědeckého objevu

V březnu 2016 vydala Společnost pacientů s následky po očkování, z.s. tiskovou zprávu. Tou vyzvala odbornou veřejnost a Ministerstvo zdravotnictví ČR k přehodnocení doporučování očkování těhotných žen proti černému kašli. Důvodem výzvy byl nový vědecký objev publikovaný v únoru 2016 v prestižním vědeckém časopise Science.

Jan Vavrečka

25. 4. 2016 0:00
Doba čtení: 9 minut

Obětem očkování v USA již byly vyplaceny tři miliardy dolarů

V České republice dosud nebyla odškodněna ani jedna jediná oběť očkování. Pravděpodobně vůbec žádné oběti očkování totiž v ČR nemáme…

Jan Vavrečka

2. 9. 2015 0:00
Doba čtení: 14 minut

Spratek, autista, nebo malý schizofrenik?

I dítě nebo mladistvý může trpět schizofrenií. Příznaky klamou. Rodiče mívají nejčastěji podezření na autismus či na těžkou pubertu. Vše může být zcela jinak.

Tomáš Novák

5. 11. 2014 0:00
Doba čtení: 4 minuty

Autismus – vakcíny, nebo hormony?

Nová steroidní hypotéza o možných příčinách autismu je poznatkem významným. Oslabuje dosavadní argumentaci o možné souvislosti autismu s očkováním?

Jan Vavrečka

11. 6. 2014 0:00
Doba čtení: 7 minut

Udělá psí kusy, aby pomohl

Asistenční pes neslouží jen zrakově postiženým. Tam, kde končí síly lékařů, nastupují síly psí a ty dokáží doslova zázraky. Zvláště u autistů, kteří si žijí ve svém vlastním světě.

Kateřina Čepelíková

20. 3. 2013 9:00
Doba čtení: 3 minuty

Prvňák by měl mluvit bezchybně, říká logopedka

ROZHOVOR – Šišlání může být chvíli roztomilé. Podle klinické logopedky Ilony Kejklíčkové jsou už tři roky věku dítěte prvním milníkem, kdy je třeba věnovat pozornost úrovni jeho řeči.

Lenka Krbcová

22. 8. 2012 0:00
Doba čtení: 5 minut

Terapie pevným objetím vyvolává ostré debaty

Metoda, při níž rodič někdy i hodiny drží dítě proti jeho vůli v pevném sevření, není akreditována a výzkumy zatím chybí, ale psycholožka Jiřina Prekopová ji obhajuje svými výsledky.

Anna Příhodová

18. 1. 2012 0:00
Doba čtení: 5 minut