Hlavní navigace

Kauza metanol nekončí, objevily se další lihoviny s etiketou likérky Drak

Autor: SZPI
Inspekce našla stovky lahví podezřelého alkoholu bez jakýchkoli dokladů. Sklad byl navíc provozován na černo, bez ohlášení, chtěl se tak vyhnout kontrolám.
Lenka Krbcová
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Celkem 320 litrů alkoholu bez zákonem vyžadovaných dokladů o původu – zejména rodných listů a faktur – zjistila Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) v nelegálním skladu společnosti ALTALIMO s.r.o.

Při kontrole společnosti v Karlových Varech nalezla kontrola 254 kusů lihovin s etiketou společnosti Likérka Drak s.r.o. a 385 kusů lihovin s etiketou společnosti Milan Kwaczek.

Provozovatel neměl k tomuto alkoholu žádné doklady a původ zboží nebyl schopen jakkoliv doložit, dále část lihovin nebyla označena výrobní šarží. „Vzhledem k uvedeným skutečnostem výrobky nebylo možné identifikovat z hlediska původu lihu a podle zákona 110/1997 Sb. se tak jedná o potravinu neznámého původu, kterou není povoleno uvádět do oběhu,“ uvedl Pavel Kopřiva, tiskový mluvčí SZPI. Zboží dále nesmí do maloobchodní sítě.

Před kontrolou se neschovali

Provozovatel porušil i další zákon, protože neregistroval potravinářský podnik – sklad s potravinami a lihovinami – u příslušného inspektorátu SZPI a pokoušel se tak vyhnout kontrole.

Inspekce na místě vedle sortimentu lihovin zjistila i skladování nealkoholických nápojů, vína, piva, cukru, kávy a cukrářských výrobků, celková plocha neregistrovaného skladu je cca 1000m2. Sklad byl navíc vytopen vodou a nebyly tak zajištěny hygienické podmínky vhodné pro skladování a uvádění potravin na trh, dále prostory nebyly zabezpečeny před pronikáním škůdců, inspekce proto uložila zákaz na jejich užívání.

SZPI zjistila existenci nelegálního skladu v rámci pátrání po původu nelegálního alkoholu v maloobchodní síti, kontrola se uskutečnila za asistence Policie České republiky a Celní správy. S provozovatelem bude zahájeno správní řízení pro uvedená porušení potravinářského práva.

tipli

Vše na téma: KAUZA METYLALKOHOL

Zdroj: TZ SZPI

Etikety lahví, ve kterých byl již dříve nalezen závadný alkohol – možné padělky:

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).