Hlavní navigace

Alkoholismus

Spotřeba alkoholu: Je skutečně tak alarmující, jak tvrdí vláda?

Představitelé protidrogové politky tvrdí, že pijeme až moc. Data Českého statistického úřadu ale ukazují, že pijeme téměř o pět litrů čistého alkoholu méně. Jsme tedy pijani, nebo máme alkohol pod kontrolou?

Doba čtení: 3 minuty

Autoři studie doporučují zákaz reklamy na alkohol. Stojí nás to miliardy, říkají

Pití alkoholu je v tuzemsku celospolečenský problém, který nás stojí miliardy korun, vypočítali autoři nové studie. Na základě dat také navrhují vhodná opatření ke snížení konzumace alkoholu v ČR.

Doba čtení: 5 minut

Na vlastní oči: Opilé děti v Praze? Nic tak výjimečného

Vyrazili jsme s bezpečnostním sborem do nočních ulic Prahy, abychom zmapovali, zda se tu nacházejí podnapilí mladiství a jak s nimi v případě potvrzení alkoholu či drog policie naloží.

10. 9. 2018 0:00
Doba čtení: 6 minut

Je lepší pít alkohol střídmě než vůbec?

Další studie potvrzuje, že mírné pití alkoholu je v něčem lepší než abstinence. Střídmým pijákům vína podle jejích zjištění tolik nehrozí demence. Ne, že by takové výsledky byly ale bezrozporné nebo změnily názor toho, kdo je přesvědčen o opaku.

Doba čtení: 3 minuty

Primář Popov: Nejdůležitější je, zda dokážete mít alkohol pod kontrolou

Kdo už je alkoholik a jak si poradit s přílišnou zálibou v pití? Petr Popov vysvětluje, že závislost a časté pití není to samé. Odvykání alkoholu lze prý zvládnout i bez abstinenčních příznaků, ale nikdy to není možné proti vůli léčeného.

Doba čtení: 6 minut

Levnější pivo? Babiš neví, co činí

Pivo levnější než voda? V zemi, která drží první příčku v konzumaci alkoholu mezi dětmi v Evropě? Jindřich Vobořil, národní protidrogový koordinátor, reaguje na návrh Andreje Babiše.

Doba čtení: 2 minuty

Funguje vůbec protialkoholní léčba? Pětina klientů se po roce vrací

Do protialkoholní léčebny se už po roce vrací pětina klientů, ukázala aktuální analýza VZP. Celkem přitom za péči o své klienty v protialkoholních léčebnách loni zaplatila skoro 91 milionů korun.

Doba čtení: 2 minuty

Mýty o konzumaci alkoholu: Češi pijí mnohem méně, než se zdá

O věrohodnosti dat získaných prostřednictvím dotazníků lze s úspěchem pochybovat. To platí i pro spotřebu alkoholu u nás.

Doba čtení: 4 minuty

Rozlévání alkoholu nezletilým? Pokuta jen tři tisíce

Policie ČR společně s dalšími institucemi začnou už za čtyři dny provádět kontroly v českých barech a restauracích. Zaměří se přitom na kontroly zakázaného prodeje alkoholu nezletilým.

5. 10. 2015 15:09
Doba čtení: 3 minuty

Tisíce let života navíc. Přijmeme opatření proti alkoholismu?

Zpráva OECD přináší informace týkající se alkoholu. Pro Českou republiku žádné dobré zprávy. OECD navrhuje i možná opatření.

Doba čtení: 1 minuta

Proč končí děti o prázdninách u lékaře? Kvůli chlastu

Prázdniny představují nejvyšší riziko konzumace alkoholu u dětí a mládeže. Děti tak často končí v intenzivní péči lékařů, na JIPu či na záchytce.

Doba čtení: 3 minuty

10 tipů pro rodiče: Jak mluvit s dětmi o alkoholu

Přes 70 % mladistvých oslaví vysvědčení alkoholem. Pití alkoholu je také běžnou součástí letních táborů. Můžeme na to děti připravit?

29. 6. 2015 11:35
Doba čtení: 1 minuta

Máma pije. Plod bojuje o život

Fetální alkoholový syndrom označuje vady plodu. Zastavení růstu, poškození mozku, deformace obličeje. Je důsledkem pití alkoholu v těhotenství. Dopad na dítě je katastrofální.

23. 4. 2015 0:00
Doba čtení: 3 minuty

Test závislosti na alkoholu

Pijete první ligu, jste alkoholici amatéři nebo pevní jako Skála? Možná se budete divit, jak moc si lžete do kapsy.

Doba čtení: 1 minuta

Každý alkoholik má svůj smutný příběh

Alkohol může občas být dobrý sluha. Vždy je ale zlý pán. Problém je mimo jiné v tom, že mnozí nedokáží zaznamenat okamžik výše uvedené změny.

