K létu mnoha lidí patří sport, turistika, koupání a s nimi pot a voda. Výsledkem bývá vlhké prostředí v intimních partiích, které může přispět k rozvoji infekce. U mužů se nejčastěji objevuje balanitida – zánět žaludu a předkožky, který postihuje muže všech věkových kategorií. Onemocnět mohou i malé děti a senioři.
Není to závažný problém, ale dokáže potrápit a bez léčby nemusí sám odeznít, naštěstí většinou zaberou volně prodejné krémy a návštěva lékaře není nutná. Spouštěči jsou nedostatečná hygiena, těsné plavky, koupání ve stojatých vodách, ale i teplo, vlhkost a sex,
vysvětluje farmaceutka Pavla Horáková z Lékárna.cz. Podle ní tyto faktory přispívají k růstu mikroorganismů a zvyšují riziko, že se rozjede zánět.
Co všechno přispívá k infekci?
- Horko zvyšuje pocení a vlhkost v oblasti genitálií, těsné či syntetické oblečení dráždí pokožku.
- Sport a fyzická aktivita způsobují tření, které narušuje ochrannou vrstvu kůže
- Chlorovaná voda mění přirozené pH, přírodní stojaté vody mohou být zdrojem bakterií a kvasinek.
- Nebezpečné jsou i hotelové ručníky.
- V létě mají lidé více intimních kontaktů, kde nedostatečná hygiena riziko zánětu zvyšuje.
- U mužů s fimózou (zúženou předkožkou) je riziko vyšší kvůli hromadění smegma a mikroorganismů.
Jaké jsou příznaky zánětu předkožky
Zarudnutí a otok žaludu a předkožky, svědění, pálení, nepříjemný zápach, bolest při močení či styku, někdy bělavý či žlutavý výtok. Povrch žaludu může být lesklý, olupující se, s červenými skvrnami nebo drobnými vřídky. Odlišit balanitidu od kvasinkové nebo bakteriální infekce může být obtížné, protože symptomy se překrývají.
Balanitida je zánětlivé onemocnění žaludu, které je nejčastěji způsobené kvasinkovou infekcí, méně často bakteriální nebo virovou infekcí či podrážděním žaludu. Po nechráněném styku, koupání či po antibiotikách může být původ infekční.
Rizikovou skupinou jsou malé děti, hlavně předškoláci s fimózou, diabetici, jejichž zvýšená hladina cukru v krvi podporuje množení kvasinek, senioři s tenčí pokožkou a inkontinencí, lidé s oslabenou imunitou, uživatelé antibiotik nebo kortikoidů a ti, kdo zanedbávají hygienu.
Jak předejít zánětu předkožky
Důsledná, ale šetrná hygiena je základ. Doporučuje se umývat intimní oblast vlažnou vodou nebo speciálními neparfemovanými gely pro muže, po umytí pečlivě osušit a nosit volné, prodyšné oblečení z přírodních materiálů. Po sportu či koupání měnit spodní prádlo. Po bazénech a koupání v přírodních vodách opláchnout oblast čistou vodou. Náchylní jedinci mohou použít jemné antiseptické roztoky.
Jak se léčí balanitida
Při prvních příznacích je podle farmaceutky Horákové vhodná šetrná hygiena a samoléčba antimykotickými krémy, které se dají v lékárně koupit bez předpisu. Patří mezi ně třeba Canesten, Canespor či Cotylena – není od věci je mít rovnou v cestovní lékárničce. Pokud se do tří až pěti dnů stav nezlepší nebo se dokonce zkomplikuje a objeví se bolest, otok a horečka, je potřeba navštívit lékaře – stačí praktik. Může jít o komplikace spojené s diabetem či pohlavně přenosnými infekcemi, které vyžadují odbornou diagnostiku a léčbu.
Galerie: Jak se naučit plavat správně