O použití nového materiálu informovala Fakultní nemocnice (FN) Ostrava na začátku února v tiskové zprávě. V ní uvádí, že lékaři z tamějšího Centra dětské traumatologie a chirurgie Kliniky úrazové chirurgie a ortopedie začali jako první v ČR používat vstřebatelné fixační hřeby do dlouhých kostí.
Materiál, který vydechujeme a vymočíme
Jak uvedl server iDNES.cz, novinku voperovali dvěma školákům, kteří měli každý zlomené obě předloketní kosti, a to na jedné ruce. Jeden si úraz způsobil na lyžích, druhý při tělocviku. Vstřebatelné hřeby u nich bylo možné použít, protože zlomeniny nebyly ani otevřené, ani tříštivé. To znamená, že při úrazu se z kosti neuvolnily její úlomky a kost nepoškodila kůži. V těchto dvou případech totiž novinku používat nelze.
„Vstřebatelné hřeby jsou vyrobeny z materiálu nové generace, který je na bázi kyseliny mléčné a glykolové. Lidské buňky je metabolizují na oxid uhličitý a vodu, a z těla jsou tak postupně vydechovány a vylučovány močí,“ uvádí Ivo Kopáček, specialista na léčbu dětských pacientů z Kliniky úrazové chirurgie a ortopedie FN Ostrava.
Lékaři Centra dětské traumatologie a chirurgie Kliniky úrazové chirurgie a ortopedie FN Ostrava, kteří se specializují na léčbu dětských pacientů, začali používat při operacích zlomenin dlouhých kostí namísto titanových hřeby vstřebatelné. Jde o tři dlouhé pruty na fotografii.
Aby hřeb „svítil“ pod rentgenem
Ve špičce hřebu je použita také příměs zinku, a to proto, aby ji lékaři viděli pod rentgenem a věděli přesně, jak je v kosti usazena. I zinek se podle Iva Kopáčka z těla vyloučí, takže pacienti nemusí podstupovat druhý operační zákrok, při kterém by hřeb bylo nutné vyjmout. Sádře se ale nevyhnou. „Fixační materiál se sice vstřebá a zároveň podporuje i hojení kosti, ale vnější fixace zlomené končetiny sádrou zůstává,“ dodává Ivo Kopáček.
Úskalím novinky využité v Ostravě je zatím to, že vstřebatelné hřeby nejsou propláceny z veřejného zdravotního pojištění a jeden stojí okolo 800 eur (tedy přes 19 tisíc Kč).
Ročně je v Centru dětské traumatologie a chirurgie FN Ostrava ošetřeno na traumatologických ambulancích okolo 6200 poraněných dětí, hospitalizováno z důvodu úrazu je 650 dětí a operační léčba je nutná u dvou třetin z nich. Průměrná doba hospitalizace po operačním výkonu zlomeniny je dva až tři dny.
Novinky nemusí vždy znamenat kvalitnější péči
V ortopedii se používají i jiné vstřebatelné materiály než výše popsané hřeby. Například ve FN Hradec Králové lékaři u zlomených kloubních konců kostí voperovávají rozložitelné šrouby, upozorňuje iDNES.cz.
Při zavádění novinek v materiálech jsou ovšem ortopedi opatrní, protože ty se ne vždy osvědčily. Potíže v minulosti byly například s materiálem některých kloubních náhrad. Jak připomněl odborný časopis Sanquis, před desítkami let lékaři zkoušeli například hlavici endoprotézy doplnit o jamku potaženou teflonem. Zpočátku bylo vše v pořádku, ale po třech až pěti letech museli všem pacientům materiál vyoperovat, protože jejich organismus na teflon reagoval chronickým zánětem.