Hlavní navigace

Jak si (ne)vybrat nejpomalejší místo na očkování proti covidu

17. 3. 2021

Sdílet

 Autor: Depositphotos
Aktualizováno: Krátce po změně očkovacího místa přichází zvací SMS a termín očkování. (17. 3. 2021 12:54)
KOMENTÁŘ – Všichni senioři nad sedmdesát let již měli možnost registrace k vakcinaci proti COVID-19. Ukazuje se ale, jak ohromné rozdíly existují v čekacích dobách na termín očkování. A to mezi jednotlivými očkovacími místy, kdy řada z nich je bez vakcín, stejně jako praktičtí lékaři. Jinde přitom očkování běží na plné obrátky, a již tak rozdělená společnost se tak ještě více štěpí.

V lednu proběhla za velkých zmatků první vlna registrace k vakcinaci proti covidu pro seniory nad osmdesát let. Od počátku března se mohou k očkování přihlásit i lidé starší sedmdesáti let. Do toho již probíhají registrace a očkování zdravotníků, také pedagogů a dalších skupin vystavených většímu riziku onemocnění.

„Závod seniorů“: Už máte termín, sousede?

Organizace registrace osob 70+ k očkování sice provázely menší výpadky systému a některé nešvary z první vlny se snad podařilo odstranit, ale kromě mnoha dalších dílčích potíží se ukazuje jeden zásadní. Stát umožnil registrovat se lidem i na místa, na která následně nedodává téměř žádné vakcíny. A tak zatímco někteří senioři již mají za sebou minimálně první dávku očkování, další početná skupina bezradně přihlíží, jak se další a další lidé, i mladší než oni, chodí očkovat, a sami zatím stále marně čekají na svůj termín.

Jak je to možné?

Sedmdesátníci měli při registraci na vybranou, zdánlivě dvě varianty, ale ve skutečnosti jde nejméně o tři možnosti, přičemž aktuálně na mnoha místech ČR jen jedna z nich vede k úspěšnému naočkování.

Registrováni, na termín stále čekají

Paní Hana je ročník 1943. Měla tedy nárok přihlásit se k očkování od počátku března. Věděla, že se může registrovat buď v centrálním systému, nebo případně u své praktické lékařky, pokud bude tato doktorka proti covidu očkovat. Zde narazila na první překážku: nebylo možné jednoduše zjistit, zda se její lékařka do vakcinace zapojí. Dovolat se do ordinace je v poslední době v podstatě nemožné, webové stránky nikdo neaktualizuje, informace nejsou dostupné. Vyrazit zjišťovat situaci mezi pacienty přímo do ordinace se jí nezdá rozumné, po týdnu pokusů tuto možnost vzdala. A zřejmě udělala dobře, protože podle informací praktiků většinou na dávky vakcín pro své pacienty marně čekají.

S pomocí syna se paní Hana hned 1. března registruje druhým možným způsobem, tedy prostřednictvím centrálního rezervačního systému. Z nabízených očkovacích míst si vybírá to nejbližší, v Poliklinice Prosek na Praze 9. A čeká na „zvací SMS“, díky které získá termín očkování. A čeká a čeká, zatímco jinde se již očkují její vrstevníci, ale i mladší ročníky, než je ona.

„Na termín očkování se nyní čeká průměrně deset dní. Nejrychleji dostanete PIN2 v Praze,“ informoval server iRozhlas 7. března. Web Českého rozhlasu vycházel z dat Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS), podle nichž byla průměrná doba čekání na zprávu s termínem vakcinace deset dní. „Nejdéle, devatenáct dní, čekají na zprávu s PIN2, který je k zapsání termínu nutný, obyvatelé Vysočiny. Nejrychleji, v průměru během pěti dní, se k očkování mohou zapsat lidé z Prahy,“ uvádí iRozhlas. To je ovšem průměr.

Výběrem konkrétního místa udělala paní Hana a s ní tisíce dalších nevědomky špatnou volbu, která ji zařadí daleko za průměrné doby čekání.

Očkovací místa první a druhé kategorie

V centrálním rezervačním systému nabízená očkovací místa jsou dvojí úrovně. Jde jednak o tzv. distribuční očkovací místa (DOČM, jejich seznam najdete např. na vládním portálu Covid.gov), ze kterých mají být vakcíny následně distribuovány do dalších očkovacích míst. Na těchto distribučních očkovacích místech probíhá očkování od počátku vakcinace, jde většinou o fakultní a další velké nemocnice. A jde to tu rychle. I všichni známí paní Hany, kteří se zaregistrovali ve stejnou dobu jako ona, ale na rozdíl od ní na těchto velkých distribučních místech, jsou již očkováni nebo mají termín na nejbližší dny.

Paní Hana znervózní, v dubnu ji čeká dlouho plánovaný zákrok u specialisty, doufala, že již bude očkovaná. Neudělala něco špatně? Ano, udělala – vybrala si očkovací místo, které prakticky neočkuje.

Zatím pouze zdravotníci, je nám líto…

„V tuto chvíli není možné na některých očkovacích místech provést rezervaci termínu pro nedostatek očkovacích látek,“ hlásí web ministerstva zdravotnictví. V denních přehledech, které instituce zveřejňuje, si lze udělat představu o tom, kterých míst se to týká, ale pro laiky to není úplně jednoduché. Pro představu uvedené očkovací místo na Proseku od začátku března spotřebovalo necelých 300 dávek vakcíny. Sousední Nemocnice Na Bulovce, která je distribučním očkovacím místem, za stejné období proočkovala cca 5500 dávek.

