Co je důležité při výběru odšťavňovače? Silný motor, otáčky a materiál. Určitě vás ale taky bude zajímat, jaké ovoce a zeleninu můžete do přístroje vkládat a jestli ho musíte krájet.
Co je důležité při výběru odšťavňovače? Silný motor, otáčky a materiál. Určitě vás ale taky bude zajímat, jaké ovoce a zeleninu můžete do přístroje vkládat a jestli ho musíte krájet.
Díky odstředivým odšťavňovačům můžeme připravit během pár minut čerstvou šťávu z nejrůznějších druhů ovoce a zeleniny. Při výběru přístroje je třeba si rozmyslet, co a v jakém množství budete zpracovávat, protože právě v tom se jednotlivé modely liší.
Náhradní díly odšťavňovačů se dají zakoupit přes servisní střediska, např. pokud by se vám rozbila nádoba na šťávu
Velikost plnícího otvoru – „To je obvykle první otázka, která od zákazníků padá,“ říká Monika Řezníčková, produktová manažerka Mall.cz. Dostatečně široký plnící otvor totiž umožňuje vkládat velké kusy ovoce nebo zeleniny, pokrájené jen nahrubo nebo vcelku, např. celá jablka. Většina odšťavňovačů má dostatečně velký otvor, tedy nad cca 6,5 cm (do zhruba 8,5 cm), někdy je ale otvor menší.
Nádoba na šťávu – některé modely nemají nádobu vůbec ve výbavě, musíte používat vlastní. Velikosti nádob se pohybují zhruba v rozsahu 0,7–1,5 litru, někdy jsou vybaveny i víčkem, např. pro uchovávání v ledničce. Při nejvyšší rychlosti může šťáva pěnit, některé nádoby jsou proto vybaveny oddělovačem, který pěnu, jež by vám v nápoji vadila, oddělí.
Nádoba na dužinu – důležitá je její velikost, ale také umístění. Během odšťavování padá dužina do nádoby a na její kapacitě záleží, zda zpracujete vše najednou, aniž byste nádobu museli vyprázdnit, nebo ji budete průběžně vysypávat. Po údaji o velikosti nádoby na dužinu je třeba někdy pátrat v návodu nebo u prodejce či výrobce, narazit lze na velikosti od litru až po více než třílitrovou nádobu.
Nádoba může být umístěna mimo tělo přístroje, což umožňuje snadnou manipulaci a vysypání, ale pokud je – jako u některých typů – postavena pouze volně, musíte dát pozor, abyste ji třeba neodstrčili nebo aby neodpochodovala sama vlivem vibrací přístroje. Zabudované nádoby mají někdy složitější odstraňování odpadu, je třeba celý přístroj rozebrat, vysypat odpadní nádobu a vše znovu složit. Pokud si chystáte skleničku k snídani, asi to nevadí, ale může to být problém u surovin, ve kterých je menší podíl šťávy a vzniká rychle hodně odpadu.
Nádoby jsou buď průhledné, kdy máte dobrý přehled o tom, kolik je v nich ještě místa, případně jsou vybaveny okénkem. To se ale podle zkušeností uživatelů v některých případech brzy zanese zbytky z ovoce a musíte se spoléhat na odhad podle svých zkušeností.
Malá nádoba na vznikající odpadovou drť patří k častějším stížnostem uživatelů. Další obvyklou stížností je stříkání suroviny ven z přístroje, obzvláště při vyšších rychlostech v důsledku nepřesného zapadání jednotlivých dílů do sebe nebo použitým materiálem.
Odstředivé odšťavovače jsou vybaveny sítem se struhadlem, jejichž kvalita je podstatná pro správnou funkčnost a co nejlepší efekt, tedy maximální výtěžnost suroviny. V testu serveru iTest.cz se nejlépe osvědčila nerezová síta z mikrosíťového materiálu, následovala síta také nerezová z děrovaného plechu a do poslední kategorie s nejhorší propustností padla síta sice také nerezová z děrovaného plechu, ale s plastovými okraji a předěly. Důvěru zákazníků nebudí ani plast použitý na úchytky apod. Účinné sítko také brání tomu, aby se do šťávy dostaly nečistoty.
U většiny spotřebičů lze všechny odnímatelné části lze mýt v myčce, doporučuje se ihned po použití je opláchnout, nenechat zaschnout. Ve výbavě odšťavňovačů najdete čistící kartáčky, použít se dá v nouzi i obyčejný kartáček na zuby.
Na výsledek, tedy výtěžnost suroviny, má vliv také výkon motoru a počet otáček. Šťáva se z nastrouhané suroviny získává odstředivou silou, čím vyšší je počet otáček, tím vyšší je výtěžnost odštavňovače, jak potvrdil i již zmíněný test.
Funkci odšťavňovače mají také některé roboty, samostatné přístroje obvykle nabízejí vyšší výkon a větší množství připravovaného nápoje
Dostatečně silný motor zajistí pravidelný chod přístroje bez vynucených přestávek i při větším množství suroviny, nebo u tvrdších plodů. Cca 800–900 wattů by mělo zajistit slušný výkon – stabilní otáčky i při velkém zatížení, vysokou extrakci šťávy i méně hluku a vibrací. U slabších přístrojů si uživatelé někdy stěžují na vynucené přestávky, zahřívání, kdy je nutné dát přístroji během odšťavňování pauzu, protože motor nezvládá delší činnost. U spotřebičů se slabším výkonem je proto potřebné vkládat tvrdší zeleninu po menších částech či jednotlivě ap.
Výrobci uvádějí maximální dobu nepřetržitého chodu jen někdy, v návodech můžete narazit např. na doporučené dvě minuty chodu s následnou dvouminutovou pauzou k chlazení pohonné jednotky, ale také na pouhých 40 sekund chodu při větších dávkách!
Základní spotřebiče mají jednu nebo dvě rychlosti, u dražších můžete volit z více možností podle druhu zpracovávané suroviny. Čím lépe odpovídá rychlost surovině, tím více šťávy můžete očekávat. Podrobnosti uvádějí výrobci v návodech konkrétních přístrojů.
Obecně se odstředivé odšťavňovače nedoporučují na listovou zeleninu a bobulovité plody, na ně jsou vhodnější tlakové lisy.
Některé odšťavňovače mají problémy s malými plody – např. s hroznovým vínem nebo rybízem, přístroje mají různě dělené kotouče – ovoce by mohlo uvíznout, propadnout ap. „Je třeba si zjistit z návodu nebo dotazem u prodejce nebo výrobce, zda to daný typ umožňuje,“ upozorňuje Monika Řezníčková.
Cenové rozpětí – nejlevnější spotřebiče lze dostat za několik set korun, rozumnější cca od 1000 do 10 000 Kč
Užitečné odkazy:
www.itest.cz
www.odstavnovace.cz
Šéfredaktorka serveru Vitalia.cz
Internet Info Vitalia.cz (www.vitalia.cz)
Chytře na život. ISSN 1802-8012
Copyright © 2009 – 2019 Internet Info, s.r.o. Všechna práva vyhrazena. Vitalia.cz využívá zpravodajství ČTK