Hlavní navigace

Citrusy jsou sice zdravé, ale kůra je plná nepříznivých éček

14. 12. 2011

Sdílet

 Autor: Copyright © 123RF Stock Photos
Pomeranče, citróny a další citrusové plody jsou lepší než vitamín C v tabletě. Jak poznáte šťavnaté a zdravé kusy a proč se vyhnout třeba strouhání kůry do cukroví nebo kandované kůře?

Vůně pomerančů o Vánocích, čaj s citronem při nachlazení, mandarinky, limetky… Těžko si dokážeme – a obzvláště v zimním období – představit svůj jídelníček bez citrusových plodů. Kromě toho, že jsou dobré, jsou i užitečné pro naše zdraví. Ale pozor – kůra ovoce obsahuje nepříznivá éčka.

Zmatek v původu citrusových plodů


Autor: SXC

Původ druhů citrusů byl dlouho nejasný

Citrusové plody mají dlouhou historii šlechtění, která se odhaduje na více než 4000 let. Genetický původ běžně používaných druhů citrusového ovoce byl dosud obestřen tajemstvím. Teprve nedávno jej čínští výzkumníci dokázali vystopovat analýzou DNA:

Bergamot a citron mají původ v cedrátu a pomerančovníku hořkém (Citrus aurantium), grapefruit je hybrid vzniklý křížením mezi pomelem a pomerančovníkem pravým (Citrus sinensis). Pomerančovník hořký i pravý jsou hybridy mandarínky a pomela, a citroník džambiri byl vyšlechtěn křížením cedrátu a mandarínky. Bergamot je křížencem mezi pomerančovníkem hořkým a cedrátem.

A aby toho nebylo málo, dnes by vás mohlo mást i to, že se citronová jádra využívají k pěstování pomerančů. Má to však prostý důvod: kořeny citronů jsou robustnější. Pomeranče se později jednoduše naroubují.

Ovoce je lepší než vitamín C v tabletě

Pomeranče a citróny kdysi dokázaly uchránit vojáky a námořníky před skorbutem (kurdějemi). Dlouhá léta lékaři pátrali po účinné látce. Asi před osmdesáti lety lékařská věda označila kyselinu L-askorbovou, která se ve vysoké míře nalézá v citrusových plodech, za vitamín C. Jeden problém však zůstal nevyřešen. Kurděje není možné vyléčit výhradně tabletkami vitamínu C, zato čerstvých pomerančů nebo citronové šťávy stačí k vyléčení již malé množství. Ovoce jako další účinnou látku totiž obsahuje i flavanol. Ani vitamín C ani flavanol nedokáží samy o sobě skorbut vyléčit, jejich kombinace však působí již v minimálním množství. 

O tom, že v pomeranči je něco lepšího než v pilulce vitamínu C, je přesvědčen i profesor výživy Tory Parker: „Domníváme se, že je to zvláštní směs antioxidantů v pomeranči, co nám prospívá.“ Kdykoliv jíme tuk a uhlovodany, zvyšujeme množství volných radikálů v krvi. Časem to může vést ke ztuhnutí tepen a srdečním chorobám. Ale konzumace ovoce nás od těchto účinků chrání na pár hodin po každém jídle. „Uhlovodany a tuk zvyšují množství volných radikálů, ale ovoce a vnitřní antioxidanty působí proti tomuto vlivu,“ říká Tory Parker. „To znamená, že ovoce by mělo být vaším dezertem – nezapomínejte, že dříve, než se rozšířily sladkosti, bylo naším pamlskem ovoce.“

Třebaže se výzkumy mohou mýlit, na jedné věci se všichni odborníci na výživu shodnou. Jíst více ovoce nám jenom prospěje. Namátkou několik zdravotních přínosů, které poskytuje konzumace citrusových plodů:

  • Citrón obsahuje hodně kyseliny, což pomáhá při zažívání a může snížit zažívací potíže.
  • Přidáte-li jednoduše každé ráno do sklenice vody trochu citronové šťávy, pomůže vám to jako vzpruha pro játra.
  • Citróny, grapefruit, limetky a pomeranče jsou bohaté na vitamín C, pomohou zahnat běžnou rýmu.
  • Citrusové plody obsahují spoustu flavonoidů a fytochemikálií, které chrání tělo proti nemocem.

