Hlavní navigace

Ministerstvo povolilo podávat pacientům s covidem ivermektin, důkazy o jeho účinku nemá

12. 3. 2021

Sdílet

 Autor: Depositphotos
Ivermectin je léčivá látka, u níž se zkoumá efekt při léčbě onemocnění COVID-19. Účinek není dosud prokázaný. V ČR bude nyní nasazení ivermectinu záviset na rozhodnutí lékaře.

Ministerstvo zdravotnictví umožní poskytovatelům lékařské péče podání přípravku s léčivou látkou ivermectin (ivermektin), a to v souladu s platnými stanovisky Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL).

Ivermectin má dočasné povolení

Ivermectin může být podáván jako neregistrovaný léčivý přípravek a jeho podání v souladu se stanoviskem odborných společností bude odvislé od klinického uvážení lékaře, informuje ministerstvo v tiskové zprávě. Ministerstvo také zveřejnilo informaci o dočasném povolení distribuce, výdeje a používání neregistrovaného humánního léčivého přípravku Huhemec s obsahem léčivé látky ivermectin.

Ivermectin je širokospektrální antiparazitikum, které se používá ve veterinární, ale i humánní medicíně proti parazitickým hlísticím a některým parazitům, jako jsou vši nebo zákožky. Kromě antiparazitárních účinků ivermectinu byl popsán také jeho antivirový účinek, proto se začal zkoumat i jeho potenciál při léčbě covidu.

Experimentální léčba vyžaduje souhlas pacienta

Léčba ivermectinem představuje v současné době experimentální léčbu bez dostatečného množství důkazů získaných metodami medicíny založené na důkazech, nelze ji proto nyní považovat za součást standardní a standardizované odborné péče v léčbě pacientů s onemocněním COVID-19.

Rozhodnutí o jeho podání jako neregistrovaného léčivého přípravku záleží na klinickém uvážení lékaře a vyžaduje informovaný souhlas pacienta.

Důkazy dosud neexistují

„Ministerstvo zdravotnictví umožňuje všem poskytovatelům zdravotní péče podání léčivého přípravku ivermectin, pokud to bude v souladu s platnými stanovisky SÚKL a pacient vyplní informovaný souhlas. Zároveň je ale nutné dodat, že dosud neexistují dostatečné důkazy o prokazatelně kladném vlivu ivermectinu na léčbu onemocnění COVID-19,“ říká k léčivému přípravku ministr zdravotnictví Jan Blatný.

Aktuálně například biochemik Jan Konvalinka, prorektor Univerzity Karlovy a vedoucím výzkumné skupiny Ústavu organické chemie a biochemie Akademie věd ČR, upozornil na dvě studie, které se na efekt ivermectinu zaměřily, ale nepotvrdily jej:

„Před pár dny jsem sdílel kolumbijskou práci v časopise JAMA, která popisovala dvojitě zaslepenou, placebem kontrolovanou studii účinnosti ivermektinu. Neukazovala žádný léčebný efekt. Objevila se oprávněná kritika, že studie byla provedena u mladších lidí s mírným průběhem nemoci, kde se účinek ivermektinu údajně neočekává. Takže teď tady máme další, tentokrát brazilskou studii (randomizovanou, dvojitě zaslepenou) na hospitalizovaných pacientech s vážným průběhem choroby. Opět žádný efekt. Je mi líto,“ napsal doc. Konvalinka o ivermectinu na svém facebookovém profilu.

Rovněž podle stanoviska Výboru Společnosti všeobecného lékařství ČLS JEP neexistuje pro využití ivermectinu v primární péči dostatek podkladů medicíny založené na důkazech, a to zejména podkladů z prostředí primární péče, pro které je lék určen.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).