Hlavní navigace

Za „letní sádru“ si připlatíte, můžete se v ní ale i koupat

13. 7. 2023

Sdílet

Na lehké „sádry“ coby nadstandard při zlomenině si lékaři a pacienti už pomalu zvykli. Nyní je na trhu ale jiná novinka – fixace z karbonu, která je výrazně pohodlnější v horkém počasí. Pacienti si ji ale musí platit sami.

Nový typ „letní sádry vypadá poněkud futuristicky. A tak trochu připomíná výrobek z 3D tiskárny. Ve skutečnosti jde ale o zdravotnický prostředek v podobě karbonového výlisku vypodloženého měkkou pěnou.

Jde tedy o materiál z uhlíkového vlákna. Karbon se obecně používá tam, kde je potřeba vysoká pevnost, nízká hmotnost a moderní vzhled.

Za „sádru“ si připlatíte

Ve skutečnosti tato sádra“ není určena jen pro horké letní měsíce, fixovat zlomeninu s ní lze celoročně. Patří ovšem mezi nadstandardní zdravotní službu, takže si ji pacient zaplatí. Např. v nemocnici v Uherském Hradišti, jež o používání nové technologie nedávno informovala v tiskové zprávě, vyjde tato „sádra“ na zlomeninu zápěstí na částku 2500 Kč a u zlomeniny předloktí či lokte činí cena 4100 Kč.

Právě v létě ale lze ocenit její přednosti, protože tato forma fixace končetiny je lehká, vzdušná a odolává vodě. Nicméně protože jde o teplocitlivý materiál (nesnese teploty nad 45 °C), nelze s ní do sauny. 

Pro děti i dospělé

I když má sádra“ velké otvory, fixuje podle lékařů stejně jako ta klasická nebo připlácená plastová. „Jedná se o plnohodnotnou variantu fixace zlomenin pro děti i dospělé,“ přiblížil novinku lékař traumatologického oddělení Uherskohradišťské nemocnice Martin Vybíral.

Nasazení novinky je rychlé, trvá do 20 minut. Zdravotník nejprve plochý výlisek rozehřeje, poté jej přiloží na ruku (pacienta však materiál díky pěně na povrchu nepálí) a sepne plastovými svorkami. Následuje vytvarování pomocí běžné strečové fólie. O tom, kdy je nutné fixaci sundat, rozhoduje lékař, ale i v případě této novinky je nutné počítat třeba i s týdny. K sejmutí lékaři stačí jen odstranit plastové spojky.

Zatím jen pro určitý typ zlomenin

Jak upozorňuje dovozce, sádru“ lékař nesmí nikdy utahovat tak, aby ruku škrtila. pacienta materiál také nesmí nikde tlačit, a to ani třeba na loketním či zápěstním kloubu. Pokud tlačí, má to s lékařem ihned konzultovat. Ostatně porada s lékařem je namístě také před nasazením sádry pacientovi s mimořádně citlivou pokožkou. 

„Použití fixace musí vždy posoudit ošetřující lékař. Zpočátku bude jistě vyhrazena spíše nedislokovaným zlomeninám, tedy bez posunu úlomků kostí, a lehčím úrazům, nicméně se domnívám, že její použití nebude v budoucnu zapovězeno ani u komplikovanějších zlomenin či pooperačních fixací. Musíme však postupovat obezřetně a v těchto případech postupně získat více zkušenosti s její aplikací,“ podotýká Martin Vybíral.

Traumatologové začali používat při léčbě zlomenin vstřebatelné hřeby Přečtěte si také:

Traumatologové začali používat při léčbě zlomenin vstřebatelné hřeby

Dosud se jako nadstandard používaly při fixaci zlomenin tzv. odlehčené, tedy plastové fixační prostředky. „Letní sádra“ má ale jinou konstrukci a odlišné funkční vlastnosti. Kromě toho, že snese vodu, je vzdušná, takže pacienty netrápí svědění ani zápach. Tvar novinky také předchází tomu, aby se v sádře zachycovaly třeba kamínky nebo písek. Novinka proto může pacientovi umožnit, aby si bez většího omezování užil třeba dlouho plánovanou dovolenou. 

Podle vyjádření výhradního dovozce byla novinka uvedena na trh na jaře roku 2022, kdy ji odebírala jen čtyři zdravotnická zařízení, aby ji otestovala. Širší marketingové podpory se nový typ fixace dočkal až v polovině května 2023 a v současné době s ním pracuje 19 zařízení po celé ČR.  Jak redakci Vitalia.cz sdělil zástupce výhradního dovozce, lékař Tomáš Ješina, za dobu, kdy je novinka na trhu, se jí zatím prodalo 1300 ks.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Redaktorka Vitalia.cz. Vystudovala žurnalistiku a češtinu na Univerzitě Palackého v Olomouci, pracovala v Deníku, na webu TV Nova a iDNES.cz. Píše o zdravotnictví. Je držitelkou novinářských cen Psychiatrické společností ČLS JEP za rok 2021 a 2022. 

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).