Hlavní navigace

Astma

Chronické zánětlivé onemocnění dýchacích cest, které postiženému ztěžuje dýchání a může vést až k dechové nedostatečnosti. Už samotný název astma vychází z latinského asthma, což v překladu znamená krátkodechost. Jde o civilizační chorobu, kterou v dětství trpí zejména muži, v dospělém věku je však spíše doménou žen. Více o astmatu v katalogu nemocí.

Léčba alergií vyžaduje individuální přístup a zdravý rozum

Alergie je celoživotní, ne zcela vyléčitelné, ale dobře léčitelné onemocnění. Méně se ví, že souvisí i s psychikou. „Stres, vztek nebo strach vedou ke vzniku či zhoršení projevů alergózy,“ říká zkušená alergoložka Jana Wankatová. Lidé někdy mají tendence zacházet do extrémů.

23. 5. 2018 0:00
Doba čtení: 10 minut

Astmatiků mezi námi přibývá. Příznaky, které vás upozorní

Zadýcháváte se cestou do schodů, nedoběhnete děti a v noci vás občas vzbudí nepříjemný kašel nebo dušnost? Nemusí to být věkem. Může to být astma.

3. 11. 2017 0:00
Doba čtení: 3 minuty

Prevence astmatu: Nepodávat paracetamol a antibiotika v prvním roce života

Přirozený porod a kojení lékaři doporučují jako možnou prevenci astmatu a alergií. Špatný vliv naopak má mít tabákový kouř a určité léky. „Pro děti je kritické období těhotenství, kojenecký a batolecí věk,“ říká Bronislava Novotná z Fakultní nemocnice Brno.

18. 5. 2017 12:07
Doba čtení: 3 minuty

Odhad analytiků: Do deseti let bude v Evropě každý druhý člověk alergik

V naší populaci je aktuálně asi třicet procent lidí s nějakou formou alergie. Statisíce lidí u nás trpí astmatem – většinou po celý svůj život – a počet nemocných stále stoupá.

Doba čtení: 7 minut

Alergií přibývá, naštěstí lze mnohé dobře léčit

Zdánlivě banální alergická rýma nebo jiný projev alergie může po letech bez správné léčby přerůst třeba až do závažného astmatického postižení průdušek. A je ještě jeden pádný důvod k návštěvě odborné ambulance: na mnohé alergie totiž existuje účinná léčba v podobě alergenové imunoterapie.

Doba čtení: 4 minuty

Byt bez roztočů neexistuje, říká alergoložka

Roztoč je součástí běžného domácího prachu. Právě on je častou příčinou alergických projevů. Může to být nenápadná rýma, kašel, pálení očí. Zpočátku je snadno zaměníme za nachlazení – ale nemůžeme se jich zbavit.

Doba čtení: 4 minuty

Je to jen kašel, nebo mám astma?

Zánět průdušek, nebo astma? Obě nemoci mají podobné příznaky, ale průběh a léčba se dost výrazně liší. Poznejte, co vás tíží.

29. 5. 2014 11:30
Doba čtení: 4 minuty

Saharský písek míří do ČR. Astmatikům může škodit

Do České republiky míří písek ze Sahary, který zvedl vítr. Zdravým lidem nic nehrozí, nemocným lékaři doporučují preventivní opatření.

4. 4. 2014 15:27
Doba čtení: 1 minuta

Nedržte batole ve sterilním prostředí, hrozí mu alergie

U alergií bychom se měli mít na pozoru. Neléčené totiž mohou v budoucnu způsobovat nemalé problémy a být příčinou rozvoje skutečně závažných stavů, především průduškového astmatu.

Doba čtení: 5 minut

Smrkat není důležité

Záněty dutin patří k podzimu a zimě a není moc opatření, která by jim v tom zabránila. Šála jim v mrazu prospěje, ale pozor – uvnitř v dutinách potřebujeme mít průvan.

Doba čtení: 10 minut

Bylinkami proti alergiím

Blížící se jaro s sebou přinese pylovou sezónu. Spolu s ní hrozí alergikům dýchací obtíže, senná rýma i projevy alergie na kůži. Můžete si ulevit pomoci bylin.

Doba čtení: 6 minut

Měření alergie, astmatu a dýchacích obtíží začíná zítra

Špatně se vám dýchá? Slzíte, kýcháte, smrkáte? Centra zdraví vám pomohou zjistit, zda vám nehrozí astma, alergická rýma či jiné dýchací obtíže. Měření zdarma: od 15. března do 7. dubna.

Doba čtení: 3 minuty

Padělky léků se „vaří“ i v Česku. Luxusní výdělek za nebezpečný fake

Léky vyrobené z cihlového prášku a vosku na podlahy. Padělky po tisících mířící také do České republiky. Ba co víc, ilegální léky se u nás i na koleni vyrábějí.

Doba čtení: 5 minut

Roztroušená skleróza si vás může najít, i když jste mladí

V Česku žije kolem osmnácti tisíc pacientů s roztroušenou sklerózou. Jen třetině z nich je umožněna včasná léčba. Jaké jsou jejich vyhlídky do budoucna a možnosti léčby?

