Hlavní navigace

Byt bez roztočů neexistuje, říká alergoložka

13. 4. 2015

Sdílet

 Autor: Isifa.cz
Roztoč je součástí běžného domácího prachu. Právě on je častou příčinou alergických projevů. Může to být nenápadná rýma, kašel, pálení očí. Zpočátku je snadno zaměníme za nachlazení – ale nemůžeme se jich zbavit.

Současný člověk žije převážně v interiérech, většinu dne trávíme v práci, ve škole, doma. Ať uklízíme, jak uklízíme, prachu se zcela nezbavíme. A to, čemu říkáme hovorově prach, je ve skutečnosti směs, v níž najdeme částečky textilií, zvířecí chlupy, plísně, bakterie, rozpadlá tělíčka hmyzu a roztočů. Alergeny domácího prostředí jsou zkrátka součástí našich interiérů. „Bezroztočový byt prakticky neexistuje,“ říká alergoložka Irena Krčmová.

Roztoč

  • drobný členovec podobný klíštěti dlouhý asi 0,3 mm
  • živí se lidskými lupy a kožním odpadem
  • nachází se zejména v lůžkovinách
  • pro disponované jedince představuje významný alergen

Jaké jsou první příznaky, které upozorní na to, že máme alergii na roztoče?

To je docela složitá otázka, protože alergie na roztoče nejsou jednoznačné v projevech, jako je alergie na pyly. U alergií na pyl poznáme alergické příznaky – při květenství rostlin, na které máme alergickou vazbu, začneme kýchat, svědí nás oči, pokašláváme a podobně.

U alergií na roztoče je to trochu složitější, protože jsme pod stálým tlakem alergenu a máme jakoby trvalý pocit nachlazení. Říkáme tomu prodloužená chřipka, pacienti mívají nenápadně ucpaný nos, nenápadně posmrkávají, večer mívají unavené oči. V horším případě už se například děti budí nočním kašlem, protože největší expozici alergenů mají ve svých postýlkách. Jakmile vlezeme pod peřinu, vytvoříme v matraci a pod peřinou teplé prostředí se zvýšenou vlhkostí, a to mají roztoči rádi. V tu chvíli se začnou pohybovat, množit. Proto noční kašle mohou mít alergickou vazbu na roztoče a zde již hrozí rozvoj průduškového astmatu.

Člověk si tedy někdy ani neuvědomí, u sebe nebo svých dětí, že by mohlo jít o alergii?

Ano. Někdy také přijdou pacienti, kteří mají opakovanou antibiotickou léčbu, třeba po záněty nosohltanu, a my za tím diagnostikujeme přetrvávající alergický zánět s vazbou na roztoče.

Pak je tedy úkolem dětského nebo praktického lékaře, aby rozpoznal tuto možnost?

Ano, a bylo by vhodné odeslat pacienta k alergologickému vyšetření, diagnóza může být odhalena již při prvním vyšetření.

U alergie na pyly hraje roli sezóna. Má počasí nějaký vliv i v případě alergie na roztoče?

U roztočů dochází k jejich rozmnožovacímu vrcholu na jaře a na podzim. Ale je to typický alergen podzimních, zimních i jarních měsíců. V našem prostředí jsou stále, jde spíše o to, kdy my před nimi utečeme mimo naše interiéry.

Kde se zejména daří roztočům?

Nejvíce v našich matracích, přikrývkách a polštářích, a je to proto, že roztoči mají rádi vyšší vlhkost vzduchu – a my pod těmi peřinami vyloučíme až litr potu za noc – a současně vyšší teplotu. Jsou všude tam, kde je okolo čtyřiadvaceti stupňů Celsia a vyšší než šedesátiprocentní vlhkost. V takovém prostředí se jim daří výborně. Nejvíc jich je skutečně v našich matracích.

Pomůže udržovat doma nižší teplotu a větrat?

Větrání je k diskuzi, pokud máme alergii na roztoče i na pyly. Pokud už máme prokázanou alergii na roztoče, jsou na prvním místě, kromě pravidelného úklidu, bariérové potahy na matrace, bariérové povlaky a polštáře. To je tkanina, která nepropustí roztoče ven, a dá se říci, že roztoč postupně v těchto prostorách hyne hlady. Potom je samozřejmě potřeba tento textil pravidelně prát nad 60 stupňů Celsia, i polštáře a deky je dobré mít z pratelných materiálů, abychom je mohli zbavit mrtvých roztočů.

Velký problém pro rodiče je asi vysvětlit dětem s alergií, že nemohou mít plyšáky…

Dnes se už některé plyšové hračky dají prát na šedesát stupňů, roztoč teploty nad šedesát stupňů Celsia nemá rád. Umírá také pod bodem mrazu.

Takže trik s uskladněním textilních hraček v mrazničce opravdu pomáhá?

Pomáhá. Dítě jde spát do postýlky a jeho méďa do mrazničky. Jen tělíčka roztočů v nich dál zůstávají, takže i tak je lepší je pak ještě vyprat. Ale i pratelný plyšák se časem praním zdeformuje, vhodnější jsou pratelné hračky z froté.

Opatření při alergii na roztoče

  • pravidelným odstraňováním roztočů a prachu lze dosáhnout zklidnění onemocnění a spotřeby medikamentů
  • minimalizujte nevhodné či zbytečné textilie
  • volte bariérové potahy na matrace, povlaky a polštáře
  • pravidelně vysávejte kvalitními vysavači (s HEPA filtrem a sáčky) veškeré plochy, včetně matrací, pokrývek, sedacích souprav apod.
  • udržujte prostředí, kde se roztoči nebude dařit: vyhovuje mu teplota kolem 24 °C a vlhkost nad 60 % (větrejte spíše intenzivně a krátce)
  • pravidelně perte lůžkoviny, plyšové hračky a další útočiště roztočů

Kam až může dojít alergie na roztoče, když se ji nepodaří podchytit nebo správně léčit, případně pokud ji člověk ignoruje?

Lidé s alergií na alergeny interiéru dříve disponují k průduškovému astmatu. Průduškové astma již dnes dokážeme dobře léčit, ale pořád je počítáno mezi choroby, na které se dá v astmatickém záchvatu i zemřít.

Lze se alergie zcela zbavit?

Alergie se úplně zbavit nemůžeme. Máme ji danou do naší genetické stopy, ale můžeme skutečně mnohé ovlivnit. A proto mám svůj obor velmi ráda.

MUDr. Irena Krčmová, CSc.,
primářka v Ústavu klinické imunologie a alergologie fakultní nemocnice v Hradci Králové
V roce 2000 jí byla udělena cena České lékařské společnosti J. E. Purkyně za soubor prací o specifické alergenové imunoterapii a v roce 2010 první cena za původní publikaci v časopisu Alergie. Od roku 2003 se podílí na výuce studentů Lékařské fakulty UK v Hradci Králové. Od roku 2005 je členkou voleného výboru České společnosti alergologie a klinické imunologie a členkou Lektorského sboru České iniciativy pro astma.

Autor článku

Redaktorka, editorka, dlouholetá šéfredaktorka serveru Vitalia.cz (do června 2022)

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).