Hlavní navigace

Česká televize přes protesty odvysílá pořad Infiltrace, kde se objevují děti s autismem

8. 4. 2021

Sdílet

 Autor: Ilustrační foto Depositphotos
Další díl z cyklu Infiltrace nazvaný Obchod s nadějí už předem vyvolal bouři. Na základě zveřejněné upoutávky ČT pořad nejprve stáhla z vysílání, nakonec se na obrazovkách přeci jen objeví.

Pořad Infiltrace již v minulosti vedl k debatám o daných tématech, ke změně poměrů, legislativy či měl soudní dohry. Bylo tomu tak například u dílů o praktikách terapeutického zařízení či o aroganci „bílých plášťů“ v kauze poškození zdraví malého chlapce, o kterých jsme na serveru Vitalia.cz podrobně informovali.

V nejnovějším díle s názvem Obchod s nadějí přišly reakce již po pouhém odvysílání upoutávek.

Rodiče protestovali proti odvysílání

Pořad byl původně zařazen v programu České televize na pondělí 15. března. Tvůrci natáčející skrytou kamerou se tentokrát zaměřili na dění v jednom pražském centru pro děti s autismem. Natáčení probíhalo – jako obvykle u tohoto formátu – tajně, bez vědomí aktérů; autoři nekonfrontují nikoho z dotyčných ani před dokončením a vysíláním pořadu.

V upoutávkách, které ČT nasadila pár dnů před plánovaným zveřejněním nového dílu, poznali někteří z rodičů své potomky (obličeje dětí byly „anonymizovány“) a protestovali proti odvysílání. K rodičům se přidaly i další organizace a spolky, které se poruchami autistického spektra zabývají, byla avizována i žaloba vůči České televizi.

„Na četné stížnosti organizací a podnětů od diváků jsme se rozhodli znovu posoudit všechny aspekty a vysílání dokumentu posunout,“ uvedla tehdy v reakci mluvčí televize Karolina Blinková. Nicméně reakce nebyla jednostranná, ozvali se i odborníci či organizace, kteří naopak pořad podpořili, byť někdy třeba s výhradami ke způsobu realizace.

Jde o citlivé téma, televize si za pořadem stojí

Premiéra tedy byla odložena, ale nakonec bude nový díl cyklu Infiltrace odvysílán, a to v pondělí 12. dubna od 21.45 hodin na ČT1. Jak serveru Vitalia.cz sdělila její mluvčí, Česká televize konzultovala obsah dokumentu s vybranými lékaři, psychology, psychiatry, odborníky z center pracujícími s autisty, učiteli se zaměřením na inkluzi i senátorkou – předkladatelkou zákona o nelékařských povoláních.

Z reakcí, které se objevily na sociálních sítích i v médiích, bylo zřejmé, že si mnozí utvořili z upoutávky poněkud mylnou představu o skutečném obsahu pořadu. To však nic nemění na tom, jak citlivého tématu se tvůrci dotkli a že zejména pro rodiče dětí, které jsou v dokumentu zachyceny (byť s „rozrastrovaným“ obličejem), může být celá záležitost značně bolestná.

„Dokument, jehož primárním tématem nejsou děti s poruchami autistického spektra, ale problémy s odborností, financování péče v ČR a zapojení státních vzdělávacích institucí, prošel rovněž právní analýzou. Oproti původní verzi došlo k minimálním úpravám, jejich cílem byla zejména ještě důslednější anonymizace dětí,“ uvedla k tomu Karolina Blinková.

Po pořadu bude následovat debata s odborníky

Bezprostředně po dokumentu zařadila Česká televize do programu debatu expertů, moderovat ji bude Daniel Stach. Debata se podle informací ČT zaměří na péči o postižené děti v Česku a její dostupnost. Diskutovat budou Karel Pančocha z Institutu výzkumu inkluzivního vzdělávání Pedagogické fakulty Masarykovy univerzity, Kateřina Thorová, psycholožka, autorka schématu Behaviorální a psychoterapeutické intervence u autismu z Národního ústavu pro autismus a Michal Považan, primář Dětského oddělení Psychiatrické nemocnice Bohnice.

„Každá Infiltrace byla v čase doprovázena následnou reflexí události a komentáři odborníků. Tentokrát Česká televize zařadí diskuzi hned po odvysílání pořadu, jelikož se jedná o problematiku, na kterou jsou různé odborné názory a ČT jim chce dát prostor, aby diváci měli bezprostřední komentář,“ uvedla Karolína Blinková.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Redaktorka, editorka, dlouholetá šéfredaktorka serveru Vitalia.cz (do června 2022)

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).