Hlavní navigace

Lékaři při osmihodinové operaci zachránili ukazováček šestiletému chlapci

15. 1. 2024

Sdílet

 Autor: FN Ostrava
Šestiletý chlapec přišel o ukazováček pravé ruky. Ostravští plastičtí chirurgové mu jej ale dokázali přišít zpět takovým způsobem, že prst je opět zcela funkční. Nutná ale byla několikahodinová operace a intenzivní rehabilitace.

Jak o prst chlapec na pravé ruce přišel, nemocnice konkrétně nepopsala. Šlo ale o sečné zranění, při kterém byl prst z ruky oddělen celý, a to u základního, tedy dolního článku.

V čem byla léčba výjimečná

Záchrana prstu byla výjimečná. Jednak proto, že šlo o dětského pacienta, a pak také proto, že poranění bylo komplikované tím, že kromě useknutí došlo při úrazu také k odtržení prstu. V případech, kdy je prst odtržen, je samotná replantace a znovu přišití technicky velmi náročné, vysvětluje Martin Paciorekprimář Centra plastické chirurgie a chirurgie ruky FN Ostrava.

Operace nakonec trvala více než osm hodin. Lékaři museli ještě před našitím prstu uvolnit v podkoží dlaně šlachy a cévy, aby je mohli vysunout do amputační rány. Jedině tak bylo možné je napojit na ty v odděleném ukazováčku. Byla to mravenčí práce. Naštěstí s dobrým koncem, dodává lékař Centra plastické chirurgie a chirurgie ruky Luděk Pliska, jenž vedl operační tým.

Lékaři Luděk Pliska z Centra plastické chirurgie a chirurgie ruky FN Ostrava na sále

Lékaři Luděk Pliska z Centra plastické chirurgie a chirurgie ruky FN Ostrava na sále

Autor: FN Ostrava

Jak lékaři při replantaci postupují

Délka operace vždy záleží na rozsahu poškození měkkých tkání, mechanismu úrazu i velikosti struktur, které jsou u dítěte, pochopitelně, menší než u dospělého. Osm hodin není u replantace neobvyklá doba, někdy může operace trvat i dvanáct hodin, podotýká Luděk Pliska.

Replantace začíná tím, že si lékaři vyšetří amputát a následně připraví cévy, nervy, šlachy a okolí kosti. Teprve poté je pacient uveden do celkové anestezie a začíná tzv. osteosyntéza, tedy operační léčba, při které dojde ke spojení kostí. Pak lékaři sešijí šlachy, po nich žíly, tepny, nervy a nakonec i kůži.

Dětští pacienti mají jednu výhodu. Díky tomu, že jsou stále ještě ve vývoji, tělo přihojí i ty struktury, které u dospělých přihojit nedokáže.

Bez rehabilitace by to nešlo

Aby ruka byla funkční, musel si šestiletý pacient poležet několik dnů na JIP a lékaři FN Ostrava kontrolovali mimo jiné, zda je prst dobře prokrvovaný. Velmi důležitá pak je včasná rehabilitace. Je zaměřena na to, aby se co nejvíce posílila funkčnost ruky a zamezilo se srůstání šlach, a tedy i hybnosti, podotýká plastický chirurg Luděk Pliska.

První pomoc při amputaci

Pokud dojde k úrazu, při kterém se oddělí např. prst, podle lékaře má být uložen do tzv. vlhkého krytí, poté neprodyšně zabalen do igelitového sáčku a vložen do chladícího roztoku. Ideální je voda s ledem v poměru 1 : 1, popisuje Luděk Pliska.

Důležité je také pacienta co nejrychleji dostat do nemocnice. 

Jak lékař podotýká, pokud je amputát správně chlazený a o pacienta dobře pečováno, doba, po kterou jej lze našít zpět, je u zranění zasahujících od zápěstí směrem k prstům až jeden den. U amputátu v horní části předloktí a výše k rameni je ta doba, pokud je správně ochlazován, maximálně 12 hodin, dodává plastický chirurg. 

Záchrana prstu se odehrála loni v létě. Nemocnice o ní v tiskové zprávě informovala na konci loňského roku. Nyní zveřejnila podcast, kde Luděk Pliska hovoří o detailech zákroku.

FN Ostrava patří ke třem tuzemským specializovaným centrům, kde se replantační operace u dětí provádí. Tuto péči poskytují ještě ve FN u sv. Anny v Brně a FN Královské Vinohrady v Praze.

Replantace prstů u dětí je ve FN Ostrava výjimečná. Od roku 2000 do konce roku 2023 tam provedli osm plastických operací ruky.

Podívejte se na reportáž o unikátním zákroku:

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Redaktorka Vitalia.cz. Vystudovala žurnalistiku a češtinu na Univerzitě Palackého v Olomouci, pracovala v Deníku, na webu TV Nova a iDNES.cz. Píše o zdravotnictví. Je držitelkou novinářských cen Psychiatrické společností ČLS JEP za rok 2021 a 2022. 

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).