Hlavní navigace

Škodlivá éčka neexistují, tvrdí potravináři

29. 9. 2011

Sdílet

 Autor: Free Stock Photo / Jon Sullivan
Přídatné látky jsou buď povolené, nebo nepovolené, říká Potravinářská komora. Půjdeme-li do extrémů a všechny je zakážeme, pak nevyrobíme třeba nakládané okurky ani tavený sýr, upozorňuje.

„Zavádějící informace o „éčkách“ škodí všem – spotřebitelům i výrobcům,“ říká Dana Večeřová, tisková mluvčí Potravinářské komory ČR (PK ČR). Potravináři tak reagují na aktivity, které upozorňují na charakter některých přídavných látek, a na zavádění různých značení. O novém logu pro potraviny bez přídatných látek jsme vás informovali zde:

Komora ale hodnotí podobné snahy jako zavádějící. Upozorňuje, že existují pouze povolené a nepovolené přídatné látky, tedy éčka daná legislativou, která jsou podle PK ČR pečlivě hodnoceny:

„Pokud je nějaká přídatná látka shledána škodlivou do té míry, že by mohla způsobit, že se stane potravina nebezpečnou, je (za podpory celé řady studií) zakázána,“ uvádí Dana Večeřová. „O tom, že tyto studie neustále probíhají a často mění zažité názory o škodlivosti „éček“, svědčí například fakt, že poslední studie u diskutovaného aspartamu (Soffritti, Hallardson, 2010) všechny dohady o jeho škodlivosti vyvrací a vyznívá tak, že není důvod se ho v lidské stravě (v přiměřeném množství) obávat.“

Seznam povolených éček

Evropská komise (EK) společně s Evropským úřadem pro bezpečnost potravin (EFSA) vytvořila velmi obsáhlý seznam všech povolených přídatných látek a podmínek jejich použití. Měl by být zveřejněn v říjnu, uvádí Dana Večeřová: „Všechna „éčka“ na seznamu budou povolena. Navíc, každý soudný člověk si spočítá, o jakou potravinu se bude jednat, když nebude obsahovat konzervanty, umělá barviva a sladidla – ovoce, zelenina, jednosložkové potraviny…“

„Půjdeme-li do extrémů a zakážeme všechny přídatné látky, pak jen obtížně vyrobíme například nakládané okurky, protože v láku jsou přece „éčka“ – například benzoát sodný, budeme se muset obejít bez tavených sýrů – tavící soli jsou „éčka“, a navíc se nám všechny potraviny velmi rychle zkazí, protože konzervanty a stabilizátory budou zkrátka zakázané,“ pokračuje mluvčí.

Jsou Češi šťouralové?

Podle PK ČR je kampaň proti přídatným látkám českým specifikem, ostatní země EU se prý spokojí s tím, že se řídí jasným stanoviskem EK a EFSA.

Žijeme uprostřed jedů, říká prof. Strunecká. Budeme jednou zemí cvoků?

Český spotřebitel je tak podle Komory většinou bombardován zavádějícími informacemi, které tvrdí, že jde buď o zdraví škodlivé chemikálie, což podle PK ČR není pravda, protože éčky jsou označeny i přídatné látky rostlinného charakteru, nebo že existují škodlivá éčka. „Škodlivá „éčka“ neexistují, jsou buď povolená nebo nepovolená,“ říká Dana Večeřová. „Jakákoliv další loga týkající se „éček“ tak budou pro spotřebitele naprosto zavádějící, protože v něm vznikne logicky dojem, že skutečně existují škodlivé a zdravé (zdraví prospěšné?) přídatné látky.“

V této souvislosti PK ČR rovněž upozorňuje, že spotřebitelé by měli důvěřovat především logům, jako je KLASA, Regionální potravina, Český výrobek – garantováno Potravinářskou komorou ČR, Produkt ekologického zemědělství apod., která garantuje stát nebo relevantní nevládní organizace. U ostatních log není podle Komory zaručena žádná garance toho, že dotyčný výrobek skutečně splňuje parametry, za které takové logo „ručí“.

Autor článku

Všeobecné dotazy, připomínky a tipy směřujte na adresu redakce@vitalia.cz.

Tiskové zprávy zasílejte na e-mail press@vitalia.cz.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).