Hlavní navigace

neurologie

Šílený tanec svatého Víta

Označení tanec sv. Víta se používá pro různé potíže, mnohdy mylně. Popsán byl coby epidemie na počátku 15. století. Postižení se někdy utancovali k smrti. Tanec sv. Víta bývá zaměňován se závažnější neurologickou chorobou, která se rovněž projevuje neovladatelnými trhavými pohyby. Ovšem ještě dříve tu byl tarantismus, údajně nakažlivá choroba způsobená kousnutím tarantulí. Nemocní pak křepčili – jak šílení.

Tomáš Novák

12. 7. 2018 0:00
Doba čtení: 5 minut

Neurolog o známkách na vysvědčení: Chyby mozku prospívají

„Známky na vysvědčení nejsou tím nejdůležitějším,“ vzkazuje dětem i rodičům lékař Martin Jan Stránský. Chybami se člověk učí. Není důležité, jak se děti dokázaly učivo nabiflovat, podstatné je, jak jej chápou a jak o něm umí diskutovat.

Redakce

27. 6. 2018 12:04
Doba čtení: 3 minuty

I chlupatí muži ztrácejí testosteron

Testosteron je pohlavní hormon vnímaný jako jakýsi symbol mužství. Je spojován s dominancí, libidem, agresivitou a sexuální výkonností. To všechno je pravda, ale ne celá.

Lenka Krbcová

2. 3. 2018 0:00
Doba čtení: 6 minut

Vyčerpání, únava, bolest. Neurolog hledá přirozenou cestu k nápravě

Syndromy dříve typické pro vyšší věk dnes mívají i děti. V populaci výrazně klesá výkonnost imunitního systému, lidé jsou nemocní, trpí bolestmi a měli by být léčeni. Otázka je jak, říká brněnský neurolog Jaroslav Lněnička.

Pavel Taněv

27. 10. 2017 0:00
Doba čtení: 15 minut

Prof. Bednařík: Neurologie se změnila k nepoznání, ale kladívko pořád používáme

Neurologie je komplexní, dynamicky se rozvíjející a také stále poněkud nedoceněný medicínský obor. Profesor Josef Bednařík se mu věnuje již téměř čtyřicet let.

Lenka Krbcová

9. 2. 2017 0:00
Doba čtení: 6 minut

Není blázen, jen má tik

Cuká vám dva dny v oku? Nepanikařte, může to trvat i dva měsíce, a přitom to nic neznamená. Pokud si neustále upravujte vlasy, frkáte nebo se ohmatáváte, k lékaři raději zajděte. Máte tik.

Kateřina Čepelíková

28. 7. 2014 0:00
Doba čtení: 3 minuty

Proč vnímáme čas zleva doprava? Mohou za to hemisféry

Spojitost času a prostoru není až nápadem Einsteina, ale je prý přímo zadrátovaná v našich hlavách. Jak souvisí levá a pravá hemisféra mozku s vnímáním času a jeho poruchami?

Pavel Houser

21. 1. 2014 0:00
Doba čtení: 4 minuty

Nemoc, při které umřete jenom jako

Cotardovu syndromu se říká také syndrom chodící mrtvoly. Postižený je hluboce přesvědčen, že je mrtvý nebo že mu chybí důležité orgány. Ukazuje se, že spouštěčem je krém na opary.

Pavel Houser

13. 11. 2013 0:00
Doba čtení: 4 minuty