Hlavní navigace

Kuřáci mentolových cigaret se loučí

19. 5. 2020

Sdílet

 Autor: Depositphotos.com
Cigarety s mentolovou příchutí končí 20. května ve všech zemích Evropské unie. Jak se rozhodnou ti, kteří „mentolky“ kouřili – přesedlají na běžné cigarety, jiné varianty, nebo skoncují s kouřením? Podle odborníků pomůže tohle opatření snížit počet kuřáků i jinak – preventivně.

Kuřáci mentolových cigaret v poslední době narazili v trafice čím dál častěji na odpověď: „Nemáme.“ Cigarety s mentolovou příchutí obchodníci již jen doprodávali, a i s tím je teď konec.

V České republice stejně jako ve všech státech Evropské unie platí od 20. května 2020 zákaz prodeje cigaret s mentolovou příchutí.

Cigarety svátečních kuřáků, žen – a dětí

Podle studie Eurobarometr z roku 2017 užívalo cigarety s mentolovou příchutí osm procent dospělých kuřáků v rámci zemí EU. Výzkum společnosti NMS Market Research z ledna letošního roku pak uvádí, že u nás jde až o třetinu kuřáků, odhady tabákových společností zase mluví o desetině těch, kteří dávali přednost „mentolkám“ nebo jejich „práskací“ variantě, tedy cigaretám s mentolovými kapslemi.

Kuřáci mentolek jsou zkrátka menšinou, a navíc poněkud specifickou. Podle zahraničních studií byly cigarety s mentolovou příchutí oblíbenější mezi ženami a příležitostnými kuřáky. Nejvyšší užívání mentolových cigaret pak bylo zaznamenáno v nejmladší věkové kategorii kuřáků, od patnácti do čtyřiadvaceti let.

Také podle tuzemských odborníků se největší oblibě těšily u dětí a dospívajících. „Mentolové cigarety jsou pro ně lákavé, navíc budí dojem, že nejsou moc škodlivé,“ komentuje popularitu těchto cigaret u mladších ročníků prof. Eva Králíková, specialistka na odvykání kouření. „Vždyť je to jako mentolový bonbon…“ popisuje odbornice vnímání mentolek mládeží.

Jenomže mentolové cigarety nejsou jako mentolový bonbon. Přestože mají oproti běžným třeba příjemnější vůni, podle odborníků mohou ve skutečnosti škodit více.

Galerie: Kuřte! Doporučovalo devět z deseti lékařů

Proč se zakazují zrovna mentolky

Již od prosince 2016 je v zemích Evropské unie zakázán prodej cigaret s tzv. charakteristickými příchutěmi. To znamená cigaret, které mají jinou chuť či vůni než tabákovou. Šlo třeba o příchuť ovoce, koření, bylin, alkoholu, cukrovinek nebo vanilky. Mentolové cigarety měly tedy vlastně „odklad“.

Proč ale jsou zakázány cigarety s příchutí, a ne ty bez ní? Důvodem je prý jednak již zmíněná popularita u mladších ročníků a dále jistá „zrádnost“ zdánlivě méně škodlivých cigaret.

„Mentol dělá z kouření zdánlivě příjemnější zážitek, neboť vyvolává chladivý pocit při kontaktu se sliznicemi. Má také mírné anestetické a analgetické účinky. Kouř obsahující mentolovou příchuť je tak pro kuřáka méně dráždivý, proto jej může vdechovat do plic intenzivněji a ve větším množství,“ říká k problematice mentolových cigaret Adam Kulhánek, vedoucí Centra pro výzkum a prevenci užívání tabáku Kliniky adiktologie 1. LF UK a VFN v Praze.

Prof. Králíková doplňuje, v čem jsou podle odborníků mentolové cigarety „horší“: „Jejich kouř se snáze, více a hlouběji vdechne, protože mentol jeho dráždivost potlačí. Kuřák mentolek tak dostane větší dávku kouře, tedy i například dehtů, i když to tak nevnímá. To se týká i nikotinu, tedy závislost na mentolkách vzniká snadněji a bývá úpornější než u kuřáků jiných cigaret. Mentol také ovlivňuje metabolismus mnoha jiných látek.“

Zákaz tabákových výrobků s charakteristickými příchutěmi podle odborníků napomáhá tomu, aby mladí lidé s kouřením vůbec nezačali. „Regulace těchto výrobků je správným krokem, který napomáhá předcházet kouření u dětí a dospívajících, ale také u příležitostných kuřáků,“ říká Adam Kulhánek.

Každý nekuřák dobrý

Zákaz prodeje se podle evropské směrnice o tabákových výrobcích týká jak mentolových cigaret, tak „práskacích“ cigaret s mentolovými kapslemi a rovněž tabáku k ručnímu balení s příchutí mentolu. Regulace platí ve všech zemí EU včetně bezcelních prodejen.

Zákaz se ale nevztahuje na výrobky zahřívaného tabáku. Netýká se ani elektronických cigaret, kde je regulace v gesci jednotlivých členských států EU.

Na to již reagují výrobci a nabízejí kuřákům náhražky jejich oblíbených mentolek. Jde například o e-cigarety a různé zahřívané tabákové výrobky či nikotinové sáčky. Jejich producenti se snaží přesvědčit o tom, že jsou oproti klasickým cigaretám méně škodlivé. K tomuto názoru se vesměs kloní i odborníci, ale zdůrazňují, že ideální je samozřejmě nekouřit vůbec.

Kuřáci mentolových cigaret se tedy loučí. Někdo snad skončí s kouřením, jiný přejde na klasické cigarety nebo jejich varianty. A někdo díky regulaci možná kouřit vůbec nezačne. „Jedno opatření jistě nevyřeší vše,“ říká k preventivnímu efektu prof. Králíková. Ani specialistka si netroufá odhadovat, jak zareagují lidé, kteří dosud kouřili mentolové cigarety. „Každý asi jinak – skončit s kouřením by bylo ideální, ale to se jistě nepodaří všem,“ říká.

Až čas možná ukáže, nakolik byl zákaz efektivní. A ani to není jisté. Jisté je snad jen to, že opatření může být dobrým impulsem k tomu přestat kouřit docela. A co by specialistka poradila kuřákům mentolových cigaret? „To, že jejich oblíbená značka už nebude k mání, brát jako příležitost zcela se zbavit cigaret,“ říká na závěr Eva Králíková. Odbornou pomoc lze najít například v Centru pro závislé na tabáku.

Odborná spolupráce:

Prof. MUDr. Eva Králíková, CSc.

Lékařka, odbornice na oblast tabáku a odvykání kouření. Působí v Centru pro závislé na tabáku III. interní kliniky – kliniky endokrinologie a metabolismu 1. LF UK a VFN a v Ústavu hygieny a epidemiologie 1. LF UK a VFN.


Mgr. Adam Kulhánek

Adiktolog, vedoucí Centra pro výzkum a prevenci užívání tabáku, Klinika adiktologie 1. LF UK a VFN.

Autor článku

Redaktorka, editorka, dlouholetá šéfredaktorka serveru Vitalia.cz (do června 2022)

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).