Hlavní navigace

Vhodné potraviny pro obézní děti

30. 9. 2018

Sdílet

 Autor: Dětská nemocnice FN Brno
Odborníci připravili základní doporučení pro léčbu dětské obezity určené dětem a jejich rodičům. Týkají se nejen nakupování, vaření či složení jídelníčku. Pomoci mohou i zdánlivé maličkosti.

Účelem doporučení pro léčebný program dětské obezity je seznámit dítě i rodiče s jednoduchými pravidly, kterými by se dítě mělo, za podpory celé rodiny, řídit. Odborníci z Dětské nemocnice FN Brno je představili na tiskové konferenci, kde současně upozornili, že obézních dětí stále přibývá.

Jde především o režimová opatření, která mají vést k pravidelnému stravování, způsobu stolování a správným stravovacím návykům, dietologická pravidla, která jasně definují výběr potravin, množství i jejich úpravu, a pohybová pravidla, pomocí kterých je možné zajistit dostatečný energetický výdej.

Režimová opatření

Začněte již při nakupování

Všímejte si etiket, kde je vždy uvedeno složení výrobku, vybírejte potraviny s nižším obsahem tuku (1 g tuku obsahuje 2× více energie než bílkoviny a sacharidy). Nenakupujte potraviny do zásoby, ale jen takové množství, které se v rodině sní za jeden den.

Pozor na potraviny označené jako racionální, bio, dia, light, zdravé atp. Toto označení nezaručuje vhodné složení z hlediska obsahu živin a energie. Snadno pak může dojít s pocitem správného výběru k nadměrné konzumaci.

Pokud jako rodiče chodíte s dětmi společně nakupovat, dbejte na to, abyste byli vždy najedení. Pokud máte hlad, vybíráte potraviny bez přemýšlení a snadno podlehnete pokušení na „něco dobrého“.

Plánujte, co budete jíst nebo vařit

Vytvoření jídelníčku s pestrou stravou umožní nakupovat jen tolik potravin, kolik skutečně potřebujete.

V jídelníčku si rozdělte jídlo do 5 dávek (3 hlavní jídla – snídaně, oběd a večeře, a 2 vedlejší jídla – dopolední a odpolední svačina), dodržujte pravidelné intervaly mezi jednotlivými jídly (max. 3 hodiny).

Na základě doporučení lékaře nebo nutričního terapeuta vedou rodiče nebo děti zápis o příjmu stravy. Nic v zápisu nevynechejte, lhali byste sami sobě! Záznam bude podkladem pro komunikaci s terapeutem a odstraňování případných chyb ve stravování.

Dodržujte pravidelnost v jídle

Pravidelnými intervaly (2–3 hodiny) mezi jednotlivými jídly předejdete pocitům hladu, lépe budete kontrolovat chutě a předejdete přejídání.

Galerie: 10 potravin, po kterých budete mít ještě větší hlad

Nikdy nevynechávejte snídani, nedodržení tohoto pravidla vede k hladu v odpoledních hodinách a k vyššímu příjmu stravy.

Naučte se rozlišovat, zda má dítě opravdu mezi jídly ještě hlad, nebo se jedná o řešení nudy, oddalování nepříjemných povinností nebo potřebu navození pohody. Děti také často zaměňují hlad při nedostatečném příjmu tekutin – místo po pití sáhnou po jídle. Zkuste dát dítěti nejprve napít vhodný nápoj. Stanovte si univerzální zeleninu nebo ovoce k dojídání – k zahnání nezdolného hladu nebo chuti mezi jídly. Nikdy byste neměli hladovět.

Poslední jídlo dne by mělo být cca tři hodiny před spánkem. Večeře by měla být v rodině podávána s přihlédnutím na tuto potřebu dítěte.

Nikdy nejezte u televize, počítače, při hře apod. Vždy jezte za stolem za řádného stolování, udělejte si čas, jezte v klidu, za příjemné atmosféry, nikoliv ve stresu. Jídlo si vychutnejte, řádně ho rozkousejte, z jídla si udělejte rituál.

