Hlavní navigace

Úporné bolesti ho zbavila unikátní operace, elektrody v páteři ji přeměnily v mírné brnění

8. 7. 2024

Sdílet

Ostravští lékaři provedli první neuromodulaci v oblasti krční páteře. Dvaapadesátiletého pacienta díky tomuto zákroku zbavili osm let trvajících nesnesitelných bolestí ruky a ramene. Léky ani žádné jiné techniky tlumící bolest už nezabíraly, výsledek zákroku si muž pochvaluje. Teď cítí místo úporných bolestí jen brnění.

Unikátní zákrok provedli lékař z Centra pro léčbu bolesti spolu s neurochirurgy FN Ostrava. „Pacient má komplexní regionální bolestivý syndrom. A protože účinek dosavadních technik, které tlumí bolest, byl krátkodobý, rozhodli jsme se pro metodu neuromodulace, se kterou máme zkušenosti v oblasti dolní části páteře. V oblasti krční páteře jsme se doposud nepohybovali,“ popisuje vedoucí lékařka Centra pro léčbu bolesti Kliniky anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny FN Ostrava a LF OU Alena Mátlová.

Se silnými bolestmi se přitom amatérský fotograf letadel a modelář Pavel Bartoníčka potýká už osm let. „V té ruce nemám vůbec sílu, takže ani tu svoji soupravu k focení letadel, což je můj velký koníček, už prostě neudržím,“ popsal své problémy jinak vitální muž před implantací.

Zdroj: YouTube.com

Principem neuromodulace, ke které lékaři přistoupili, je implantování elektrod do epidurálního prostoru páteřního kanálu. Elektrody jsou následně propojené s neurostimulátorem.

„Ten je voperován pod kůži a stimuluje ty části těla, které bolí. A pacient místo bolesti cítí jen lehké elektrické brnění. Intenzitu brnění si může ovládat sám pomocí aplikace v mobilním telefonu,“ doplnil biomedicínský inženýr Roman Stodůlka z firmy Cardion, která zastupuje amerického výrobce tohoto systému.

Operace proběhla za plného vědomí pacienta. Primář Neurochirugické kliniky FNO a LF OU, docent Tomáš Hrbáč, popsal, že to rozhodně nebyl jednoduchý výkon. „Musíte si uvědomit, že stimulujete krk. Můžete zastavit dech, můžete poranit míchu, ten člověk může ochrnout.“

Nevysvětlitelná silná bolest v pánvi se dá léčit pomocí cvičení nebo operace Přečtěte si také:

Nevysvětlitelná silná bolest v pánvi se dá léčit pomocí cvičení nebo operace

Nic z toho se ale nestalo. Dva týdny po implantaci bylo zřejmé, že organismus neuromodulační sadu přijal.

„Opravdu mě překvapilo, že bolest je podstatně nižší. Mám to neustále nastaveno na podprahovou stimulaci a jednou až dvakrát denně si nastavím brnění intenzivnější. Obzvláště v období bouřek jsem míval bolesti opravdu nesnesitelné, a teď to bylo diametrálně odlišné,“ popsal svůj aktuální zdravotní stav Pavel Bartoníčka.

Zatímco neuromodulaci v oblasti krční páteře provedl tým doktorky Mátlové a docenta Hrbáče poprvé, v oblasti dolních zad už mají s touto metodou zkušenosti od roku 2010.

Trápí vás bolesti zad?

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Redaktorka serveru Vitalia.cz. Zaměřuje se především na zdravý životní styl, pohyb a zdraví dětí. Mimo novinařinu pracuje také jako lektorka pohybových kurzů pro děti a rodiče.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).