Hlavní navigace

Studené nohy mohou souviset se stresem, někdy ale ukazují na vážný zdravotní problém

8. 8. 2024

Sdílet

 Autor: Depositphotos
Nohy a ruce jsou od životně důležitých orgánů daleko, proto se z nich ztrácí teplo jako první. K tomu dochází v situacích, kdy je okolní prostředí chladné. Někteří lidé mají studené končetiny ale i v teple, protože trpí nedostatečným prokrvením či stresem. Nohy jako z ledu mohou poukazovat i na závažnější zdravotní problémy, jako jsou diabetes, hypotyreóza či ischemická choroba dolních končetin.

S čím mohou souviset studené nohy?

Co se dozvíte v článku
  1. S čím mohou souviset studené nohy?
  2. Běžné příčiny studených nohou a rukou
  3. Méně obvyklé příčiny studených nohou a rukou
  4. Studené nohy v noci
  5. Studené nohy při horečce

Studené ruce a nohy často souvisí se sníženou cirkulací krve. Krev totiž s sebou nese i teplo, a protože je důležité zásobovat v prvé řadě životně důležité orgány, může se stát, že nejsou vždy dostatečně zásobené periferní části těla. Dochází k tomu hlavně v chladném prostředí, jde tedy o přirozený mechanismus, který nesouvisí s žádným onemocněním. Tělo tímto způsobem zajišťuje, že srdce a další orgány uložené ve středu těla zůstanou v teple.

Někteří lidé se ale s nepříjemně studenými končetinami potýkají i v teplém počasí, protože trpí špatným prokrvením, silným stresem či chronickým onemocněním, jako jsou cukrovka nebo snížená funkce štítné žlázy. Ne každý ovšem vnímá studené nohy a ruce jako problém. Tento jev byste neměli ignorovat, pokud pocity chladu přejdou v píchání, brnění či křeče. Může jít o příznaky závažného onemocnění, jako je například ischemická choroba dolních končetin. [1, 2, 34]

Kam volat, když máte zdravotní potíže a nevíte, jestli to je na praktika, či záchranku Přečtěte si také:

Kam volat, když máte zdravotní potíže a nevíte, jestli to je na praktika, či záchranku

Běžné příčiny studených nohou a rukou

  • Prochladnutí: pokud strávíte delší dobu v chladném prostředí a nebudete mít teplé boty a rukavice, můžete si povšimnout, že jsou vaše ruce a nohy nápadně studené. Je to dáno tím, že organismus omezuje proudění krve do periferních částí těla a směřuje většinu krve do hrudního koše a břišní dutiny.
  • Stres: pokud prožíváme stres, tělo produkuje velké množství adrenalinu, který vyvolává vazokonstrikci (stažení cév) v případě podkožních cév. Průtok krve je směřován především do důležitých vnitřních orgánů, jako jsou srdce, plíce, játra, ledviny a zadní části mozku. Periferní části těla jsou neprokrvené, proto bývají bledé a studené.
  • Nedostatek pohybu: na studené nohy a ruce si často stěžují lidé, kteří mají sedavé zaměstnání, cestují z místa na místo výhradně autem a ve volném čase se prakticky nepohybují. Na studené končetiny logicky trpí i senioři, pro které je pohyb obtížný nebo jsou upoutáni na lůžko.
  • Diabetes: chronicky zvýšená hladina cukru v krvi poškozuje cévy, čímž se zhoršuje zásobení končetin krví. Dlouhotrvající hyperglykémie vede navíc k postižení nervů (diabetická neuropatie), což se projevuje brněním, mravenčením, pálením či pocity bolestivého chladu.
  • Hypotyreóza: další chorobou, mezi jejíž příznaky patří studené nohy a ruce, je snížená funkce štítné žlázy. Při nedostatku hormonů štítné žlázy se zpomaluje chod metabolismu, v těle se tudíž nevyrábí tolik tepla a snižuje se tělesná teplota. Pacient bývá unavený, přibývá na váze, trpí špatným prokrvováním a má studené končetiny.
  • Anémie: nízká koncentrace hemoglobinu v červených krvinkách způsobuje, že tkáně a orgány nejsou zásobeny dostatečným množstvím kyslíku. Mezi klinické příznaky chudokrevnosti patří únava, slabost, bledost, studené končetiny, nechutenství či špatná kvalita nehtů a vlasů. Anémie mohou vznikat kvůli poruchám tvorby erytrocytů, zvýšeným ztrátám krve nebo kvůli destrukci červených krvinek.
  • Ischemická choroba dolních končetin (ICHDK): hlavní příčinou ischemie dolních končetin je ateroskleróza, kdy se na cévních stěnách kumulují lipidy a vytvářejí tuhé aterosklerotické pláty. Cévy se kvůli tomu zužují a prokrvování končetin je omezené. V poslední fázi onemocnění dochází k odumírání tkání a tvorbě vředů. Někdy je nutné končetinu amputovat. [5, 6, 7, 8, 9]

