Hlavní navigace

Pět rad, jak se zchladit v horku

Sdílet

 Autor: SXC
Léto jako na houpačce: z parna do období dešťů, bouřek, bund, a zpět k vedru. Vrstvit oblečení je snazší než ve vedru zjistit, že už není moc co odložit a člověku se pomalu vaří i mozek.

Naše babičky měly úsloví: zimě utečeš, před horkem se ale neschováš… Pravda, tehdy ještě neexistovala klimatizace, nicméně i tak to sedí. Jediné, co může v parném létě pomoci, je dodržování několika zásad, které pomohou zchladit tělo, a taky zamezit kolapsu. „Velká vedra jsou sice nejvíc zatěžující pro kardiaky, seniory nad pětašedesát let a lidi po těžkých dlouhých nemocech, ale zkolabovat může i třicetiletý sportovec, který se zrovna vrátil z posilovny. Už jsem jich pár takových viděla,“ říká lékařka Alena Dostalová.

Co tedy dělat a co ne? Státní zdravotní ústav vydal velmi praktická doporučení, jak si ve vedrech neuvařit tělo. Tady jsou ty nejdůležitější zásady.

1. Zvolněte


Autor: SXC

Nohy zchlaďte studenou vodou. Když to zrovna nejde v bazénu, poslouží umyvadlo nebo zmražené vlhké ubrousky

Vysoké teploty nad třicet stupňů, na které u nás nejsme příliš zvyklí, nejsou určeny k lámání rekordů ani sportovních, ani pracovních. „Omezte namáhavé činnosti, včetně sportovních aktivit venku, nebo je přesuňte na nejchladnější část dne, tedy brzké ráno,“ radí lékařka Helena Kazmarová ze Zdravotního ústavu.

S tím souvisí i nutnost častějších přestávek, kdy se třeba jen tak projdete po pracovišti, nebo si odběhnete do kuchyňky pro čaj. Nemáte-li jinou možnost, než obstarávat pochůzky venku v rámci pracovní doby, využijte krátkých přestávek k odpočinku od horka ve veřejných budovách, které bývají zpravidla klimatizované: běžte se zkrátka zchladit do banky, na úřad, nebo třeba do kostela, kde je přirozeně příjemný chládek. A choďte po-ma-lu… Jednak se budete méně potit, a pak, dáte šanci svému srdci vyšší zátěž zvládnout.

2. Změňte oblékání

Čtěte pečlivě etikety na oblečení a hledejte v šatníku cokoli, co nemá nálepku směsi, ale čisté bavlny. Jistě: není to nejpraktičtější. Bavlna se krčí a už v půli dne zpravidla vypadá, jako by ji někdo vytáhl „krávě z huby“. Jenže je to nejpohodlnější druh oblečení do veder. Dobře odvádí pot, saje, a chladí.

Máte-li možnost být v práci hodně sportovně oblečeni, zkuste sáhnout po funkčních tričkách z Moiry, Craftu a dalších podobných druzích, které si normálně berete s sebou jen na kolo či na hory. I ony mají důmyslně vymyšlený systém, jak dobře odvádět pot a chladit tělo.

Mimochodem: použití vějíře nebo slamáku na hlavu coby módního doplňku je letos hodně populární a je to praktické. Oboje. Vyzkoušeno, doporučuju! Princip vějíře spočívá nejen v okamžitém ochlazení proudem vzduchu jako třeba u stolních a stropních ventilátorů, ale i v pomoci rychlejšímu odpařování potu. Neváhejte si ho pořídit.

3. Nepodceňujte příjem tekutin

Je to skoro trapné připomínat dospělým lidem, jenže problém je, že při vysokých teplotách (mimochodem stejně jako při nízkých, což dobře znají horolezci a polárníci), se po jisté době ztrácí pocit žízně. Nejlepší je čistá voda, slabé čaje a denně jedna minerálka na doplnění potem ztracených minerálů. U těch ovšem střídejte značky a čtěte etiketu, není minerálka jako minerálka.

„Vyhněte se přeslazeným nápojům a příliš chladným nápojům, můžete si způsobit nepříjemné křeče břicha,“ varuje Helena Kazmarová a dodává, že při pobytu v klimatizovaných místnostech je nutné vypít vody víc. „Je nutné myslet na vyšší ztráty vody způsobené dýcháním suchého vzduchu a pít tak, jako byste sportovali nebo dělali těžkou fyzickou aktivitu,“ radí. Platí pravidlo: co hodinu, to čtvrtlitrovou sklenku. Když vycházíte ven z budovy, mějte lahev vždy po ruce a pijte i venku po malých doušcích. Nikdy nevíte, kdy se dostanete k pití, a nutnost zavodnit tělo je prvořadá. 

