Hlavní navigace

Velbloudí mléko nebude pro krávy konkurencí. Cena je vysoká

Sdílet

 Autor: Isifa.cz
Velbloudí mléko může po letech úsilí na evropský trh. Tedy i na ten český. Proč je to tak velká sláva pro alergiky a v čem jsou mléčné výrobky z velbloudího mléka lepší než z kravského?

Rok co rok posílali štosy papírů do Bruselu. Žádali povolenku k prodeji velbloudího mléka v Evropě. Dělali to pět let. Ne každý by asi tak dlouho vydržel, ale on také ne každý vlastní největší velbloudí farmu ve Spojených arabských emirátech. Vozit odtud mléko do Evropy by mohl být zlatý důl, a proto se společnost The Emirate Industry for Camel Milk and Products (EICMP) snažila stůj co stůj dostát evropským standardům.

Před dvěma lety vyrazila do Spojených arabských emirátů mise Úřadu pro potraviny a veterinární záležitosti, která přísně posuzovala provádění kontrol výroby mléčných výrobků vyrobených z velbloudího mléka k humánní konzumaci a určených pro export do EU. Žádná z arabských velbloudích farem tehdy hustým sítem neprošla: „Kontrolní systém nedává odpovídající úroveň záruk z hlediska požadavků EU na veřejné zdraví,“ píše se v závěrečné zprávě z auditu. Letos však byly hygienické normy splněny (jen u EICMP) a velbloudí mléko tak konečně dorazí do Evropy. Co všechno se z něj vyrábí a v čem se liší od kravského?

Velbloudí mléko pomáhá při ekzémech a lupénce, dokáže však snižovat i cholesterol
Autor: Isifa.cz

Velbloudí mléko pomáhá při ekzémech a lupénce, dokáže však snižovat i cholesterol

EICMP je tedy nyní jediným závodem, který úspěšně prošel auditem Evropské komory a může tak od 1. dubna dovážet do Evropy velbloudí mléko. Pokud jste ho v obchodech ještě neobjevili a zbla o něm nevíte, není se moc co divit, ani na Státní veterinární správě ČR (SVS) o něm příliš neví, byť mají řešit i jeho případnou závadnost. Ze SVS nám neodpověděli ani na základní otázku: Jaký je rozdíl mezi kravským a velbloudím mlékem. A vzkázali, že jde o trochu přečasnou věc, byť se jedná o čtvrt roku schválenou potravinu.

Alergici mohou vyrazit na nákup s bandaskou

Alergici už nemusí s pokřiveným obličejem užívat jako náhradu za kravské, kozí či ovčí mléko varianty z rýže nebo soji. Nově si mohou kakao umíchat z klasického živočišného produktu – velbloudího mléka. To totiž na rozdíl od bučící a mečící konkurence neobsahuje ani kasein ani beta-laktoglobulin, tedy bílkoviny, které stojí za alergiemi.

Už půl litru velbloudího mléka denně dokáže pokrýt denní dávku vitaminu C, jedná se tedy o pětkrát vyšší obsah než u mléka kravského. Potěší i všechny, kteří si hlídají štíhlou linii a bojují s osteoporózou. Velbloudí mléko má nízký obsah tuku (téměř o polovinu méně než kravské) a vysoký obsah kalcia. Vitaminy skupiny B jsou zastoupeny ve větší míře než v plátku chleba. Cholesterolu najdete ve čtvrt litru velbloudího mléka o polovinu méně než ve sto gramech ryby.

Trocha z velblouda i pro krásnou pleť

Beduíni využívají velbloudí mléko či tuk také jako ochranu před slunečním zářením. Pakliže se vám lámou nehty a vlasy jsou jak sláma, i zde velbloudí mléko najde uplatnění pro vysoký obsah nenasycených mastných kyselin včetně kyseliny linolové, železa, vitaminu C a B, ale i draslíku. Traduje se, že i Kleopatra používala velbloudí mléko ke koupelím, protože její pokožku vyhlazovalo a zbavovalo jemných vrásek. Za ne úplně skromný peníz můžete krémy a koupele s velbloudím mlékem zakoupit i v českých obchodech. Po těchto přípravcích sahají hlavně ti, kteří mají lupénku, ekzémy, akné nebo seboreu.

Krom mléka může být i velbloudí zmrzlina

Člověk by řekl, všelék na kdejaký neduh – ale kde ho koupit a za kolik? My jsme na produkt korábu pouště v obchodech zatím nenarazili, nicméně žádné drobné to nebudou. Už jen proto, že velbloudice nadojí až desetkrát méně mléka než kráva. Hrubým odhadem tak můžeme odvodit cenu – stovku za litr velbloudího mléka.

Jenže my se nemusíme na českých pultech setkat jen s lahví mléka. „S platností od 1. dubna 2013 byl povolen dovoz mléčných výrobků vyrobených ze syrového mléka velbloudů druhu Camelus dromedarius ze třetích zemí, pokud budou splněny požadavky na fyzikální nebo chemické ošetření tohoto mléka. V současné době je povolen pouze dovoz mléčných výrobků z velbloudího mléka z emirátu Dubaj Spojených arabských emirátů,“ sdělili nám ze SVS.

Pokud je již v Británii k dostání velbloudí zmrzlina (kopeček vychází na cca 120 Kč) nebo čokoláda (tabulka za cca 250 Kč), nápoj zvaný šubat nebo velbloudí sýr a tvaroh, dost možná se i my co nevidět dočkáme více než jen velbloudího mléka, které zvláště alergikům usnadní život – a zobrací kapsy naruby.

Čtěte dále: Do správného ovocného nanuku patří kus prasete

Použité zdroje: The Emirate Industry for Camel Milk and Products, Daily Mail

Autor článku

Redaktorka serveru Vitalia.cz se zaměřuje zejména na kvalitu potravin a kvalitu jejich prodeje. Věnuje se také zdravotní problematice.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).