Víte, kde je v lidském těle mandibula a kolik lidí má zelené oči?

Hltáte články o zdraví, čtete knížky o doktorech a sledujete seriály z lékařského prostředí? Tak to pro vás náš test možná bude až směšně lehký.

Méně obvyklé příčiny studených nohou a rukou

  • Raynaudův syndrom: někdy se mu také říká syndrom studených nohou nebo syndrom studených končetin. Jedná se o vazoneurózu, která se projevuje prudkým stažením cév v reakci na chlad. Stahují se především cévy v prstech na rukou. Kůže nejprve bledne, poté zmodrá a nakonec zčervená. Pocity chladu a mravenčení mohou přetrvávat i několik hodin.
  • Závažná podvýživa: pokud se tělu nedostává základních živin, jako jsou tuky, sacharidy a bílkoviny, nemůže mít dostatek energie na udržení správné tělesné teploty. Energii pak získává z tukových zásob, které za normálních okolností fungují jako jeden z termoizolačních prvků. Studené nohy a ruce mívají často pacienti trpící malnutricí a osoby s poruchami příjmu potravy (PPP).
  • Zákopová noha (trench foot): s tímto jevem se setkávali hlavně vojáci nasazení v 1. světové válce, kteří trávili dlouhé hodiny ve studených a vlhkých zákopech. V zákopech vznikala bahnitá břečka dosahující až ke kolenům a teplota se pohybovala mezi 0–15 °C. Vojáci neměli možnost si nohy osušit, což se začalo podepisovat na stavu měkkých tkání. Postižení svalů i nervů se projevovalo brněním, pocity chladu, svěděním, otoky, vznikem puchýřů až gangrénou. [10, 11, 12, 13]
Co zvládnete doma a kdy už vyrazit k lékaři? S horečkou počkejte, u potíží se srdcem neváhejte Přečtěte si také:

Co zvládnete doma a kdy už vyrazit k lékaři? S horečkou počkejte, u potíží se srdcem neváhejte

Studené nohy v noci

Se studenými končetinami se někteří lidé potýkají hlavně v noci a během spánku. Je to logické, protože když se nepohybujeme, snižuje se průtok krve v periferních částech těla. Nepříjemný pocit chladu tak některé jedince nutí k tomu, aby se balili do několika vrstev přikrývek a spali v chlupatých ponožkách. Před spaním navíc klesá celková tělesná teplota a na úplné minimum spadne během noci. S pocitem studených nohou se setkávají častěji pacienti trpící nedostatečným prokrvením, diabetici a další rizikové skupiny.

Studené nohy při horečce

U dětí, které onemocní horečnatým onemocněním, lze někdy zaznamenat velmi studené nohy s namodralým nádechem. Dochází k tomu v první fázi nemoci při vysokých horečkách, kdy je imunitní systém zaneprázdněn bojem s infekcí a teplota stoupá, aby bylo dosaženo takové hodnoty, která je nejefektivnější pro ničení patogenů. Důležité je v takových případech nedělat ochlazovací zábaly, dítě by mělo být naopak zabaleno do teplé přikrývky. Po dosažení dostatečně vysoké teploty už začne být dítěti teplo a končetiny jsou naopak horké. [14, 15, 16, 17, 18]

Zdroje: nih.gov, webmd.com, medicalnewstoday.com, healthline.com, health.com, everydayhealth.com, homolka.cz, nzip.cz

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Copywriterka na volné noze spolupracující s Vitalia.cz. Po dokončení studia laboratorní diagnostiky ve zdravotnictví pracovala na oddělení klinické biochemie a hematologie.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).