Hlavní navigace

Koronavirus a děti. Co vlastně víme a jaká opatření můžeme zavést

10. 3. 2020

Sdílet

 Autor: Depositphotos.com
Opatrnost v rozhodování, kam s sebou dítě vzít. Dezinfekce hraček a mytí rukou vždy po dobu minimálně dvaceti vteřin. Jaká opatření zavést pro děti, když máme obavy z nákazy novým koronavirem?

Ačkoliv je od začátku výskytu nového koronaviru a nemoci COVID-19 ve světě jasné a odborníci zdůrazňují, že pro děti hrozbou není (aspoň dosud to tak vypadá), přesto se o ně logicky bojíme. Navíc i v České republice už se nákaza dítěte objevila. 

Kolem koronaviru, jeho přenosu a projevů nemoci koluje spousta otazníků. Zatím není možné dělat moc závěrů, protože jednoduše ještě není z čeho. Odborníci se shodují na tom, že spolehlivé informace se objeví až s časovým odstupem. Nezbývá než čekat. A čas využít k tomu, co bychom děti měli učit obecně – možná o to víc, o co víc se bojíme neznámé nemoci: důslednému dodržování hygienických pravidel.

Dětí se koronavirus téměř netýká

A to je „oříšek“ i pro vědce. Česká televize zveřejnila závěry Světové zdravotnické organizace, které hovoří jasně: Ve skupině 10 až 19 let bylo infikováno jedno procento a zaznamenán jediný případ úmrtí. U dětí do 10 let bylo nakaženo méně než jedno procento a odborníci nezaznamenali žádné úmrtí.

Je podle vás koronavirus pro děti nebezpečný?

Je to proto, že jsou děti méně zranitelné než dospělí? Nenakazí se? Nebo jsou méně nemocné, takže se za nemocné v danou chvíli třeba ani nepovažují? Nebo jsou projevy nemoci tak mírné, že nikoho jednoduše nenapadne dítě otestovat? Ostatně dítě s nudlí u nosu a kašlem je naprosto typický obrázek po celou chladnější polovinu roku, takže rodiče určitě hned nepanikaří.

Podobně jako u SARS a MERS

Malé děti jsou ale odjakživa náchylnější k respiračním infekcím. Jejich dýchací cesty a imunita se vyvíjejí, viry a bakterie jsou běžnými původci týdnů v posteli, školkové kolektivy pak přímo „semeništěm“ nákaz.

„Zatím nemáme spolehlivá data o kompletní věkové struktuře pacientů s novým koronavirem. Z toho, co máme k dispozici, ale vyplývá, že tato infekce je u dětí významně méně častá než u dospělých,“ potvrzuje zahraniční výstupy doc. Rastislav Maďar, vedoucí Ústavu epidemiologie a ochrany veřejného zdraví Lékařské fakulty Ostravské univerzity. „Mimochodem, tak to ale bylo i u dalších koronavirů SARS a MERS.“

Příznaky nemoci u dětí

I děti už se novým koronavirem někde nakazily. V Číně jako prvním ohnisku a také v Německu, kde se nejprve infikovala vychovatelka ve školce a následně několik dětí. I v České republice už se objevilo několik dětí s nákazou novým koronavirem včetně ročního kojence. Jak u dětí infekce probíhala, shrnuje Rastislav Maďar z dostupných údajů takto:

„Příznaky u malého počtu nakažených dětí v Číně zahrnovaly symptomy jako horečka, rýma a kašel. U jednoho z dětí se vyskytlo i zvracení a průjem.“

V zásadě ale děti překonávají nový koronavirus jako běžnou virózu. 

Děti jako přenašeči?

Zprvu to vypadalo, že se nákaza úplně malých dětí netýká. Teď mimo jiné vědci zvažují teorii, že děti mohou být bezpříznakovými přenašeči. Každopádně mají průběh nemoci mírný. 

