Obaly oplatek KitKat a Vlnky se mění, přibudou i kompostovatelné kávové kapsle

Sdílet

Výrobek spoečnosti Nestlé - KitKat
Autor: Shutterstock.com
Společnost Nestlé se před sedmi lety rozhodla, že do roku 2025 budou všechny obaly jejich výrobků plně recyklovatelné. Platí to? Ovlivnil tyhle plány covid nebo válka na Ukrajině?

„Plastový odpad patří k nejzávažnějším problémům, kterým dnes svět v oblasti udržitelnosti čelí. Chceme nalézt lepší řešení pro snížení odpadu, jeho znovupoužití a recyklaci. Naší ambicí je dosáhnout 100 procent recyklovatelných a znovupoužitelných obalů do roku 2025,“ řekl před sedmi lety generální ředitel Nestlé S.A., Mark Schneider

Tehdy společnost Nestlé oznámila, že chce do roku 2025 zajistit, aby veškeré obaly byly recyklovatelné nebo znovupoužitelné. Cílem je, aby žádné obaly, včetně plastů, nekončily jako odpadky nebo na skládce.

Nestlé k tomu směřuje už od roku 2013, právě 12 let už nekončí žádný odpad z výroby na skládce, je buď recyklován (90 procent) nebo energeticky využit (10 procent). Splnilo Nestlé své sedm let staré závazky? Zeptali jsme se.

Do změny vletěl covid i válka

„Nestlé se svých externích závazků stále drží, i když některé vnější okolnosti (například válka v Ukrajině nebo covidová krize) ovlivňují i naše byznysové plány. Proto jsme například mírně upravili závazek ohledně recyklovatelnosti našich obalů a chceme, aby alespoň 95 procent našich plastových obalů bylo navrženo k recyklaci,“ řekla pro Vitalia.cz Jana Blecherová, Green Deal Policy Manager pro Nestlé Česko a Slovensko.

Pod společnost Nestlé spadá i řada cereálií

 Pod Nestlé spadá i řada cereálií

Autor: Shutterstock.com

Hájí se tím, že Nestlé sice může navrhnout obal jako recyklovatelný, ale jeho skutečná recyklace závisí na místních podmínkách. A lokální situaci v recyklaci a infrastrukturu nemají zcela ve svých rukách. „Čísla za rok 2024 ukazují, že jsme na dobré cestě své závazky splnit, zároveň si ale uvědomujeme, že rok 2025 pro nás bude v této oblasti extrémně náročný,“ nastiňuje manažerka aktuální stav.

Co všechno s sebou nese změna obalu

Změnit obal není jen tak. Nestačí v počítači namalovat jiný obrázek a nechat ho natisknout na již dříve vymyšlený recyklovatelný obal.

„Změna je opravdu náročná, jsou to investice do nových linek a zároveň stovky hodin zkoušek přímo na linkách, ale i zkoušky obalu z hlediska bezpečnosti a trvanlivosti balené potraviny. Stále je třeba si uvědomovat primární funkci obalu, kterou je ochrana potraviny,“ vysvětluje Jana Blecherová.

Jak se Nestlé zbavuje plastu

Často se na balení používá takzvaný virgin plast, říká se mu i panenský plast, jde o plast ve formě pelet, granulí či vloček, který dosud nebyl používán nebo zpracován jinak, jde prvovýrobu, nikoli recyklát.

Snížení použití virgin plastu lze docílit několika způsoby – přechodem na papírový obal, zmenšením obalu nebo použitím recyklátu. „Snažíme se o využití všech možností, i když každá varianta má svá úskalí,“ říká Jana Blecherová.

Kvíz: Pamatujete si tyhle výrobky?

Možná jste výrobky, které byly a občas také nebyly k dostání na pultech obchodů před rokem 1989, na vlastní kůži nezažili. Nebo zažili, ale ani trochu se vám po většině z nich nestýská. V každém případě si však můžete udělat náš kvíz, abyste zjistili, jak se v nich vyznáte. 

Třicent procent recyklátu v Nestlé obalech – to se nejvíce daří u PET lahví na balenou vodu, kde se recyklát běžně používá. „U ostatních plastů dosáhneme recyklátu vhodného pro potravinářské účely (food contact) pouze chemickou recyklací, která bohužel v EU stále nemá jasná legislativní pravidla a potýkáme se s nedostatkem tohoto recyklátu na trhu,“ konstatuje Jana Blecherová.

Obaly navržené k recyklaci – v tomto případě jde zejména o náhradu kombinovaných obalů (z vícevrstvých materiálů, které nelze ručně oddělit a které nejsou recyklovatelné) jiným materiálem, třeba plastem. 

To nezní zrovna jako výhra, proč zrovna plastem? Některé potraviny totiž nelze balit do papíru (zejména kvůli jejich bezpečnosti a trvanlivosti) a v tomto případě čistý plast jako dobře recyklovatelný materiál je vhodnější.

Jiný obal mají i výrobky od Zory

Některé změny už ale proběhly, Nestlé totiž u některých výrobků vyměnilo plasty za papír nebo alternativní obaly. Mezi ne můžeme počítat například nové kompostovatelné kávové kapsle značky Nespresso a Nescafé Dolce Gusto na bázi papíru.

„Naše továrna Carpathia ve slovenské Prievidzi postupně přechází s celou výrobou dehydratovaných potravin z kombinovaných obalů na recyklovatelné plastové. Nové KitKat čokoládové tabulky obsahují v obalech 80 % recyklátu, stejně tak jako tzv. traye (pozn. vlnitá lepenka) z rPET čokoládových výrobků ze Zory. Závod Krupka nahradil barevné plastové traye průhlednými, které jsou lépe recyklovatelné. Rovněž používáme recykláty v tzv. shrink fóliích,“ popisuje Jana Blecherová.

Třídíte odpad?

Změna obalů se dotkne všech výrobců

„Zároveň se připravujeme na nové legislativní výzvy, které před nás staví nové obalové nařízení PPWR (Packaging and Packaging Waste Regulation),“ říká manažerka Nestlé.

Jde o nové nařízení Evropské unie, které nahrazuje dosavadní směrnici o obalech a obalových odpadech. Cílem PPWR je zlepšit udržitelnost obalů a minimalizovat dopad obalového odpadu na životní prostředí, např. nová standardizovaná kritéria pro design pro recyklaci, nebo recyklace ve velkém měřítku.

Autor článku

Redaktorka serveru Vitalia.cz se zaměřuje zejména na kvalitu potravin a kvalitu jejich prodeje. Věnuje se také zdravotní problematice.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).