Hlavní navigace

Pálení na hrudi či plicích může poukazovat na řadu zdravotních problémů. Kdy zpozornět?

15. 7. 2024

Sdílet

 Autor: Freepik.com/ArtPhoto_studio
Čas od času se stane každému. Pocítíme mírné pálení na hrudi nebo nás třeba trošku v této oblasti zabolí. Pokud se u vás tyto potíže dostavují opakovaně, nebo se vyskytly náhle a jsou spojeny s krutou bolestí, může být příčina mnohem závažnější. Tímto způsobem se projevuje třeba infarkt myokardu, angina pectoris, plicní embolie nebo zánět osrdečníku.

Co může způsobit pocit pálení na hrudi?

Pálení v krku, na hrudi či v oblasti plic není samo o sobě chorobou. Jedná se o velice nepříjemný stav, který může souviset s celou řadou nemocí a zdravotních problémů. Není ale nutné hned myslet na infarkt – pálení na hrudi může vycházet i z poměrně banálních příčin, které nejsou život ohrožující. Tyto potíže si můžeme přivodit i sami, když si namůžeme hrudní svaly nebo přetížíme páteř.

Vyplatí se sledovat celkový zdravotní stav a ostatní příznaky, které mohou poukazovat na specifická onemocnění. Pokud má pacient další závažné problémy, je samozřejmě nutné uvažovat o akutních koronárních syndromech či jiných příčinách, které vyžadují lékařskou pomoc. K pálení na hrudi se často přidružují:

  • kašel,
  • dušnost,
  • pálení v krku a při polykání,
  • pocit tíhy na hrudi,
  • nepravidelný srdeční rytmus,
  • zvýšené pocení,
  • úzkost,
  • závratě. [1, 2, 3, 4]

Závažné příčiny pálení na hrudi

  • Infarkt myokardu (IM): akutní infarkt myokardu je stav, kdy dojde k ucpání tepny zásobující srdeční sval krví. Uzávěr může způsobit krevní sraženina, nebo může jít o důsledek dlouhodobého ukládání tuku na cévní stěny. Při infarktu nepociťuje pacient jen pálení, ale skutečně krutou ostrou bolest za hrudní kostí. Někdy může vystřelovat do levé ruky, levé strany krku a čelisti. Pacientovi je nutné zavolat co nejrychleji záchranku a dopravit ho do nemocnice.
  • Angina pectoris: náhlé pálení u srdce a bolest při námaze patří mezi typické příznaky anginy pectoris, což je jedna z forem ischemické choroby srdeční. Při této chorobě se srdci nedostává dostatek kyslíku, proto dochází k pálení na hrudi hlavně při zátěži. Potíže trvají většinou jen několik minut a pak zase odezní.
  • Perikarditida (zánět osrdečníku): osrdečník je tenká blána, která pokrývá srdeční sval. Za určitých okolností se může zanítit, většinou k tomu dochází kvůli prodělání virové či bakteriální infekce. Zanícený osrdečník se projevuje pálením a bolestí na hrudi, která se zhoršuje při ležení na zádech a polykání.
  • Plicní embolie: velice nebezpečným stavem je plicní embolie, při které dochází k ucpání plicnice (tepny zásobující plíce krví) trombem. Nejčastěji je uzávěr způsoben krevní sraženinou, která se utrhla a doputovala krevním řečištěm až do plic. Mezi klinické příznaky embolie patří dušnost, pálení na plicích, silná bolest na hrudi, která se zhoršuje při dýchání, kašel, cyanóza, pokles krevního tlaku a poruchy vědomí. Pacient musí být co nejrychleji dopraven do nemocnice.
  • Akutní pankreatitida: typickým příznakem zánětu slinivky břišní je sice silná bolest v nadbřišku, ale často se stává, že vystřeluje až do hrudníku, zad nebo ramene. K bolestem se přidávají nevolnosti, zvracení a průjmy. Zánět může být akutní i chronický, při obou je však přítomna intenzivní bolest. [5, 6, 7, 8, 9]

Trápí vás někdy žaludek, žáha a další zažívací potíže?

