Hlavní navigace

Nemůžeme tě zachránit, ale jsme tady. Píseň pro autistickou sestru je silná

3. 4. 2018

Sdílet

 Autor: Děti úplňku
Tereza Zajícová je sestra autistické Dorotky z celovečerního dokumentu Děti úplňku, který vloni uvedla Česká televize. O životě s těžkým autistou napsala a nazpívala písničku: „Nemůžeme ti pomoci, nemůžeme tě zachránit, ale jsme tady,“ zpívá sestře.

Dokument Děti úplňku vznikl z iniciativy manželů Petry a Petra Třešňákových. Poté, co jejich dcera Dorotka v šesti letech skončila hospitalizovaná v dětské psychiatrické léčebně, si uvědomili, že Česko nenabízí takto postiženým dětem žádnou důstojnou budoucnost. Rozhodli se na problém upozornit a usilovat o zkvalitnění sociálních služeb. Dokumentární film je online k dispozici na webu České televize i na serveru Dětiúplňku.cz. „Probouzí se v nich síly, které neumíme ovládat. Nikdo neví, co vlastně prožívají ani proč na ně má takový vliv Měsíc. Žijí mezi námi a prožívají každodenní peklo na Zemi – rodiny a děti s diagnózou nejtěžšího autismu,“ popisují autoři filmu.

Píseň pro sestru

Tereze Zajícové bylo v době natáčení filmu šestnáct let. O leckdy nelehkém soužití s autistickou sestrou a náročných situacích složila písničku. O dva roky později píseň Full Moon Kid natočila. I ona tak chce upozornit na neuspokojivou situaci v péči o lidi a rodiny postižené poruchou autistického spektra (PAS). Tereza se v rámci dubna – měsíce autismu – zapojuje do kampaně spolku Naděje pro Děti úplňku, který usiluje o systémovou změnu fungování sociálních služeb v Česku.

Spolek Naděje pro Děti úplňku vznikl v roce 2017 jako iniciativa Petry a Petra Třešňákových po odvysílání stejnojmenného dokumentu v ČT. Jeho posláním je snaha změnit systém fungování sociálních služeb v Česku. Petici spolku za dostupnější sociální služby doposud podepsalo na 19 tisíc lidí. V upozorňování na problémy rodin s PAS spolek pokračuje natáčením dokuseriálu, který pravidelně zveřejňuje. V roce 2018 chce představit analýzu sociálních služeb pro lidi s PAS a jinými poruchami chování v Česku a zahraničí.

Dívka v písni prostě, bez patetických gest vyjádří – a dá pochopit i těm, kteří mají štěstí a podobný problém se jich netýká – jak těžké je, když váš blízký, milovaný člověk trpí – a vy mu nemůžete pomoci. „Kdo jsou ti démoni, kteří ti ubližují, kde jsou ti hrdinové, měli by tě zachraňovat…“ ptá se v písni.

V písni se Tereza vrací k nejnáročnějšímu období svého života, kdy její sestra prožívala akutní psychickou krizi a vážně si ubližovala. Dorotka musela být několikrát hospitalizována v psychiatrické nemocnici. Vidět a slyšet projevy neklidu a sebepoškozování bylo pro dospívající dívku velmi náročné a hudba se pro ni stala prostředkem, jak se s pocity vyrovnat. „Když konečně usínám, po hodinách, co poslouchám tvůj křik, bojím se, co přijde do mých snů, jen chci vědět, že budeš šťastná…“ zpívá Tereza své autistické sestře.

Protože Dorotka mívala záchvaty často v čase úplňku, promítla Tereza spojení Děti úplňku i do názvu písně. „Písničkou chci ukázat, že život s člověkem, který trpí poruchou autistického spektra, není vždycky lehký, ale opravdu vám otevře srdce a změní váš pohled na svět. Lidé, jako je má sestřička, mají stejný nárok na šťastný život jako my ostatní, říká Tereza Zajícová.

Písničku doprovází také videoklip, ve kterém Tereza i Dorotka vystupují. Hudbu produkoval Marek Štifter, kamera Milan Bureš, střih Jan Hála. Více informací i možnosti podpořit úsilí spolku Naděje pro děti úplňku najdete na www.detiuplnku.cz.

Autor článku

Všeobecné dotazy, připomínky a tipy směřujte na adresu redakce@vitalia.cz.

Tiskové zprávy zasílejte na e-mail press@vitalia.cz.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).