Hlavní navigace

Inkontinence mi převrátila život naruby

24. 9. 2018

Sdílet

 Autor: Depositphotos.com
První uvědomění si, že se něco děje, dorazí náhle, zákeřně a nečekaně. Močový měchýř to už prostě nedává a samovolně se vyprázdní! Šok, proč se to stalo, vždyť se mi nechtělo – to jsou první myšlenky… Tak popisuje své zkušenosti s inkontinencí Jana Navrátilová.

Problémy s inkontinencí většinou přicházejí zcela nenápadně. Po prvotním šoku a následné úspěšné operaci zhoubného nádoru se dostaví obrovská úleva. Vše je nyní v pořádku, budu žít a nic se neděje.

Inkontinence jako důsledek úrazu či nemoci

Ve společnosti obecně panuje představa, že se inkontinence týká výhradně starších lidí. Tento problém velmi často ale sužuje i mladší generaci. Inkontinence bývá důsledkem úrazů, různých onemocnění, anebo je způsobena tzv. zajišťovací léčbou po onkologických onemocněních.

Fakt, že nemám potřebu si dojít na toaletu a vyprázdnit močový měchýř, nevnímám. Vždyť to vždycky normálně fungovalo! Ostatně, také nepřemýšlíte nad tím, jestli dýcháte. Ono to jde samo.

První uvědomění si, že se něco děje, dorazí náhle, zákeřně a nečekaně. Močový měchýř to už prostě nedává a samovolně se vyprázdní! Šok, proč se to stalo, vždyť se mi nechtělo – to jsou první myšlenky. Postupem času si člověk uvědomí, že něco není úplně v pořádku, a dostaví se stud. V noci mokrá postel a hrůza.

Budila jsem se strachy

Doporučení, že je vhodné použít inkontinenční vložku, v první fázi odmítáte. Přece není tak zle, to se spraví. Ale většinou nespraví. Stydíte se o problému mluvit, omezíte příjem tekutin a dostaví se nevyspalost, protože se hrůzou budíte, aby se nestal „malér“. Psychika dostává pořádně zabrat.

Únik moči neboli inkontinence

Trápí mnohem více lidí, než by se mohlo zdát. V České republice je to kolem půl milionu osob. Mezi nimi jsou ale jenom ti, kteří se se svým problémem svěřili lékaři. Pacientů trpících únikem moči je daleko víc. Proč o inkontinenci lidé nemluví, když se jedná o tak rozšířený problém? Na vině je stud a pocit méněcennosti a selhání. 

Jdu jen tam, kde je blízko záchod

Navíc s inkontinencí se bojíte vycházet z domu. Dostupnost toalety je nyní prioritou. K tomu tam nesmí být fronta, protože tu nezvládnu. Pokud musím, tak hned!

Pacient, zatím stále potenciální, se začíná vyhýbat společnosti a uzavře se ve své bublině trápení. Jít do divadla, kina, posedět s přáteli v kavárně? Zcela vyloučené! Uvažovat o dovolené? Nepřichází v úvahu.


Autor: Depositphotos.com

Únik moče postihuje obě pohlaví, ženy však převažují. Vyskytuje se prakticky ve všech věkových skupinách, s věkem počet nemocných roste. Postižené trápí praktické problémy, potřebují být neustále v dosahu toalety, problémy jsou přitom řešitelné.

A v rodině, která tuší, že se něco děje, se stupňuje napětí. Dobré rady, zajdi si k lékaři, občas končí hádkou, v lepším případě pláčem. Posléze, když už opravdu nemůžete, vyhledáte odbornou pomoc.

Můžu zase mezi lidi

A nestačíte se divit. Pomoc existuje! Dle typu inkontinence lékař pacientovi vysvětlí, v čem je problém, a zvolí tu nejlepší léčbu. Je to obrovská úleva, už mohu klidně „mezi lidi“, mohu najednou vše, co jsem dělala dříve. A vyčítám si, že jsem se zbytečně trápila.

Sdružení pro pacienty i pečující

Pro pacienty a jejich blízké pečující osoby vzniklo pacientské sdružení Inko-gnito. Klade si za cíl bořit tabu a přinášet aktuální informace o onemocnění, léčbě i péči. Ve spolupráci s odborníky odpovídá na dotazy, se kterými si členové sdružení neví rady. V neposlední řadě poskytuje morální oporu a pocit sounáležitosti. Více informací o sdružení najdete na www.inko-gnito.cz.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Členka spolku Inko-gnito, pacientského sdružení pro pacienty s inkontinencí a jejich blízké.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).