Hlavní navigace

Díky imunoterapii lékaři vyoperují nádor plic i u pacientů, u nichž to dříve nešlo

6. 8. 2024

Sdílet

 Autor: Depositphotos
Rostou počty i typy pacientů s rakovinou plic, kterým zdravotní pojišťovny hradí imunoterapii. S pomocí této léčby mohou lékaři vyoperovat i nádory, u kterých to dříve kvůli velikosti nebylo možné. Více pacientů má proto šanci na vyléčení či jim léčba prodlužuje život.

Imunoterapie je založena na tom, že pomáhá vlastní obranyschopnosti organismu rozpoznat nádorové buňky. Díky tomu může tělo lépe bojovat se zhoubným tumorem, připomíná portál Nzip.

Jejím efektem je zmenšení nádoru, zastavení jeho růstu nebo to, že snižuje riziko jeho návratu.

Nově je hrazená i předoperační imunoterapie

Imunoterapii lékaři zpravidla podávají v kombinaci s dalšími léčebnými postupy, například chemoterapií. Týká se především pacientů s pokročilým karcinomem plic.

Stále častěji se ale používá také u časných stádií nemoci, a to v rámci předoperační léčby. Tedy takové, která je podávaná jako první krok před hlavní léčbou, protože vede ke zmenšení zhoubného nádoru.

Nově tento typ léčby, jež se odborně nazývá neoadjuvantní, hradí zdravotní pojišťovny. Předoperační imunoterapie je hrazená od letošního léta, upozornil Martin Svatoň, přednosta Kliniky pneumologie a ftizeologie Fakultní nemocnice (FN) Plzeň.

Podle Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) se systém úhrad pozměnil konkrétně od 1. července 2024. Vstoupila do něj imunologická léčebná intervence v kombinaci s chemoterapií pro pacienty v neoadjuvantní léčbě karcinomu plic, potvrzuje mluvčí VZP Viktorie Plívová. Pozměněná pravidla ovšem platí i pro klienty ostatních zdravotních pojišťoven.

Lékaři v onkocentrech proto mohou nasadit imunoterapii všem pacientům, pro než je před operací vhodná, aniž by o úhradu museli žádat na výjimku. Navíc imunoterapie je se standardní úhradou dostupnější i pacientům, kterým by bez ní chirurgové vynětí nádoru kvůli jeho velikosti nedoporučili.

Nádor plic díky imunoterapii téměř vymizel. Pro koho se léčba hodí a kdo se k ní dostane Přečtěte si také:

Nádor plic díky imunoterapii téměř vymizel. Pro koho se léčba hodí a kdo se k ní dostane

Při nasazení léčby dochází u některých pacientů k ústupu jak metastáz, tak samotného tumoru v plicích. V případě, že rakovina nemetastazovala, může ústup nádoru vést k tomu, že tam, kde by jindy operovat nešlo, díky imunoterapii operovat lze. Nejde o desítky pacientů, ale jednotlivé takové případy ve FN Plzeň máme, podotýká přednosta pneumologické kliniky.

Imunoterapie dokáže být natolik úspěšná, že se stává i to, že místo nádoru v hrudníku chirurgové při operaci naleznou jen zjizvení. „Přibližně u 30 % nemocných po imunoterapii se při operaci místo nádoru najde už jen vazivová tkáň,“ doplňuje docent Svatoň.

Nádor umí ještě před operací zcela ustoupit

Pacientů s rakovinou plic, které lze operovat, je přitom stále minimum, protože onemocnění o sobě nemusí dát i delší dobu vědět. Než se projeví třeba dušností, kašlem či bolestí v zádech, uplynou přinejmenším měsíce. Některé nádory ale umí růst tak rychle, že v době stanovení diagnózy už jsou nevyoperovatelné.

Rozdíl mezi chemoterapií a imunoterapií

Chemoterapie útočí na rychle se dělící buňky, což zahrnuje nejen rakovinné buňky, ale i zdravé buňky v těle. Imunoterapie využívá vlastní imunitní systém těla k boji proti rakovině, což může vést k méně vedlejším účinkům. Tato léčba je proto nyní považována za šetrnější, čímž může zlepšit kvalitu života pacientů.

Zdroj: Mojemedicina.cz

Záludnost onemocnění spočívá v tom, že operovat je možné jen nádory o velikosti do zhruba tří centimetrů. Pokud je nádor větší či rakovina metastazovala do jiných orgánů, chirurgická léčba již není možná. Vyoperování nádoru je přitom nejjistější cestou k úspěšné léčbě, respektive v současné době jedinou cestou k vyléčení z rakoviny plic.

Ačkoliv je imunoterapie vnímána jako velký posun v léčbě, je třeba říci, že nejde o univerzální lék, díky kterému se z rakoviny plic stává banalita. 

Aby byla účinná, lékaři ji podávají jen u určitých typů nádorů. Rakovina plic totiž dnes už není vnímaná jako jedna diagnóza. Vzorek tkáně se v laboratořích podrobuje analýze na úrovni DNA. Ta pak nádory rozřaďuje do desítek skupin. U rakoviny plic se imunoterapie nasazuje zejména u některých typů tzv. nemalobuněčného karcinomu.

Některé diagnózy si před zahájením imunoterapie vyžadují potvrzení přítomnosti tzv. prediktivních markerů, znaků, které nám řeknou, jestli bude u tohoto konkrétního nádoru imunoterapie vhodná, upozorňuje na webu Masarykův onkologický ústav.

Imunoterapie také samozřejmě má vedlejší, byť zvládnutelné účinky. Jak připomíná Mojemedicína.cz, postihují kůži, tlusté střevo, endokrinní žlázy, plíce a játra.

I při rozšiřování léčby imunoterapií tedy zůstává v platnosti apel, aby lidé nepodceňovali prevenci, jež je určená silným kuřáků a exkuřákům. Stále totiž platí, že čím dříve se na nádor přijde, tím je vyšší šance na vyléčení či prodloužení života.

Jeden název, několik druhů léčby

Imunoterapie má podobu infuzí nebo injekcí. Její užití může být jednorázové i opakované, kdy délka léčby může trvat týdny i roky. 

Nelze ji vnímat jako jeden typ konkrétní léčby, protože jde o soubor různých léčebných postupů s cílem vlastní imunitu vytrénovat tak, aby napadala rakovinné buňky. 

Mezi imunoterapii proto patří třeba tzv. CAR-T terapie. Považovat za ni lze také první a dosud jedinou preventivní vakcínu proti rakovině, a to očkování proti HPV

V ČR se zabydluje nová léčba nádorů krve, používá pacientovy buňky Přečtěte si také:

V ČR se zabydluje nová léčba nádorů krve, používá pacientovy buňky

V současné době se imunoterapie kromě pacientů s rakovinou plic využívá i u některých nemocných s rakovinou prsu, prostaty, ledviny či močového měchýře.

Slouží také k potírání nádorů kostí či měkkých tkání, tzv. sarkomu, či rakoviny krve lymfomu a leukémie. U některých diagnóz ale patří k experimentální formě léčby, tedy takové, která je zatím v testování.

Podívejte se na video, které vysvětluje, jak v ČR od ledna 2022 funguje prevence rakoviny plic a pro koho je určená:

Zdroj: YouTube.com

Autor článku

Redaktorka Vitalia.cz. Vystudovala žurnalistiku a češtinu na Univerzitě Palackého v Olomouci, pracovala v Deníku, na webu TV Nova a iDNES.cz. Píše o zdravotnictví. Je držitelkou novinářských cen Psychiatrické společností ČLS JEP za rok 2021 a 2022. 

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).