Hlavní navigace

Lékořice mírní reflux a pomáhá ženám v přechodu. Pozor však, pokud máte vysoký tlak

17. 5. 2023

Sdílet

 Autor: Depositphotos
Lékořice nejsou jen sladké pendreky, jejichž chuť si kdekdo pamatuje z dětství. Ve skutečnosti lékořicové cukrovinky a lékorky zpravidla obsahují pouze aroma nebo jen velmi malé procento kořene lékořice, který je přitom v lidovém léčitelství považován za opravdový zázrak. Jde o jednu z nejdéle používaných léčivých rostlin na světě.

Lékořicí se léčily naše praprababičky, zpívá se o ní v písničkách a i naši dávní předkové dobře věděli, jak tuto bylinku využívat. Co všechno o lékořici víme a jaké má vlastně účinky?

Padesátkrát sladší než cukr

Lékořice lysá (Glycyrrhiza glabra) pochází ze Středomoří a Orientu – má ráda teplejší oblasti. Po celé Evropě a Asii se vyskytuje více druhů, v České republice není ani jeden původní a nikdy nezplaňuje. Ale na bylinkových zahrádkách v teplých jižních oblastech nebo ve skleníku se i u nás pěstuje. V tradiční čínské medicíně se pak používá lékořice uralská, další druhy se nacházejí v Rusku. Všechny druhy lékořice mají stejné léčebné účinky, jejichž základem je obsah glycyrrhizinu. Lékořice kvete během léta a její léčivý oddenek se vykopává na začátku léta v červnu, kdy rostlina nasazuje květ, anebo potom v říjnu.

Lékořice má typické aroma a velmi sladkou chuť. Uvádí se, že glycyrrhizin je padesátkrát sladší než třtinový cukr, proto se také lékořici odedávna říkalo „sladké dřevo“. Ve vodě pění a jeho obsah v rostlině v průběhu roku kolísá, proto se oddenky vykopávají v době nejvyššího obsahu této látky, aby byly léčivé účinky co největší.

Léčivé účinky lékořice

Mezi tradiční léčivé účinky lékořicového kořene patří schopnost podporovat odkašlávání a rozpouštět hleny při infekcích dýchacích cest. Kromě léčby nachlazení, chrapotu a kašli má ale lékořice spoustu dalších nezanedbatelných léčebných vlastností. Nedávno se ukázalo, že zřejmě skutečně může mírnit i průběh příznaků doprovázejících covid – jak ukazuje tato odborná práce – nicméně je potřeba dalších studií, které se tím budou zabývat podrobněji. 

Už dříve některé studie ukázaly, že lékořice a výtažky z ní mají výrazné protizánětlivé účinky a že mohou mírnit průběh zánětlivých onemocněních vnitřních orgánů. Její působení se přirovnává k účinkům kortikosteroidních hormonů, jistý efekt může mít i u autoimunitních onemocnění, poruch imunity, alergií a atopického ekzému. Vědci zkoumají její používání například při léčbě revmatismu, roztroušené skleróze nebo autoimunitní poruše štítné žlázy.

Lékořice má lehce projímavý účinek, zvedá krevní tlak, snižuje hladinu krevního cukru, což pomáhá pacientům s diabetem. Používá se také při potížích se žaludkem, refluxem a pálením žáhy. Na základě prováděných lékařských studií bylo zjištěno, že pacienti užívající lékořici dosáhli daleko rychlejší úlevy při potížích s refluxem než osoby užívající klasická antacida – odkaz na závěry studie zde

Díky svému protizánětlivému účinku lékořice pomáhá i při zánětlivém a vředovém onemocnění žaludku a dvanácterníku. Další studie prokázaly zmírnění astmatu při užívání lékořice a příznivý vliv na zdraví ledvin.

Účinky lékořice se osvědčily i u žen v menopauze, kterým na základě prováděných lékařských studií prokazatelně pomáhá s nepříjemnými návaly horka a přispívá i k lepšímu metabolismu a snižování váhy. Zkoumají se také příznivé účinky glycyrrhizinu v případech onkologických onemocnění, zatím však pokusy prováděné na zvířatech nepřinesly jednoznačné výsledky.

Lékořice v historii

Všechny tyto účinky lékořice lidé znali a úspěšně využívali již před stovkami let. Posuďte sami. V Matthioliho herbáři se doporučuje žvýkání kořene lékořice, které prý zahání žízeň i hlad, prospívá horkému žaludku, odnímá žáhu (reflux a pálení žáhy) a čistí plíce a pomáhá k odkašlávání i při potížích močového měchýře. Pomáhá při souchotinách (tuberkulóze), sípavému kašli a těžkému dýchání (astmatu). Kořen lékořice se užíval například svařený ve víně, kdy podporoval močení a potíže s ledvinami. V kombinaci s dalšími bylinkami se lékořice užívala na nemoci dýchacích cest všeho druhu a proti ledvinovým kamenům.

Lékořice také zmenšuje otoky a vředy. Zevně se prášek z kořene lékořice používal na různé vředy, neštovice, nebo i vředy v ústech.

Galerie: Jak vlastně vypadá lékořice?

Nežádoucí účinky lékořice 

Dnes ale musíme zohlednit i nežádoucí účinky lékořice a příznaky jejího nadměrného užívání. Pokud to s lékořicí budeme přehánět, hrozí nám některé nebezpečné následky:

● zvýšení hladiny stresového hormonu kortizolu
● nízké hladiny draslíku
● příliš vysoký krevní tlak
● srdeční arytmie
● poruchy funkce ledvin

Užívání lékořice by se tedy raději měli vyhnout lidé s vysokým krevním tlakem a vážným onemocněním ledvin nebo srdce. Lékořice se také nedoporučuje těhotným a kojícím ženám. A protože interaguje s mnoha léky, je třeba rovněž zvláštní opatrnosti, pokud berete léky na tlak či ředění krve, diuretika a jakékoliv hormonální léky včetně hormonální antikoncepce nebo kortikosteroidních hormonů.

Lékořice v cukrovinkách

Lékořice se také s oblibou používá pro výrobu cukrovinek a likérů, například oblíbeného francouzského pastisu. Kde všude tedy najdeme dnes lékořici a je její užívání vždy bezpečné, když již známe její nežádoucí účinky?

Cukrovinek se opravdu bát nemusíme, obsah lékořice v nich je velmi malý. Lékořice se pak nabízí v bylinkářstvích, lékárnách nebo zdravých výživách přímo jako drcený kořen určený k přípravě čaje, prášek z kořene v kapslích, anebo je též oblíbené užívání lékořice ve formě tinktury či sirupu proti kašli. Mnohé produkty se dovážejí z východu, například z Ruska nebo Číny, a jejich složení nemusí procházet pečlivou kontrolou. 

Zdroje: 

Health Line.com: What Are Licorice Root's Benefits and Downsides?

Matthioliho herbář

Korbelář a spol. Naše rostliny v lékařství. Praha: Avicenum 1981.

Autor článku

Externí redaktorka a copywriterka píšící pro webové i tištěné magazíny. Zaměřuje se na oblast zdraví, historie medicíny, psychologie, filozofie, etikoterapie a alternativní medicíny.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).