Podle Rastislava Maďara sice existuje možnost nákazy novorozence od matky takzvaně vertikálně – tedy před porodem nebo při porodu. Ale zároveň jsou unikátní případy nakažení dítěte do dvou let vzdušnou cestou. „Tisíce dětí byly ve světě už viru exponovány, případů jejich nákazy je však velmi malé množství, a navíc jsou mírné, i když imunitní systém dětí do dvou let nefunguje ještě úplně kompletně. To je věc, která zaslouží podrobné prozkoumání. Stejně jako možnost vertikálního přenosu z matky na dítě před porodem nebo v jeho průběhu.“

A existuje nějaká možnost léčby pro ty starší? „Žádný specifický lék pro použití u dětí zatím nebyl registrovaný,“ uvádí Rastislav Maďar.

Zbývá prevence

Lék na nový koronavirus pro děti neexistuje, přímo ohrožená většina z nich není. Přesto se každý zodpovědný rodič nutně zabývá tím, jak sebe i děti chránit. Ministerstvo zdravotnictví nedoporučuje odjezdy do oblastí zasažených novým koronavirem. Co dalšího by mělo být samozřejmostí i u dětí?

„Naučit děti mýt si dobře ruce vždy s mýdlem,“ uvádí Rastislav Maďar. „Délka trvání by měla být dvacet až třicet sekund. Dítě by si mělo mýt ruce vždy po toaletě, před jídlem, po kašlání, kýchání a po vysmrkání nosu do kapesníku.“ Podrobněji se pravidlům bezpečného mytí rukou věnujeme v článku Mytí rukou: Nezapomínejte na nehty a zápěstí

Galerie: Jak si bezpečně umýt ruce

Učíme děti hygienickým pravidlům dost?

Zakrývat si ústa u kašlání nebo kýchání je věc, kterou děti také učí odmala rodiče i učitelky v mateřských školách. Teď by se i na tohle měl klást mnohem větší důraz.

„Na smrkání se má používat jednorázový kapesník a následně je třeba ho odhodit do koše. Ani děti by se neměly dotýkat prsty úst, nosu a očí, i když je pravda, že úplně se tomu vyhnout neumí ani dospělí, natož děti, doplňuje odborník. 

Tohle doporučení samozřejmě dvouleté dítě pochopí určitě obtížněji, rodičovská bdělost je tak na místě. Stejně tak v posuzování toho, kam dítě vzít a kam raději ne. Protože vyhýbat se místům s výskytem zjevně nemocných lidí by měl být v této době také automatické.

Další tipy pro rodiče

Všechna tahle pravidla jsou už pár dnů či týdnů samozřejmostí a týkají se nás všech napříč věkovým spektrem, jen u dětí se na ně musí samozřejmě více dohlížet. V případě prvních příznaků respiračního onemocnění bychom také logicky měli nechat dítě doma a neposílat ho do školy či školky. Třeba školky už běžně důrazně upozorňují, že na pohled nemocné dítě ráno nepřevezmou.

Rastislav Maďar má ale ohledně dětí další tipy, co a jak ošetřit a zohlednit v době obav z nového koronaviru:

„Například můžeme dezinfikovat hračky, předměty a plochy, kterých se děti dotýkají,“ radí epidemiolog. A poukazuje také na povinný očkovací kalendář:

„Očkování proti jiným infekčním nemocem totiž zabrání superinfekci. Tedy stavu, kdy by jedna nákaza mohla nasednout na druhou,“ uzavírá Rastislav Maďar.

Aktuální informace k situaci jsou k dispozici na webu SZÚ a MZ ČR.

Odborná spolupráce:

Doc. MUDr. Rastislav Maďar, Ph.D.

Vedoucí ústavu epidemiologie a ochrany veřejného zdraví Lékařské fakulty Ostravské univerzity

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Zaměřuje se především na problematiku zdravého životního stylu, sportu, nemocí a jejich řešení.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).