Hlavní navigace

Zdají se vám potraviny v obchodech předražené? Můžete to nahlásit

Sdílet

 Autor: Depositphotos
Ještě v lednu loňského roku se cena za kilo cukru pohybovala kolem patnácti korun, na konci roku 2022 už byla více než dvojnásobná. Poté, co se do věci vložil ministr zemědělství, cukr zlevnil. Za pomoci antimonopolního úřadu pak ministerstvo zemědělství začalo situaci na trhu řešit. A podnět k šetření můžete podat i vy.

Agrární komora (AK ČR) včera na svých sociálních sítích informovala, že ve Španělsku zvažují zavedení třiatřicetiprocentní daně z mimořádných zisků velkých supermarketů. Očekává se, že opatření bude mít „odstrašující účinek“ a pomůže omezit růst cen a inflaci. Podle statistik totiž v mnoha případech zvýšení cen nesouvisí přímo s náklady, ale jde o tučné přirážky obchodních řetězců. Podobná dodatečná daň pro velké řetězce supermarketů funguje už také v Portugalsku.

„Možná by se u těchto států mohla inspirovat také česká vláda,“ navrhuje Agrární komora. Jde o pokračování reakce na události minulých týdnů, kdy ministr zemědělství Zdeněk Nekula začal aktivně řešit vysoké ceny cukru. A nejen cukru. O problematice cen potravin jednal v minulém týdnu ministr se zástupci Agrární komory, Potravinářské komory (PK ČR), Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR (SOCR) a Ústavu zemědělské ekonomiky a informací (ÚZEI).

Zvýšení obchodních přirážek bylo extrémní

Podle Zdeňka Nekuly se někteří hráči na našem trhu s potravinami snaží zneužívat zákazníka a šponují ceny ve snaze maximalizovat své zisky. „Rozumím rostoucím nákladům i nutnosti mít přiměřený zisk, nicméně data Českého statistického úřadu ukazují, že zvýšení obchodních přirážek bylo extrémní a u některých subjektů neodpovídá růstu nákladů. Všechny účastníky jsem proto vyzval k maximální transparentnosti, abychom se bavili nad jasnými čísly,“ řekl ministr zemědělství.

Vývoj ceny cukru krystal

Autor: ČSÚ

Ze strany SOČR ani ze strany zástupců řetězců však podle ministra Nekuly nebyla minimální snaha o konstruktivní diskusi nad cenou cukru v době, kdy jen za poslední čtyři měsíce roku 2022 stoupla o 77 procent, zatímco zpracovatelé kvůli cenám energií navýšili své ceny pouze o 51 procent. Ostatně již před časem Tomáš Prouza, prezident SOČR, označil žádost ministra o vysvětlení růstu cen za doslova skandální.

Nejhorší potraviny roku 2022. Žluklé oříšky, páchnoucí šunka, plesnivá gouda i nafouklá pomazánka Přečtěte si také:

Nejhorší potraviny roku 2022. Žluklé oříšky, páchnoucí šunka, plesnivá gouda i nafouklá pomazánka

Nekula tak na základě jednání u kulatého stolu rozhodl o podání oficiálního podnětu antimonopolnímu úřadu, aby věc prověřil a zjistil, proč obchodníci zdražili v jeden moment o takto výraznou částku.

Nový zákon umožní ceny důkladně prověřit

Za zásadní nástroj, který umožní Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) prověřit celý řetězec výroby potravin, od zemědělců přes potravináře až po obchod, označil ministr novelu zákona o významné tržní síle, která platí od letošního ledna. Aktuálně tedy prochází prověřováním několik vybraných základních potravin.

Galerie: Jak se vyrábí cukr

„Vítáme aktivitu ÚOHS na poli zjišťovaní cen a přirážek u vybraných výrobků,“ řekla prezidentka Potravinářské komory ČR Dana Večeřová. „Nechceme ale žádné regulace ani zastropování cen nebo obchodních marží, jak ukazují negativní zkušenosti z Maďarska,“ doplnila Večeřová.

Zdůraznila také, že nesmíme zapomínat na příčiny dramatického růstu cen potravin, a to jsou ceny všech vstupů – energií, obalů, plateb za odpady apod. Tyto náklady se v současné době rozhodně nesnižují, tudíž očekávat významný pokles cen potravin není na místě.

Po zásahu ministra cukr zlevnil. Náhoda?

Podle Zdeňka Nekuly poté, co ministerstvo na základě veřejně dostupných dat poukázalo na extrémní růst obchodní přirážky u cukru, jeho cena v lednu v obchodech klesla téměř o dvě koruny na kilogram. Nekula věří, že data za únor tento trend potvrdí a cena nejen cukru se bude nadále snižovat. V tomto ohledu obchodníky ocenil. Stejně jako za slevy, které jsou nyní z reálných cen, takže je možné v akci koupit kilo cukru za zhruba 26 korun.

„Bohužel i v tomto směru jsou výjimky, a to například před dvěma týdny inzerovaná sleva cukru jednoho z obchodních řetězců z téměř 40 korun na 33 korun za kilogram, tedy na cenu, která je v dnešní době běžná, není to proto žádná sleva. I v tomto případě jsem proto podal podnět, konkrétně České obchodní inspekci, aby prověřila, zda nešlo o klamání zákazníka,“ řekl ministr Zdeněk Nekula.

Chovají se řetězce nemorálně? Nahlaste je, vyzývá ministr

Ministr dále vyzval všechny nakupující, aby na Ministerstvo zemědělství (MZe) zasílali jakékoliv podněty na nekalé, nemorální nebo jinak závadné chování obchodních řetězců, výrobců potravin či zemědělců, které se týká výroby a prodeje potravin. Podněty bude zpracovávat Sekce potravinářská MZe jako běžnou agendu a zatím nechce předjímat, s jak velkým náporem stížností se setkají. Podněty budou předány ÚOHS, který v případě prokázání stanoví výši případné sankce.

Mailová adresa pro posílání podnětů je podnetypotraviny@mze.cz

„S kolegy z našeho resortu podněty občanů projdeme, přidáme k nim ty, které už máme, a já osobně v zájmu všech spotřebitelů v Česku tyto podněty zanesu panu předsedovi Mlsnovi (předseda antimonopolního úřadu, pozn. red.) na jeho úřad a požádám ho, aby je prošetřil,“ uvedl ministr Nekula.

Zvýšila se podle vás cena cukru kvůli tučné přirážce řetězců, jak říká Zdeněk Nekula?

Autor článku

Redaktorka serveru Vitalia.cz se zaměřuje zejména na kvalitu potravin a kvalitu jejich prodeje. Věnuje se také zdravotní problematice.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).