Hlavní navigace

Nejsou k dostání kapky Algifen Neo proti bolesti. Čím je nahradit během výpadku?

15. 4. 2024

Sdílet

 Autor: Depositphotos
Lékaři až do odvolání nemají pacientům předepisovat kapky na křeče Algifen Neo. Ministerstvo zdravotnictví upozornilo, že lék má až do konce května výpadek. Identická náhrada za něj není, dodávky Algifenu ze zahraničí není možné zajistit. Dostupné jsou jiné léky proti bolesti, mají ovšem odlišné složení.

Kapky Algifen Neo jsou výhradně na předpis. Požívají se při křečích v oblasti břicha a podbřišku z důvodu onemocnění žaludku, střev, žlučových cest, bolestivé menstruaci nebo migrény. Tlumí i bolesti zubů. Měsíčně si je v tuzemských lékárnách vyzvedne na 60 tisíc pacientů.

Ministerstvo zdravotnictví nyní oznámilo, že výrobce Teva nedodal v březnu do země plánovaný objem léčiva. Příčinou výpadku je, že Teva nemá dostatek účinné látky pitofenon pro výboru kapek, jež dodává jen na český a slovenský trh. Zajistit náhradní Algifen Neo ze zahraničí proto podle náměstka ministra Jakuba Dvořáčka není v této situaci možné. 

Horečka u dětí? Nedávejte jim půlku léku pro dospělé Přečtěte si také:

Horečka u dětí? Nedávejte jim půlku léku pro dospělé

Lék s identickým složením v Česku na trhu není. Přesto lékaři nemají Algifen Neo nyní předepisovat, protože pacienti by se k nim z lékáren vraceli s nepořízenou, protože Algifen Neo nelze v lékárně zaměnit. Nahradit jej mají jinými léky, které sice mají odlišné účinné látky, ale působí podobně jako Algifen Neo – tlumí křeče a mírní bolest. Podobná léčiva mohou mít formu tablet, kapek nebo třeba injekčního roztoku.

Algifen Neo lze nahradit relativně snadno. Jednak máme jiná léčiva s metamizolem, což je jedna ze dvou složek Algifenu. Pokud by samotný metamizol nestačil, lze přidat léky z oblasti spazmolytik, zejména účinnou látku drotaverin v léčivu No-Spa či butylskopolaminium v léčivém přípravku Buscopan. U některých pacientů můžeme použít i jiná analgetika. Například Tramadol nebo nesteroidní antirevmatika diklofenak či ibuprofen, vysvětluje Martin Votava, vedoucí Pracovní skupiny pro lékovou politiku a kategorizaci léčiv České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně. Záleží na tom, jaké má pacient s těmito léky zkušenosti a zda mu jej lze podat, ale doufáme, že pro každého pacienta se náhrada najde, dodává lékař.

Výpadek Algifenu Neo potrvá až do konce května, pak by měly být dodávky ze strany Tevy obnoveny. Jedná se o nedostupnost, která může trvat týdny. Stabilní stav bude nastolen v druhé polovině, nebo spíše koncem května, potvrzuje Jakub Dvořáček.

Od 1. června pak budou mít pacienti k dispozici informaci, ve které lékárně je zbytkový Algifen Neo k dostání. Situace pak bude pro pacienta lépe řešitelná, podotkl Jakub Dvořáček.

Od Nového roku platí novela zákona o léčivech, která by měla v podobných případech výrobce donutit uvolnit krizové zásoby léku. K tomu ale nejspíš v případě Algifenu nedošlo, neboť Jakub Dvořáček tuto variantu na tiskové konferenci věnované výpadku vůbec nezmínil. 

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Redaktorka Vitalia.cz. Vystudovala žurnalistiku a češtinu na Univerzitě Palackého v Olomouci, pracovala v Deníku, na webu TV Nova a iDNES.cz. Píše o zdravotnictví. Je držitelkou novinářských cen Psychiatrické společností ČLS JEP za rok 2021 a 2022. 

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).