Jinak vás podle lékařky Aleny Dostalové čekají prudké bolesti hlavy jako první reakce na nedostatečný příjem tekutin až kolaps v případě, že dehydratace trvá déle. „Ještě jedna málo známá věc: nezchladí vás studená minerálka, naopak. Studené v těle vyvolá opačnou reakci a tělo se začne potit. Nepomůže ani horký nápoj, i po něm se zpotíte. Ideální je proto vlažná minerálka, ještě ne úplně studený ale pomalu chladnoucí čaj a podobně. Ty zchladí nejlépe,“ radí Alena Dostalová.

4. Myslete na nohy

Že v horku otékají nohy i těm, kteří s tím jindy nemají problémy, je známá věc. Dá se tomu zabránit tak, že si v práci při sezení podstrčíte pod nohy bedýnku, pár knih, cokoliv, a opřete nohy o vyvýšené místo. Nebo je klidně hoďte na stůl, máte-li kancelář, kde vás nikdo nevidí. Prospějí jim častější procházky po místnosti, pár dřepů třeba na záchodě.

A ještě jeden tip: zchlaďte je studenou. Vložte do mrazáku v práci či doma na hodinu balíček vlhčených kosmetických ubrousků a nohy jimi pak otřete od kolen dolů a zpět. Lázeň! Nebo využijte v práci třeba záchodu pro invalidy, kde je malá pravděpodobnost, že někdo vtrhne, sundejte botu, strčte nohu do umyvadla a pusťte si na ni studenou vodu. Rozproudí to krevní oběh, takže nohy nebudou natékat, a bonusem je, že vás to zchladí.

5. Zapomeňte na vodu z barelu a plastu

O pitném režimu už jsme mluvili, ale jako speciální bod se hodí vypíchnout jednu důležitou věc: zkuste ve vedrech zapomenout na balenou vodu v plastu a z watercoolerů. Nedávný výzkum ukázal, že stačí chvíle a v balené vodě, která například zůstala ležet v autě na sedadle, se ve vyhřátém prostředí (v autě umí na slunci dosáhnout i sedmdesáti stupňů Celsia) rychle přemnoží nezdravé bakterie.

A co vy víte, jak vaši balenou vodu skladoval obchodník, než se dostala do klimatizovaného regálu? Vody totiž často stojí na paletách venku za prodejnou, než se dostanou dovnitř. Je zbytečné si způsobit průjem nebo jiné nepříjemnosti kvůli špatné vodě.

Ze stejného důvodu hygienici varují před vodou z watercooleru. Někdy můžete špatnou vodu v barelu poznat sami na první pohled. Podle lékařky Markéty Chlupáčové ze Státního zdravotního ústavu se vytvoří na plastu uvnitř nádoby v místě hladiny vody takzvaný biofilm. Tedy takový trošku slizký kroužek. Jediná rada je: nepít! Potíž je, že mnohdy zkažená voda není vidět na první pohled. Nejdéle se balená voda uchová v chladu a temnu, takže barel s vodou v prosluněné kanceláři znamená velký problém s kvalitou toho, co je uvnitř. Mimochodem: věděli jste, že výrobci barelů vody větších než pět litrů musí na obale uvést podmínky uchování vody a dobu, do kdy je nutné vodu po otevření spotřebovat? Je dobré si to i v práci pohlídat – kdy se nasadí nový barel a jak je tam dlouho. „Nejčastěji by voda měla být spotřebována do tří dnů od nasazení a otevření,“ říká Markéta Chlupáčová.

Pot je v horku agresivnější

Velké horko může také vést k řadě zdravotních problémů. K těm méně známým patří vyrážka z přehřátí. Objevuje se nejčastěji na krku, na hrudníku například okolo podprsenky, pod prsy, v tříslech, v loketní jamce a podobně. Jde o shluk červených pupínků. Podle Heleny Kazmarové pomáhá chlazení a udržení místa v suchu. K vyrážce totiž přispívá právě pot a jeho složení, které je ve vedrech agresivnější než jindy. Z toho plyne taky první pomoc: nemazat mastmi, ale koupit si v lékárně třeba zásyp. Pomůže udržet kůži v suchu. Vyrážka obvykle po pár dnech sama odezní.

Druhou nepříjemností jsou křeče z přehřátí. Těmi svaly reagují na nepřiměřenou námahu v horku, a je jedno, jestli hrajete beach volejbal nebo nesete dopis na poštu. Pomáhá přesun do stínu, klid, promasírování té části těla s křečí (jde-li o žaludek, tak pití vlažné vody nebo iontového nápoje pro sportovce). A konec sportu pro tuto chvíli. Tak: krásné léto a přežijme ho ve zdraví…

Jak poznat úpal?

Pokožka je suchá horká, červená. Postižený má vysokou horečku bez pocení, ta může dosáhnout až více než 40 stupňů a vést ke smrti. Nemocným silně tepe puls, jsou zmatení, bodavě je bolí hlava. Mohou mít závratě a upadat do bezvědomí. Lék je jednoduchý: co nejrychleji zchladit tělo.

Více: První pomoc – úpal a úžeh

Použité zdroje: www.szu.cz

Autor článku

Autorka píše v médiích už sedmnáct let o zdraví, zdravotnictví či alternativní medicíně.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).