Hlavní navigace

Děti potřebují vědět, že na nich taky záleží, radí odborníci rodičům, kteří se rozcházejí

15. 2. 2024

Sdílet

 Autor: Depositphotos
Pravidlo číslo jedna, pokud jde o to, jak s dětmi mluvit o tom, že už nebudete tvořit rodičovský pár? Buďte upřímní. Zvládnout takhle náročnou situaci může být těžké pro všechny strany, pomoci vám může například podpůrný program.

Když se rodiče rozcházejí nebo rozvádějí, nesou to děti často velice těžce – někdy si to dokonce vyčítají, ačkoli situaci nijak nezavinily. Je dobré, když se rodiče snaží, aby dopad na potomky byl co nejnižší. Neplatí přitom, že má smysl s nimi o tom nemluvit. To je naopak potřeba.

Rodičům, kteří tápou, jak na to, může pomoci kurz Rozchodem rodina nekončí – je zadarmo a pořádá ho společnost Aperio ve spolupráci s Ligou otevřených mužů. Další běh začíná už od března

Hodí se pro rodiče, kteří se rozcházejí a chtějí vše zvládnout co nejlépe a hlavně tak, aby rozchod co nejméně dopadl na děti. Program úspěšně funguje již několik let. Rodiče, kteří ho absolvovali, uvádí, že dokáží citlivěji reagovat na potřeby svých dětí, umí s nimi lépe komunikovat a dokáží se domluvit s druhým rodičem. 

Psycholožka: Většina matek je v chronickém stresu. Je normální, že někdy křičí, a je to dobře Přečtěte si také:

Psycholožka: Většina matek je v chronickém stresu. Je normální, že někdy křičí, a je to dobře

Když se člověk rozchází s partnerem, se kterým má děti, je to vždycky velmi těžká, emočně vypjatá situace. Člověk se nějak snaží přežít a občas už nezbývá kapacita myslet při tom na děti. To je ale potřeba, pokud nechceme, aby si děti nesly z rozchodu traumatizující zážitky. Je potřeba s dětmi mluvit, naslouchat jim a dát prostor jejich pocitům a potřebám, aby věděly, že na nich také záleží. Rodiče by si měli opatřit v rozchodovém procesu co nejvíc relevantních informací a podpory, aby dokázali rozchodem projít s co nejmenšími šrámy a byli i v budoucnu oporou svým dětem, říká Halka Jaklová z Aperia, mediátorka a lektorka programu Rozchodem rodina nekončí.

Lektor Lukáš Talpa z Ligy otevřených mužů vysvětluje, že program je určen lidem, kteří chtějí s druhým rodičem spolupracovat, pomůže jim dojít k dohodě a ošetřit, aby byl rozchod co nejméně náročný pro jejich děti. Do programu se mohou přihlásit oba rodiče, nebo jen jeden, dodává Talpa.

Pochopily, že rozchod není jejich vina

V těžké životní situaci, jakou je rozchod, bylo úžasné, že mi program pomohl se s ní začít srovnávat, uvědomit si, že člověk na to opravdu není sám a že kolem jsou lidé, kteří řeší stejné, a často i horší stavy. To nejúžasnější na programu pro mě ale bylo, že pomohl mým dětem situaci trochu zpracovat, protože já jsem nebyl v dané chvíli ve stavu, abych jim vše dokázal bez emocí vysvětlit, popsat, a že si tak zachovaly láskyplný vztah k oběma rodičům. Pochopily také, že rozchod není jejich vina a problém a že to prostě bude trvat delší dobu, než se vše usadí, popisuje absolvent programu Jiří V.

Znáte případ, kdy se manželé rozvedli v klidu?

Že se programu daří pomáhat rodičům i dětem v této náročné situaci, dokazují i pravidelné průzkumy mezi absolventy. Z nejnovější hodnotící zprávy vyplývá, že na konci rodičovské skupiny naprostá většina respondentů souhlasila s tím, že účast v projektu přispěla k jejich rodičovským a vztahovým kompetencím (93 procent) a že zvýšila jejich citlivost vůči potřebám svých dětí (95 procent). Právě uvědomění si potřeb vlastních dětí v náročné situaci byla jedna z nejčastějších změn postojů, kterou rodiče popisovali. 88 procent rodičů kurz přispěl ke schopnosti domluvit se s druhým rodičem, 90 procent rodičů přispěl k prevenci eskalace konfliktu. Celkem 89 procent rodičů na konci kurzu reflektovalo, že účast v projektu pomohla zlepšit jejich komunikační dovednosti vůči dětem.

Program je zdarma a právě teď je možné se do něj přihlásit na stránkách www.rodinanekonci.cz. Kurz začíná 4. března, další běh se bude konat na podzim 2024.

V rámci programu rodiče (každý zvlášť) navštíví osm podpůrně vzdělávacích setkání, během nichž získají mnoho potřebných informací a kontaktů (právní, finanční), naučí se předcházet konfliktům a řešit je a v neposlední řadě směřují k dohodě. Mimo jiné budou rodiče moci bezplatně využít služeb mediátora a psychologa pro sebe i své děti a pro děti od 4 do 13 let bude dále k dispozici podpůrná skupina.

Aperio poskytuje rozvádějícím se rodičům podporu hned několika službami – dlouhodobým podpůrným programem Rozchodem rodina nekončí, online programem, poradenstvím (právním a psychologickým), mediací i telefonní Linkou pro mámy a táty. 

Liga otevřených mužů podporuje rodiče jednak programem Rozchodem rodina nekončí, ale také poradenstvím, různými kurzy či tipy pro táty, kteří si prochází rozvodem.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Jako redaktorka se specializací na zdravotnictví prošla deníky Lidové noviny a Mladá fronta DNES. Už několik let se věnuje on-line žurnalistice jako autorka i editorka, psala například o mýtech a dezinformacích pro Seznam Zprávy. 

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).