Doba čtení: 6 minut

Všichni tolerují závislosti. Ale někteří to odskáčou

Vůči alkoholu i tabáku máme v Čechách velmi vysokou míru tolerance. Pití i kouření bagatelizujeme a podceňujeme. To nahrává rozvoji závislostí, někteří to prostě neustojí.

7. 11. 2014 0:00
Doba čtení: 6 minut

„Vypitý“ mozek a další mýty o alkoholu

Nějakou tu sklenku piva, vína nebo tvrdého alkoholu v průběhu svého života zkonzumuje drtivá většina populace na celé planetě. Proto je také po celé planetě věnována výzkumům na téma alkohol značná pozornost.

Doba čtení: 4 minuty

Na zdraví! Aneb jak se lidé tváří po vypití panáku

Série fotografií zachycuje výrazy lidí předtím a poté, co do sebe kopli panáka tequily. Nevšedním experimentem chtěl britský fotograf Tim Charles ukázat syrovou formu výrazu obličeje v momentě, kdy jej lidé nedokáží ovládat.

30. 10. 2014 9:00

Alkohol významně zvedá riziko rakoviny prsu

Souvislost konzumace alkoholu a rakoviny prsu byla potvrzena již dříve. Nová analýza ukazuje, že vliv alkoholu na rozvoj karcinomu je ještě významnější, než se dosud uvádělo.

Doba čtení: 3 minuty

Dětičky, nechlastejte

Když vás na tiskovku o pití pozvou do kavárny jménem Sahara, a když o úskalích alkoholu mají mluvit sami lihovarníci, nelze odolat. Tím veškerá legrace končí. Naše děti totiž pijí. Dost a brzy.

Doba čtení: 5 minut

Partner na alkoholu závislý: On není zlý. Když nepije

Prahnete po tom, aby vás blízcí příbuzní budoucího manžela či druha přijali s otevřenou náručí? V případě alkoholika to je poměrně snadné. Rodina vidí ve snoubence spásu.

Doba čtení: 4 minuty

Léčeben pro dospělé závislé je dost, teď chybí pro děti

Aktuální studie prokázaly jednak nedostupnost specializované adiktologické péče pro děti a dorost a současně i vysokou poptávku po takovémto druhu intenzivní ambulantní péče.

25. 6. 2014 11:55
Doba čtení: 1 minuta

Abstinentů je víc, než si myslíme. Dokonce i u nás

Závislí na alkoholu odhadli počet abstinentů v Česku na desetiny procenta. Ve skutečnosti je jich i u nás o dost víc. Polovina světové populace pak alkohol nepila nikdy v životě.

16. 6. 2014 0:00
Doba čtení: 5 minut

Závislost na druhých je srovnatelná s alkoholismem

Závislým na některé osobě nebo osobách se může stát kdokoliv. Stačí onemocnění, ztráta postavení, nevěra, rozvod. Zlom z nezávislosti k pravému opaku může nastat z minuty na minutu.

6. 5. 2014 0:00
Doba čtení: 5 minut

Dvě deci diazepamu, prosím

Chcete se opít bez alkoholu? Bez kocoviny? Britský neurovědec navrhuje syntetické náhražky. Pilulka hospodu nenahradí, neškodná také nebude. Aspoň by ale mohla škodit méně než alkohol.

Doba čtení: 4 minuty

Chlast – slast. Chlast – past

Závislost na alkoholu je jevem trvalým a neměnným. Kdo se již stal závislým, nenaučí se znovu získat kontrolu nad svým pitím. Alkoholik dokáže abstinovat, ale nedokáže pít s mírou.

Doba čtení: 7 minut

Podle Číňanů pomáhá Sprite proti kocovině

Rad, jak na kocovinu, existuje bezpočet. Některé jsou více či méně osvědčené „babské rady“, jiné mají vědecký základ. To je i případ novinky z Asie. Jde o obyčejnou limonádu či sodovku.

30. 10. 2013 0:00
Doba čtení: 3 minuty

Za jak dlouho z těla odbouráte panáka vodky?

Léto patří k obdobím, kdy si více než kdy jindy dopřáváme alkohol. Sednout pak za volant je hra nejen s vlastním životem. Spočítejte si proto, kdy už vám v žilách nekoluje ohnivá voda.

Doba čtení: 2 minuty

Pálenky byly pančované, firma končí s pálením

Ministerstvo zrušilo povolení pěstitelského pálení společnosti z Ostravy. Její destiláty jsou nebezpečné, obsahují denaturovaný líh.

8. 4. 2013 9:49
Doba čtení: 1 minuta

Nenadýcháte, ale kocovina bude

„Enzymy pro střízlivost“ slibují popíjení bez opilosti. Odbourávají alkohol, ale s následky si neporadí. Zdravotní riziko je možná dokonce ještě větší než při pouhé konzumaci alkoholu.

11. 3. 2013 0:00
Doba čtení: 4 minuty