Paní Hana se obrací o radu a informace na oficiální linku k očkování, 1221. Zde se dozví, že její očkovací místo očkuje zatím velmi omezeně, protože nemá čím. Dostane se jí ujištění, že vakcíny jsou již v ČR v dostatečném množství a že stačí vydržet a počkat na zvací SMS zprávu. Kdy to asi tak bude? To říci bohužel nelze. Jaké ročníky seniorů již její očkovací místo proočkovalo? Ehm, zatím žádné, očkováni zde byli dosud pouze zdravotníci. Kolik lidí tu proočkují denně? Kolem dvaceti, poslední den to byl jeden. Jeden?! Neměla by tedy změnit očkovací místo? To stát důrazně nedoporučuje! Dělá to v systému nepořádek…

Co říkají data? Rozdíly jsou v řádu dnů, týdnů i měsíců

Ministerstvo zdravotnictví ČR a ÚZIS zveřejňují řadu informací, například v rámci Centrálního rezervačního systému Report vytíženosti očkovacích míst. Na webu ministerstva k očkování proti covidu jsou publikovány přehledy o vykázaných očkováních v ČR, distribuce očkovacích látek, spotřeby podle očkovacích míst. Zjistíte zde také, jakou vakcínou se kde očkuje a další informace.

Zůstaneme u porovnání dvou sousedících očkovacích míst – Bulovky na Praze 8 a Proseka na Praze 9.

Bulovka očkuje denně, ve všední dny odbaví až na šest set dávek, o víkendu kolem stovky denně.

Prosek očkuje pouze ve všední dny, a to denně dvacet až maximálně padesát dávek vakcíny. Podle informací oficiální linky k očkování se tu na seniory zatím vůbec nedostalo, dosud byli očkováni jen zdravotníci.

Paní Hana – a my s ní – předpokládá, že na rychlé Bulovce bude mnohem více zájemců, tudíž že by čekala zhruba stejně dlouho jako při pomalém tempu na Proseku. Jenže to se velmi pleteme – Bulovka aktuálně registruje 2197 osob čekajících na možnost volby termínu očkování, a Prosek? Na termín očkování tu je ve frontě 3028 registrovaných…

Rozdíl je v tom, že Bulovce dříve registrovaní čekatelé ubývají, kdežto na Proseku se seznam příliš nehýbe.

Ještě zajímavější a pro mnohé depresivnější pohled (podle toho, kde jste registrovaní vy nebo vaši blízcí) nabízí soukromý projekt COVID-19 data o očkování. Web pracuje se statistikami jednotlivých očkovacích míst. Za systémem stojí odborníci na informační technologie Jan Staněk a Marek Sušický. Zde zjistíte průměrnou dobu čekání na zvací SMS v jednotlivých očkovacích místech.

U Bulovky vychází tento údaj na 1,1 týdne, u polikliniky Prosek na 1,7 týdne, což nezní až tak dramaticky. Co však představuje naprosto zásadní rozdíl, je další dostupná informace – jde o odhadovaný počet týdnů potřebných k tomu, aby byli naočkováni registrovaní lidé čekající ve frontě, a to při rychlosti očkování daného místa podle posledních sedmi dnů. Zde má Bulovka 4,5 týdne na vyřízení fronty (nejlépe z pražských míst si stojí IKEM, Poliklinika Chodov, Nemocnice Na Františku a Všeobecná fakultní nemocnice s hodnotami 1 až 1,8 týdne). Naprosto nejhůře je na tom právě Poliklinika Prosek s údajem 21,3. Celých 21,3 týdne tu budou čekat již registrovaní lidé na své očkování… S touto hodnotou se očkovací místo na Proseku spolehlivě řadí mezi nejméně šťastnou volbu v celé republice.

Otázky proč bez odpovědí

Paní Hana čeká sedmnáctý den a přijde si trochu jako blbec.

Dalších 21,3 týdne čekat nechce, rozhodne se neuposlechnout doporučení vrchnosti a změní svoji registraci.

A napadá ji řada otázek:

Proč je umožněna na očkovacích místech s omezenou kapacitou registrace pro neomezené nebo nepřiměřené množství zájemců?

Proč se distribuční očkovací místa nepodělí s dalšími o vakcíny?

Proč nemají vakcíny praktičtí lékaři, když bylo umožněno, aby vstoupili do tohoto systému a aby se u nich pacienti registrovali?

Proč lidem s registrací na místě, kde evidentně budou čekat mnohem déle, není nabídnuto a umožněno dostat vakcínu jinde?

Zatímco někde se již budou očkovat další a mladší skupiny, jinde budou ti nejstarší senioři stále čekat na svůj termín?

Zatím dostala jedinou odpověď: Počkejte, vzkazuje stát. Třeba se dožijete a přežijete…

Epilog: Paní Hana dostala zvací SMS jen pár hodin po změně očkovacího místa. Termín očkování má za pár dnů.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Redaktorka, editorka, dlouholetá šéfredaktorka serveru Vitalia.cz (do června 2022)

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).