Dietologická pravidla

Věnujte pozornost pestrosti stravy

Dbejte na to, aby strava byla pestrá a vyvážená, tzn. aby v ní byly zastoupeny všechny živiny.

Pokud se dostaví chuť na něco, co se úplně neslučuje s novým „životním stylem“, netrapte se kvůli tomu. Výjimečně si dopřejte, řádně vychutnejte, ale pouze malé množství (např. dva čtverečky čokolády).

Žádná potravina v rozumném množství není nebezpečná a každá méně vhodná potravina se dá nahradit vhodnější variantou.

Galerie: Jak z nezdravé svačiny udělat zdravou

K zajištění všech potřebných živin pro dítě je vhodné vybírat z různých druhů potravin a navzájem je vhodně kombinovat. V závislosti na věku potřebuje dítě ve stravě přiměřené množství mléka a mléčných výrobků, ovoce a zeleniny, cereálních potravin i masa. V neposlední řadě je nutné zvolit i vhodné nápoje k hrazení potřeby tekutin.

Vhodné potraviny

 • Mléko a mléčné výrobky – nevybírejte smetanové výrobky s vysokým obsahem tuku, vhodnější jsou pro dítě středně tučné druhy – sýry 30–40 % tuku v sušině, jogurty 2–3 % tuku v sušině, polotučný tvaroh, mléko, kefír apod. Nevhodné jsou tučné mléčné výrobky – smetana a šlehačka, tučné sýry, smetanové jogurty, sladké mléčné dezerty.
 • Vejce – 1 ks denně k přípravě pokrmů nebo samostatně – např. vařené nebo připravené bez tuku (teflonová pánev aj. nádobí).
 • Zelenina – jezte v neomezeném množství všechny druhy zeleniny – syrovou jako saláty, přílohy, ale také tepelně upravenou – nejlépe nezahuštěnou připravenou v páře, dušenou, pečenou, grilovanou apod. – např. zelí, kapusta, mrkev, celer, petržel, rajče, okurka, paprika, čínské zelí, brokolice, květák, hrášek, fazolové lusky, lilek, cuketa, hlávkový salát, meloun…
 • Ovoce – čerstvé 100–200 g denně (1–2 ks) zařazujte na svačiny. Vhodné jsou všechny druhy ovoce – např. jablko, grep, pomelo, jahody, pomeranč, ananas, rybíz, třešně, kiwi, višně… V menším množství banány, hrozny, švestky, meruňky, hrušky, avokádo, ve velmi omezeném množství kompotované ovoce nebo džemy a marmelády přislazované cukrem.
 • Luštěniny – vhodné jsou všechny druhy luštěnin (alespoň 2× týdně) – např. čočka, hrách, fazole, sója – v různých úpravách – v polévce, jako hlavní jídlo nebo ve formě pomazánek.
 • Pečivo – nejvhodnější je pečivo celozrnné, grahamové, chléb, v omezeném množství bílé pečivo – rohlíky, nevhodné jsou makovky, vánočka, koláče, buchty, koblihy.

Test: Kde koupíte skutečně celozrnné a kvalitní pečivo

 • Maso – vždy libové, netučné – např. kuře bez kůže, ryby, králík, krůta, libové hovězí a vepřová kýta.
 • Uzeniny –snažte se jim vyhýbat, obsahují velké množství tuku a soli, občas můžete zařadit kvalitní šunku, debrecínskou pečeni apod. Nevhodné jsou tučné salámy, párky, tlačenky, jitrnice, paštiky apod.

TIP: Přílohám se podrobně věnujeme ve speciálu Nejlepší a nejhorší přílohy.

