Hlavní navigace

autismus

Nemůžeme tě zachránit, ale jsme tady. Píseň pro autistickou sestru je silná

Tereza Zajícová je sestra autistické Dorotky z celovečerního dokumentu Děti úplňku, který vloni uvedla Česká televize. O životě s těžkým autistou napsala a nazpívala písničku: „Nemůžeme ti pomoci, nemůžeme tě zachránit, ale jsme tady,“ zpívá sestře.

3. 4. 2018 16:21
Doba čtení: 2 minuty

Potíže s diagnózou Aspergerův syndrom

Počet dětí patřících do sféry poruch autistického spektra stále roste. Jeden zdánlivě typický příznak může být u dítěte důsledkem mnoha příčin. To, co mylně považujeme za poruchu autistického spektra, může být ledacos.

1. 11. 2017 0:00
Doba čtení: 8 minut

Osm nejrozšířenějších mýtů o lidech s autismem

Autisté mezi námi byli vždy. Byli zavíráni do ústavů a do pomocných škol. Na stále rozšířených mýtech je vidět, jak moc tito lidé potřebují pomoc, potřebují včasnou a správnou diagnostiku, aby se s nimi mohlo pracovat, učit je sociálním dovednostem a nenechat je na pospas nepochopení, posměchu a šikaně.

Doba čtení: 7 minut

Přítulný autista či Asperger? To je jako tulící se dikobraz

Lidé trpící autismem, Aspergerovým syndromem, ale i ADHD (hyperaktivitou) mívají tzv. syndrom tulících se dikobrazů. Ti mají mnohé, velmi ostré ostny a velejemnou kůžičku. Stěží se mohou přitulit. Co mají tyto poruchy ještě společného a v čem se liší?

Doba čtení: 6 minut

Aspergerův syndrom: proč si někteří lidé nerozumí s ostatními?

Albert Einstein, Isaac Newton, Carl Jung, Mark Twain a další… Co mají společného kromě toho, že se stali hvězdami ve svém oboru? Tvrdí se o nich, že mohli trpět Aspergerovým syndromem.

Doba čtení: 7 minut

Normální autistický film: fascinující svět „jiných“

Chcete nahlédnout do světa „autíků“, dětí s Aspergerovým syndromem? Máte možnost. „Je to naprosto obohacující a inspirující,“ říká režisér Miroslav Janek.

15. 11. 2016 0:00
Doba čtení: 4 minuty

SÚKL: vakcíny jsou bezpečné a vztah mezi očkováním a autismem neexistuje

Hlavním tématem nového zpravodaje Státního ústavu pro kontrolu léčiv jsou nežádoucí účinky vakcín. Věnuje se také obavám z autismu ve spojitosti s očkováním.

20. 5. 2016 11:34
Doba čtení: 3 minuty

Očkování a autismus ve světle nového vědeckého objevu

V březnu 2016 vydala Společnost pacientů s následky po očkování, z.s. tiskovou zprávu. Tou vyzvala odbornou veřejnost a Ministerstvo zdravotnictví ČR k přehodnocení doporučování očkování těhotných žen proti černému kašli. Důvodem výzvy byl nový vědecký objev publikovaný v únoru 2016 v prestižním vědeckém časopise Science.

Doba čtení: 9 minut

Obětem očkování v USA již byly vyplaceny tři miliardy dolarů

V České republice dosud nebyla odškodněna ani jedna jediná oběť očkování. Pravděpodobně vůbec žádné oběti očkování totiž v ČR nemáme…

Doba čtení: 14 minut

Spratek, autista, nebo malý schizofrenik?

I dítě nebo mladistvý může trpět schizofrenií. Příznaky klamou. Rodiče mívají nejčastěji podezření na autismus či na těžkou pubertu. Vše může být zcela jinak.

Doba čtení: 4 minuty

Autismus – vakcíny, nebo hormony?

Nová steroidní hypotéza o možných příčinách autismu je poznatkem významným. Oslabuje dosavadní argumentaci o možné souvislosti autismu s očkováním?

Doba čtení: 7 minut

Udělá psí kusy, aby pomohl

Asistenční pes neslouží jen zrakově postiženým. Tam, kde končí síly lékařů, nastupují síly psí a ty dokáží doslova zázraky. Zvláště u autistů, kteří si žijí ve svém vlastním světě.

20. 3. 2013 9:00
Doba čtení: 3 minuty

Prvňák by měl mluvit bezchybně, říká logopedka

ROZHOVOR – Šišlání může být chvíli roztomilé. Podle klinické logopedky Ilony Kejklíčkové jsou už tři roky věku dítěte prvním milníkem, kdy je třeba věnovat pozornost úrovni jeho řeči.

22. 8. 2012 0:00
Doba čtení: 5 minut

Terapie pevným objetím vyvolává ostré debaty

Metoda, při níž rodič někdy i hodiny drží dítě proti jeho vůli v pevném sevření, není akreditována a výzkumy zatím chybí, ale psycholožka Jiřina Prekopová ji obhajuje svými výsledky.

Doba čtení: 5 minut