Hlavní navigace

Vsadili na zázvor. Projekt Zázvoruj vymýšlí nápoje, olej, sirup či med

18. 11. 2021

Sdílet

 Autor: Nina Havlová
Zázvoruj je projekt pro radost, který spojuje lásku ke gastronomii, online marketingu a chuť experimentovat právě se zázvorem. Vždycky prý přijde někdo, kdo se zeptá: A tohle byste se zázvorem taky uměli? Začne pátrání po recepturách, zkoušení, improvizování, ochutnávání. Zázvor totiž není jen do čaje…

Výrobků se zázvorem na tuzemském trhu přibývá. V minulosti byl zázvor, respektive jeho kořen, často konzumovaným kořením, především kvůli svým silným antioxidačním a protizánětlivým účinkům. A v současné době se do potravinářství s veškerou parádou vrací.

Jedinečná chuť zázvoru představuje totiž navíc možnost, jak pokrmům nebo produktům dodat pikantní příchuť, která zvyšuje jejich kulinářskou, ale také zdravotní atraktivitu.

Zázvor se hodí… skoro do všeho

Není proto divu, že i na našem trhu přibývá produktů s příměsí zázvoru, které netvoří už jen celý nebo nakrájený kořen, přidávaný do nápojů nebo třeba do omáček, případně sušený drcený zázvorový prášek.

Na rozšíření spektra zázvorových výrobků se mimo jiné podílí také výrobce a distributor zázvorových produktů bez chemie. Svůj projekt nazval Zázvoruj.

Zázvoruj začalo zázvorovým nápojem

V současné době nabízí Zázvoruj celkem devět zázvorových produktů, kromě zázvorových nápojů také například sušenky, cibulové chutney se zázvorem, zázvorový sirup, med nebo zázvorový olej s tymiánem, přičemž každý z nich lze použít k různým účelům. Aktuální nabídku má výrobce na svém webu, možnost zakoupit si je poskytuje na stejné adrese dnes již téměř nezbytný e-shop, na němž si zájemci mohou prostudovat i lokality a místa, kam Zázvoruj své výrobky dodává.

Jak přitom podotýká majitel firmy Petr Ekart, původní ideou bylo vytvořit kvalitní a chutný zázvorový drink tak, „aby to nám samotným chutnalo“. Sortiment výrobků se ale postupně rozšiřoval a v současné době už Zázvoruj téměř nestíhá uspokojovat rostoucí poptávku. I na farmářských trzích na Kubáni o uplynulém víkendu byly již před polednem na stánku firmy zázvorové produkty téměř vyprodány.

Zázvorová inspirace

Farmářské trhy nicméně nejsou zdaleka jediným odbytovým kanálem, s produkty této firmy se lze setkat také v některých restauracích nebo v různých sportovních klubech. Aktuálně je pak největším hitem zázvorový med. Jde o zázvor macerovaný v lučním medu, kterým lze sladit čaj, ale také jej mlsat „jen tak“. 

Za pozornost ale stojí určitě i zázvorový olej, což je ideální pikantní tekutina k přípravě salátů, použít je jí ale možné také k pokapání carpaccia, rajčat s mozzarellou nebo steaků.

K mlsání třeba při sledování televize je zase možné místo různých chipsů použít slaný karamel se zázvorem, což je kromě toho produkt využitelný k ochucení kávy nebo jako náplň palačinek.

Důležité přitom je, že šetrný způsob zpracování zázvoru i všech složek výsledných výrobků (základní surovinou zázvorového oleje je například extra panenský olivový olej, v němž se zázvor dlouhodobě louhuje) zachovává v maximální možné míře všechny pro člověka příznivé látky včetně vitamínů, které jsou obsažené v přírodním zázvoru. Zázvoruj také opakovaně zdůrazňuje, že k výrobě finálních produktů „nepoužívá žádnou chemii“.

Proč zázvor?

O příznivých účincích zázvoru na lidský organismus lze dohledat množství informací, i proto, že je jich opravdu hodně. Podrobně se jim věnujeme například v článku Zázvor je jedna z mála superpotravin, které si tento název skutečně zaslouží. Z minerálních látek je v zázvoru nejvíce zastoupen draslík, hořčík, fosfor a vápník. Je rovněž zdrojem vitamínů, obsahuje například vitamín C, niacin, vitamín E a kyselinu pantothenovou. Odborníci vyzdvihují zázvor především jako dobrý zdroj antioxidantů a připomínají, že 2 čajové lžičky zázvoru mají pouhé 4 kalorie.

Jde také o tradičně osvědčený a rovněž vědou potvrzený prostředek k omezení stavů nevolností, má silné protizánětlivé účinky.

Nutriční složení zázvoru

Závisí na druhu, odrůdě, podmínkách pěstování i skladování.

Čerstvý zázvor obsahuje ve 100 g cca:

  • 80,9 g vody
  • 2,3 g bílkovin
  • 0,9 g tuků
  • 12,3 sacharidů
  • 2,4 g vlákniny

Zdroj: Physiological and pharmaceutical effects of Ginger

A kdy to s ním nepřehánět

Nicméně nadměrná konzumace zázvoru může pro některé jedince představovat mírné potíže a také možné riziko ve spojení s některými léky. Asi nejdůležitější je umírněná konzumace zázvoru v případě osob, které berou léky proti srážlivosti krve (zázvor sám srážlivost krve zpomaluje), což je v současné době v komunitě seniorů nemalá část populace. Zázvor také může snižovat hladinu cukru v krvi a ovlivnit tak účinky léků používaných ke stejnému účelu, což znamená zvýšení rizika příliš nízké hladiny cukru v krvi.

Doporučuje se také, aby zázvor dlouhodobě ve větší míře nekonzumovaly děti a zejména mladá děvčata v době před a v průběhu menstruace. Stejně jako u každé potraviny včetně koření ale samozřejmě vždy záleží na konzumovaném množství.

Všeobecně se za neškodnou dávku zázvoru považuje jeden silnější plátek syrového zázvorového kořene do směsí pro smoothies, dva až tři šálky zázvorového čaje denně a maximálně 1000 mg zázvorového prášku jako doplňku stravy denně. (In)dispozice každého jsou ale individuální, to nejpodstatnější přitom je, že zázvor je pro drtivou většinu populace, mimo jiné při posilování imunity, určitě dobrou volbou, a nejen kvůli tomu.

Autor článku

Agrární analytik, novinář na volné noze se zaměřením na zemědělství, potravinářství a životní prostředí.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).