Hlavní navigace

Pro každého jiný extrém

9. 9. 2010

Sdílet

Co je pro vás extrém? Pro někoho skok volným pádem z letadla, pro jiného potápění do vraků lodí. Co byl extrém pro organizátory letošního festivalu extrémních sportů JoyRide?

Volným pádem se řítí z výšky, aby je na poslední chvíli zachránilo lano. Potápějí se do neuvěřitelných hloubek nebo jezdí vysokou rychlostí na nejrůznějších strojích. Přeskakují překážky a leckdy si sáhnou na vlastní dno. Vyznavače extrémních sportů spojuje jedno – adrenalin.  

Pro toho, kdo poprvé hraje vybíjenou, může být i tahle docela nevinná míčová hra adrenalinovým sportem. Pro mě osobně je extrém sjet na kolečkových bruslích sebemenší kopeček – cítím zvýšené riziko úrazu, rozšíří se mi zornice, srdce bije na poplach a já se řítím málem rychlostí světla dolů. Po deseti metrech zastavím, otřu orosené čelo a říkám si, jaký jsem kabrňák, že jsem to sjela. Příště si možná troufnu na prudší kopec.

Adrenalinoví sportovci se shodují, že se jim stal jejich koníček drogou. Čím více se nějakému sportu věnují, tím méně pociťují vzrušení a zvýšenou hladinu adrenalinu. Musejí jít dál.

Čtěte téma: Adrenalinové sporty? Proč bych to dělal?

Proti gustu žádný dišputát. Chápu, že někomu může přijít skvělé jen tak si skočit z letadla nebo z mrakodrapu… 

Foto: Off-limits

Rozhovor: Dvořák Štěpán *Chodec*

vyznavač adrenalinových sportů a autor serveru Off-limits: Extrémní sporty plné adrenalinu

Přibývá lidí, kteří se věnují adrenalinovým sportům?

Myslím si, že ano, protože jsou stále dostupnější a hlavně jsou pomocí různých médií více zviditelňovány. Pro příklad: zkuste na internetu vyhledat výraz „adrenalinové sporty“.

Co vedete tyto „šílence“ k tomu, že se věnují sportům, při kterých ostatním vstávají vlasy hrůzou na hlavě?

Hodně lidí zkusí různé adrenalinové sporty a pak už jen záleží na tom, jestli pocit, který při tom zažijí, je příjemný nebo ne. Pokud ano, tak se jedná o pravé vyznavače adrenalinových sportů; milují, když jim adrenalin proudí tělem. Opakují to zkrátka z potřeby prožít znova ten známý a úžasný pocit z nebezpečí a dalšího sebepřekonání.

Další skupina, především mladší lidé, dělají tyto sporty jen proto, aby se ukázali před ostatními nebo aby na sebe upoutali pozornost. Kupředu je žene jen touha stále ostatním ukazovat, že jsou jiní.

Může se adrenalinovým sportům věnovat každý, nebo jsou zapotřebí nějaké předpoklady?

Každý se jim určitě věnovat nemůže. Při provozování jakéhokoli adrenalinového sportu je důležité, aby dotyčná osoba byla naprosto zdravá. Je potřeba myslet na to, že při zvýšené hladině adrenalinu je více zatěžováno srdce, takže v případě jeho slabosti může dojít k fatálním následkům.

Ostatní podmínky už jsou dány konkrétním sportem. U každé aktivity je potřeba zjistit, kterou část těla a jakým způsobem zatěžuje, a podle toho zvážit, jestli na to mám nebo ne.

JoyRide – festival extrémních sportů

O víkendu se v Praze konal festival extrémních sportů JoyRide. Byla jsem zvědavá, co jeho pořadatelé považují za extrém a šla jsem se podívat nejprve v pátek na Císařskou louku a pak v sobotu do A-park Ledárny v Braníku.

Pokud byste čekali pouze šílence, kteří se ničeho nebojí, pravděpodobně byste byli zklamaní. Festival nabídl například i paintball, beachrugby a beachsoccer (to už jsme skoro na úrovni zmíněné vybíjené) nebo lukostřelbu. Šíp letící do středu terče mi hladinu adrenalinu opravdu nezvedl.

Festival JoyRide není tedy pouze o extrému, ale hlavně o zábavě a o představení nových nebo neobvyklých sportů. Například netradičně pojatý nohejbal s volejbalem v jednom – tzv. bossaball, kdy hráči nepobíhají po klasickém hřišti, ale poskakují po nafouknutém poli, které připomíná spíše nafukovací hrad. Síť je ovšem pořádně vysoko.

Na opravdový extrém se mohli diváci letošního festivalu těšit hlavně v sobotu, kdy se tajil dech nad freestyle motocrossem, bmx a biketrialem. Jezdci na kolech nebo na motorkách přeskakovali překážky, skákali do dálky – dvacet metrů není pro zkušeného motokrosového závodníka problém. Diváci pak nejvíce šíleli při skupinové exhibici. Více vypoví fotografie.  

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Své profesní působení v médiích zahájila v týdeníku Reflex. Pracovala v kreativním týmu TV NOVA a vedla sekci Sport a relax serveru Vitalia.cz vydavatelství Internet Info. Podílela se také na jeho dalším projektu, serveru 120na80.cz.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).