Hlavní navigace

Pikao: retro sladkost se vyrábí 70 let stále podle stejného receptu

17. 3. 2022

Sdílet

 Autor: S využitím snímků Mlékárny Hlinsko
Mlsají ho už generace. Zahuštěné slazené mléko s kakaem v tubě či plechovce patří desítky let ke klasice. Tatra Pikao vyrábí stále ze tří stejných surovin, nově je také Pikao příchuť například v medovníku, nanuku nebo tvarohovém krému.

Mnozí z nás si ještě vzpomenou na to, jak jako malí cucali z tuby Pikao. Letos slaví tato sladkost sedmdesát let. A co se za tuto dobu změnilo? Kromě mírné úpravy grafiky obalu prakticky nic. Pikao se totiž již desítky let své historie vyrábí v naprosto totožné receptuře. Část jeho výroby dokonce probíhá ve stejném přístroji jako na začátku, což je světový unikát.

Co se dozvíte v článku
  1. Pikao, Jesenka, Piknik: legendární výrobky na českém trhu
  2. Byla nejdřív tuba, nebo plechovka?
  3. Jen tři suroviny, roky beze změny
  4. Unikátní stroje fungují dodnes
  5. Stejný produkt, jiné použití
  6. Pikao dnes existuje i jako „příchuť“

Pikao, Jesenka, Piknik: legendární výrobky na českém trhu

Pikao, slazené kondenzované mléko s kakaem, je společně s Jesenkou a Piknikem jednou z nejstarších českých značek potravin, které se u nás dosud prodávají. Receptura Pikaa vznikla před sedmdesáti lety v roce 1952.

Za vznikem této sladkosti stojí tým tehdejších pracovníků společnosti Průmyslu mléčné výživy v Hlinsku pod vedením Františka Přikryla. Zajímavostí přitom je, že vznik Pikaa doprovází naprosto jednoduchá myšlenka – přisypat do slazeného kondenzovaného mléka kakao.

Byla nejdřív tuba, nebo plechovka?

I když si mnozí spojují tuto kakaovou pochoutku s tubou, ve skutečnosti byla na trh uvedena v roce 1952 nejdříve jako kondenzované kakao v plechovce.

Teprve v roce 1970 byla registrovaná obchodní značka Pikao a za další dva roky se Pikao poprvé objevilo v dodnes populárních tubách. Avšak důležitější než obal je chuť. Pikao chutná stále stejně, jako když jste ho ochutnali poprvé. A je jedno, jestli to bylo před rokem, nebo před dvaceti lety.

Jen tři suroviny, roky beze změny

V současné době, která je neustále plná změn a inovací, je skoro těžké uvěřit tomu, že receptura Pikaa zůstala od samého počátku neměnná. Výrobce nehledá zbytečné složitosti a zůstává u osvědčeného receptu. Zachování pouhých tří surovin, kterými jsou mléko, cukr a kakao, dělá tento produkt výjimečným.

Dokonce i pravé holandské kakao, které se do Pikaa přidává, pochází od stejného dodavatele. Z Holandska se k nám dováží od roku 1952.

Beze změny zůstala i technologie výroby. Tou se slazené kondenzované mléko vyrábí už od roku 1943, kdy jako první spatřilo světlo světa.

Unikátní stroje fungují dodnes

Onou nadčasovou technologií jsou takzvané kladenské odparky. Jedná se o speciální výrobní zařízení, v nichž dochází k odpařování vody z mléka. Za výrobou těchto strojů stojí kladenská Poldovka. Celosvětově byly vyrobeny pouze dva kusy tohoto zařízení a oba tyto poklady vlastní Mlékárna Hlinsko.

A ačkoliv jde technologie kupředu raketovým tempem, právě kvůli nezaměnitelné chuti Pikaa, Pikniku a Jesenky není v plánu tyto odparky měnit. Cílem totiž zůstává, aby vše bylo stále stejně dobré a výjimečné, jako při úplně první výrobě.

Technologie výroby i samotné stroje jsou tedy od počátku neměnné. Rozdíl je možný vidět pouze v balení tub, které je nyní automatické. V praxi to znamená, že lidé už nesedí u pásu a neskládají tuby do kartonů ručně, ale dělá to za ně robot.

Stejný produkt, jiné použití

Když se zeptáte svých rodičů či prarodičů, možná vás překvapí tím, jak Pikao, Piknik či Jesenku za svých mladých let používali. Piknik a Jesenka se s oblibou přidávaly do kávy pro její zjemnění a oslazení zároveň – jde o obdobu dnešního cukru a mléka, kterými si kávu mnozí dochucují.

Pikao, které se tehdy bralo jako kondenzované kakao, se nejčastěji rozmíchalo v teplé vodě. Dnes většina spotřebitelů cucá Pikao, Piknik i Jesenku přímo z tuby. Pikao, Piknik a Jesenka tak představují – stejně jako třeba čokoláda – pamlsek, který si rádi občas dopřejí děti i dospělí. Určitě by ale neměl být zaměňován za mléčný produkt určený k pravidelné konzumaci, jde o sladkost. A vzhledem ke způsobu konzumace myslete i na zdraví zubů.

Pikao dnes existuje i jako „příchuť“

V současné době můžete na českém trhu narazit na Pikao ve třech formátech, a to na Tatra Pikao 75 gramů (tuba), Tatra Pikao 150 gramů (tuba) a Tatra Pikao 397 gramů (plechovka).

Kromě toho ale existuje i Pikao jako „příchuť“. Výrobce Tatra – Mlékárna Hlinsko ji používá v produktech Tatra Mlsni.si Tvarohový mix Pikao a v rámci licence také v Medovníku Pikao, nanuku Prima Pegas Pikao a zmrzlině Prima Pegas Pikao ve vaničce.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Všeobecné dotazy, připomínky a tipy směřujte na adresu redakce@vitalia.cz.

Tiskové zprávy zasílejte na e-mail press@vitalia.cz.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).