Proč nekonzumovat kůru citrusových plodů

Přesto je třeba, abyste se na citrusových plodech něčeho vyvarovali: kůry. Citrusové plody jsou po ruční sklizni – mechanizovaná sklizeň je poškozuje – ošetřovány stimulátorem zralosti, omývány a impregnovány voskem. Jako nezbytná ochrana pro transport z teplých krajů k nám se k nim přidávají i silné prostředky na ochranu proti plísním a jiným škůdcům. Jedná se hlavě o tyto zdraví škodlivé substance: bifenyl (E 230), orthofenylfenol (E 231), orthofenyfenolát sodný (E 232) a thiabendazol (E 233). U pracovníků, kteří přicházeli do kontaktů s posledními dvěma zmíněnými látkami, bylo zjištěno poškození jater a nervů. Dokonce jsou známy i smrtelné otravy.

Bifenyl a thiabendazol jsou látky rozpustné v tucích, proto je nelze odstranit omytím vodou. Z téhož důvodu by ale neměly pronikat z kůry dovnitř plodů. Dovnitř pomerančů se dostane jen malá část těchto „přísad pesticidů“. Zatímco dužina je tedy bezpečná, konzumovat kůru citrusových plodů (citronová kůra jako koření, kandovaná pomerančová kůra apod.) představuje riziko. Škodlivé jsou rovněž výpary z kůry citrusových plodů, které vdechujeme.


Autor: Copyright © 123RF Stock Photos

Citrusy se zelenými skvrnami nejsou méně kvalitní

Naše tipy:

  • Pokud možno, vybírejte si citrusové plody s tenkou kůrou, aby vám zůstalo více dužiny. Větší množství kůry znamená pouze více odpadu.
  • Vyhledávejte pevnou, hladkou kůru bez větších vad na slupce. Vyhněte se ovoci s měkkými místy nebo plísní.
  • Ovoce při pokojové teplotě by mělo mít slabou, a přece příjemnou vůni.
  • Pomeranče na rozdíl od citronů během dopravy a skladování již nezrají. Zelené skvrny na slupce přitom nejsou v žádném případě znamením nižší kvality. V tropech zůstávají pomeranče většinou zeleně nažloutlé. Zeleně skvrnité zboží ukazuje, že bylo před sklizní teplo, protože typická oranžová barva vzniká jen při nižších nočních teplotách.
  • U citrónů není znamením plné zralosti světle žlutá barva, nýbrž lesk slupky. I zelené citrony mohou být plné šťávy. Znalci dbají navíc na povrch ovoce: hladká slupka bývá spíše tenká a ovoce velmi šťavnaté. Hrubé póry prozrazují „silnou kůži“ a menší šťavnatost.
  • Citróny, grapefruity, limetky a pomeranče můžete skladovat při pokojové teplotě. Pokud je neuchováváte v plastickém sáčku, který urychluje jejich zrání i plesnivění, vydrží vám asi týden. Občas je prohlédněte, jestli se nekazí. Pozor na plíseň – rozšíří se i na zdravé ovoce. Pokud se kůra scvrkává, přemístěte ovoce do ledničky. Lednička může uchovat citrusové ovoce čerstvé asi měsíc.

Zdroje:
Science Daily
www.toxicology.cz
www.wisegeek.com
Udo Polmert: Šokující pravda o potravinách

Autor článku

Vystudoval jsem obor teologie - český jazyk. Snažím se přijít na kloub různým otázkám a záhadám, zejména z oboru psychologie a duchovna.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).