Další možné příčiny pálení na hrudi

  • Panická ataka: potíže s dýcháním, bušení srdce, tlak, bolest na hrudi a nepříjemné pálení se dostavují i při záchvatu panické ataky. Jde o velice nepříjemný stav, který vychází z psychiky. Záchvaty paniky bývají provázeny velkou úzkostí a strachem, že se člověk udusí. Při prvním takovém záchvatu lidé obvykle volají záchranku, protože netuší, že se může takto dramaticky projevovat duševní porucha.
  • Gastroezofageální refluxní nemoc (GERD): pokud vás trápí pálení v krku a na hrudi bezprostředně po jídle, může to být způsobeno návratem kyselého žaludečního obsahu do jícnu. Pálení a bolest za hrudní kostí bývá někdy natolik intenzivní, že může připomínat infarktové bolesti.
  • Kostochondritida: jedná se o zánět chrupavky, která spojuje žebra na hrudní kosti. Při se ní objevuje velice nepříjemné pálení a silná bolest, která se dá svou intenzitou přirovnat k infarktu. Původ tohoto zánětu není zcela jasný, takže se léči symptomaticky podáváním protizánětlivých léků.
  • Tietzův syndrom: v souvislosti s kostochondritidou jste mohli zaslechnout i tento pojem. Jde o zánět chrupavky na hrudní kosti spojený se silným otokem.
  • Pálení na hrudi od páteře: nepříjemná tíseň na hrudi, případně tlak a pálení na hrudi může souviset s přetížením. Na naši hrudní páteř je vyvíjen nepřiměřený tlak, což je dáno sedavým způsobem života. Dochází k tomu třeba při dlouhém sezení u špatně nastaveného monitoru či při sezení a ležení s mobilním telefonem v ruce.
  • Respirační infekce: pálení na hrudi při kašli může souviset s onemocněním horních cest dýchacích. Problémy mohou být i závažnější, pálení na plicích a bolest na hrudi může poukazovat na zápal plic. Bolest bývá bodavá a provází ji kašel, horečky a dušnost.
  • Astma: chronické onemocnění plic, při kterém dochází k zúžení průdušek, se obvykle projevuje kašlem, sípáním, dušností a pocitem sevřeného hrudníku. Mezi méně obvyklé příznaky patří pálení na hrudi.
  • Mastitida: k zánětu prsní žlázy dochází nejčastěji u žen během kojení. Kromě toho, že jim postižená oblast prsu zrudne a zduří, mohou pociťovat silné pálení na hrudi. [10, 11, 12, 13, 14]

Podívejte se, jak poznat infarkt

Zdroj: YouTube.com

Kdy se s pálením na hrudi vydat k lékaři?

Samotné pálení na hrudi obvykle není důvodem k urychlenému vyhledání lékaře, pokud jde jen o nárazový a mírný problém. Jinak je tomu v případě, že vás trápí pálení opakovaně. Mohlo by se jednat třeba o chronický jícnový reflux, který může vést k trvalému poškození jícnu, pokud se nijak neléčí. Podceňovat nesmíte ani to, když se pálení objeví náhle a je provázeno silnou a krutou bolestí. Mezi další varovné signály patří dušnost, zmatenost, silné pocení, zrychlený srdeční tep a poruchy vědomí. [15, 16, 17]

Zdroje: nih.gov, medicalnewstoday.com, verywellhealth.com, healthline.com, nhs.uk, mayoclinic.org, medicinenet.com, rozhlas.cz, ikem.cz, stefajir.cz, nzip.cz, iakardiologie.cz

Autor článku

Copywriterka na volné noze spolupracující s Vitalia.cz. Po dokončení studia laboratorní diagnostiky ve zdravotnictví pracovala na oddělení klinické biochemie a hematologie.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).