5. 7. 2012 10:00
Doba čtení: 4 minuty

Proč v Česku chybí léky a končí v německých žaludcích

Časy podpultových léků neskončily před dvaceti lety, jsou zpět. Sehnat některé léky rovná se zázraku. Proč? Důvodem je cena. Kvůli ní české léky mizí do ciziny. Legislativa to umožňuje.

Doba čtení: 3 minuty

Kdo s námi bydlí v posteli?

Vidět ta zvířátka pod mikroskopem, jako se to poštěstilo mně, už nikdy si nelehnete do vlastní postele. Představa, kolik s námi bydlí roztočů a jak krvežíznivě vypadají, je totiž děsivá.

Doba čtení: 3 minuty

Příznaky alergie se dají zmírnit, přestože je jaro

Alergie mají na jaře hlavní sezónu. Venkovním alergenům se zcela vyhnete jen stěží. Máme pro vás ale několik tipů, jak projevy alergie omezit. Jaká opatření pro alergiky mají smysl?

Doba čtení: 5 minut

Alergie a astma mají společného víc, než si myslíme

Myslíte, že astma a alergie spolu nesouvisejí? Často podceňovaná alergická rýma představuje ve skutečnosti vážný rizikový faktor pro rozvoj astmatu. Takže: alergici pozor!

5. 4. 2012 10:00
Doba čtení: 3 minuty

Můžou za všechno červi v našem těle?

ROZHOVOR – „Chci naučit český národ odčervovat se pravidelně, stát tak ušetří miliardy,“ plánuje Hana Bláhová. Zabývá se vlivem parazitů na zdraví: „Jejich spektrum se stále rozšiřuje.“

Doba čtení: 5 minut

Statistik o promořenosti parazity je málo

Zjistit, jak na tom jsou Češi co do promořenosti parazity, je téměř nemožné. V oficiálních statistikách se totiž sledují jen některé nákazy. A to hlavně ty, které si přivezeme z ciziny.

Doba čtení: 3 minuty

Léčivé houby koupíte v lékárně i bylinkářství

Čaga, hlíva ústřičná, Jidášovo ucho… názvy jak ze sletu čarodějnic. Znala je už čínská medicína i lecjaká bába kořenářka, ale používají se dodnes. K čemu jsou dobré?

Doba čtení: 5 minut

Rekordní mráz je nebezpečný hlavně pro seniory a malé děti

Lékaři varují, že pro určité skupiny lidí s ohledem na věk a také některá onemocnění může současný mráz představovat velké riziko. Ale i ostatní by si měli chránit pokožku.

1. 2. 2012 10:00
Doba čtení: 2 minuty

Zdravotní pojišťovny nabízejí benefity. Je některá výhodnější?

Pro změnu zdravotní pojišťovny platí od roku 2012 nová, mnohem přísnější pravidla. Pojišťovny proto lákají na krabičkové diety i na plavání. Vyplatí se ale změna jen kvůli bonusům?

Doba čtení: 5 minut

Válka o mléko je spíš svatá než věcná

Zastánci opěvují jeho přednosti, odpůrci vypočítávají zápory. Jedni druhé obviňují z podjatosti či neodbornosti. Existuje jednoznačná odpověď, zda mléko a mléčné výrobky konzumovat?

Doba čtení: 5 minut

6 velkých omylů aneb V pasti rádoby zdravých potravin

Ve snaze prospět svému zdraví nebo postavě pácháme občas pravý opak. Jsou potraviny a nápoje se zdravou pověstí opravdu tak zdravé? Ani náhodou.

Doba čtení: 5 minut

Lepší než čistička vzduchu je někdy mokré prostěradlo

ROZHOVOR – Možná to znáte z reklamy: když si koupíte čističku vzduchu s ionizátorem, budete mít v bytě tak zdravě, jako byste žili v lese nebo vedle vodopádů. Vyplatí se taková investice?

Doba čtení: 3 minuty

Špína v bytě – zdravé dítě

Možná je to úsloví jen lákavou výmluvou líných matek. Ale dost možná, že jde o odžitou moudrost našich babiček. V každém případě výzkumy potvrzují, že je do puntíku pravdivé.

Doba čtení: 4 minuty

Naše děti by se měly nakazit včas

Žijeme v hyperčistém světě. Jenže imunitní systém, kterému jsme úspěšně zničili nepřítele, si ho hledá sám a obrací se proti nám. Budeme mimina nakonec záměrně infikovat bakteriemi?

21. 7. 2011 0:00
Doba čtení: 4 minuty

Trápí vás dusivý kašel? Může to být astma

Kašlete a běžné prostředky nezabírají? Zajděte raději k lékaři, v úvahu totiž připadá průduškové astma. Toto vážné onemocnění se vyskytuje poměrně často a začíná v jakémkoli věku.

Doba čtení: 5 minut

Prach zasype auta, zdraví Čechů ale neohrozí

Obří mrak prachu, který po erupci islandské sopky putuje nad Evropou a nyní dorazil i do Česka, by podle Českého hydrometeorologického ústavu neměl zhoršit kvalitu ovzduší, natož ohrozit zdraví lidí. Neměl by poškodit ani třeba automobily.  „Nebude to z tohoto pohledu žádný problém,“ řekl pro server Aktuálně.cz meteorolog Josef Keder. „Lidé, kteří trpí bronchytidou anebo astmatem, se tedy nemusí ničeho obávat.“

16. 4. 2010 12:08
Doba čtení: 1 minuta