 • Přílohy – vybírejte méně kalorické druhy příloh s vyšším obsahem vlákniny – vařené brambory, celozrnné těstoviny, rýže natural, pohanka, jáhly, celozrnné pečivo, v přiměřeném množství je vhodná i loupaná rýže, běžné těstoviny, brambory pečené v troubě, knedlíky, nevhodné jsou hranolky, krokety a americké brambory pro vysoký obsah tuku.
 • Moučníky a sladkosti – chuť na sladké je v dětském věku přirozená, přesto by se sladkosti v jídelníčku dítěte neměly vyskytovat často, a především by neměly nahrazovat některá denní jídla, např. svačinu (není optimální, když svačinu tvoří sušenka nebo jiná sladkost). Při léčbě dětské obezity se snažíme maximálně omezit kaloricky vydatné sladkosti a nahradit je jinou zdravější variantou – ovocem, tvarohovo-ovocným či pudinkovým dezertem, ovocným sorbetem apod.
 • Nápoje – vhodná je stolní voda, neslazené neperlivé minerální vody, neslazené čaje, ředěná přírodní ovocná nebo zeleninová šťáva, nevhodné jsou veškeré slazené nápoje, kola, limonády, koncentrované džusy.
 • Pochutiny – vzdejte se pražených solených oříšků, chipsů, slaných krekrů, bonbónů, čokolády, oplatků a všech kaloricky bohatých pochutin.

Galerie: 15 nejhorších „pamlsků“ na hubnutí: Co čím nahradit?

Tepelná úprava pokrmů

Pro přípravu pokrmů doporučujeme střídat různé technologické postupy – vaření, dušení, pečení, zapékání, grilování, výrazně omezit nebo zcela vyloučit smažení, pečení a opékání na větším množství tuku.

Omezte používání jíšky nebo většího množství mouky k zahuštění pokrmů.

K přípravě používejte kvalitní rostlinné oleje, pokrmy nepřesolujte, koření používejte s přihlédnutím na věk dítěte.

Dodržujte pitný režim

Dítě by mělo vypít cca 1–1,5 l tekutin denně. Potřeba se zvyšuje při vysokých teplotách vzduchu, intenzivním sportovním výkonu nebo v době nemoci při horečkách a průjmech. Nejvhodnější jsou nápoje neperlivé a bez cukru. Pokud bude dítě dostatečně pít a jíst potraviny s obsahem vlákniny (celozrnné pečivo, ovesné vločky, zeleninu, ovoce…), nebude pociťovat hlad.

Pohybová aktivita

Věnujte se pohybu

Pravidelná pohybová aktivita je nezbytným prostředkem pro úspěšnou léčbu dětské obezity. U dětí, které se pravidelně věnují pohybu (cvičení), se dříve projeví pozitivní výsledky léčby. Kromě toho dochází ke zpevnění svalstva, k zlepšení držení těla, zvýšení zdatnosti, k posílení sebevědomí a zlepšení nálady. Pokud se dítě dlouhodobě nehýbalo – začínejte pozvolna – pro začátek je vhodná rychlá chůze, jízda na kole, plavání. Aktivní pohyb by měl být denně v průměru šedesát minut a více. Cvičení vždy přizpůsobte zdravotnímu stavu – o tom se poraďte s lékařem nebo fyzioterapeutem.

Kontroly v nutriční poradně

Základem úspěšnosti léčby dětské obezity je úzká spolupráce rodiny s lékařem, nutričním terapeutem a dalšími odborníky v této oblasti. Cílem spolupráce všech zúčastněných je postupnými kroky dosáhnout upravení energetického příjmu a výdeje, změny životního stylu atd. Léčba dětské obezity je dlouhodobá, vyžaduje opakovaná sezení s postupným zařazováním nových úkolů, které by vedly k dosažení a k fixaci potřebných změn.

Na každou návštěvu nutriční poradny přinesete záznam svého jídelníčku (3–7 dnů) a pohybové aktivity. Nutriční terapeut provede vážení, měření, zhodnotí záznam a rozebere s dítětem a rodiči výsledky, společně nastaví další kroky vedoucí ke změnám.

Autor článku

Všeobecné dotazy, připomínky a tipy směřujte na adresu redakce@vitalia.cz.

Tiskové zprávy zasílejte na e-mail press@vitalia.cz.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).