Hlavní navigace

Děti v pubertě z obezity nevyrostou, je to jen mýtus. Kila navíc jim většinou zůstanou celý život

4. 3. 2024

Sdílet

 Autor: Depositphotos
Počet dětí, které se potýkají s nadváhou a obezitou, v Česku dále stoupá. Dětem kvůli tomu hrozí vážné zdravotní potíže, ale samy zhubnout nedokážou. Je potřeba, aby se do toho zapojila celá rodina.

Limonáda v lednici, bonbóny v misce na stole a namísto víkendového výletu sledování televize. Tyto zvyky odborníci velmi často nalézají v rodině, kde žije dítě s obezitou. A právě počet těchto dětí v Česku v posledních letech raketově stoupá. Špatně nastavené stravovací a pohybové návyky společně se snadno dostupným nekvalitním jídlem jsou zároveň největší překážkou ve zvládání kil navíc. 

On line konference o hubnutí

Společnost STOB (STop OBezitě), pacientská organizace STOBklub a evropská pacientská koalice ECPO pořádají osvětovou akci, která přinese relevantní a vědecky ověřené informace o stravování, pohybu, psychice a efektivních postupech při hubnutí pro dospělé i děti. Jak ale experti připomínají, tento proces nelze nechávat pouze na dětech, změnou musí projít celá rodina. Pomoci mohou rodinné kurzy, které jak dětem, tak rodičům pomáhají nastavit zdravý životní styl. Experti na to upozorňují u příležitosti Světového dne obezity, který každoročně připadá na 4. března.

Ani u dětí nejde jen o problém vzhledu. Obezita již v útlém věku s sebou nese i řadu zdravotních rizik do budoucna. S obezitou u dětí se bohužel setkáváme již v batolecím věku. Pacientům se tak již od dětství zvyšuje riziko vzniku nemocí, jako je diabetes 2. typu, vysoký krevní tlak, nádorová onemocnění nebo nemoci pohybového aparátu. Obezita může přivodit také hormonální poruchy nebo psychické potíže, říká lékařka Ilona Hülleová, předsedkyně Sdružení praktických lékařů pro děti a dorost ČR.

Deset procent dětí je obézních, části z nich hrozí už ve třiceti infarkt Přečtěte si také:

Deset procent dětí je obézních, části z nich hrozí už ve třiceti infarkt

Bez rodičů to nejde

Terapie obezity u dětí se neobejde bez spolupráce rodičů. Největším kamenem úrazu je to, že rodiče dětí s obezitou jsou většinou také ‚nadměrní‘, takže to nevidí jako problém. Rodič je pro potomka vzorem, a když nedělá nic sám se sebou, tak to nedělá ani dítě. Proto je vždy potřeba pracovat i s rodiči a příbuznými, kteří s dětmi žijí, říká Iva Málková, psycholožka a zakladatelka organizace STOB, jejímiž kurzy zdravého hubnutí prošly za více než 30 let existence desítky tisíc lidí. Letos organizace pořádá také online konferenci, kde budou odborníci sdílet zkušenosti s řešením obezity u dětí a předávat rady rodičům.

Mají vaše děti potíže s nadváhou nebo obezitou?

Děti s obezitou jsou přitom podle dostupných dat hůře přijímány v kolektivech a stávají se také častěji obětmi šikany. Často se setkáváme s tím, že rodiče sice ví, co je správné – tedy ve zkratce lépe jíst a více se hýbat –, ale bojují s převedením těchto pravidel do praxe. Snažíme se jim pomoci s přenastavením fungování jejich domácnosti do zdravější podoby, vysvětluje dále Iva Málková. 

Hlavní příčinou toho, proč tolik přibývá obezity u dětí, je podle ní zejména výrazně snížená celková pohybová aktivita a také široká dostupnost potravin a nápojů s vysokým obsahem kalorií. Pomoc s přebytečnými kily svých dětí mohou rodiče najít ve specializovaných kurzech spolku Hravě žij zdravě a STOB. Ty dětem i rodičům poslouží jako začátek cesty ke zdravějšímu životnímu stylu. 

Dětská obezita: Někdy se lékař snaží víc než rodiče Přečtěte si také:

Dětská obezita: Někdy se lékař snaží víc než rodiče

Dětem se věnujeme po stránce výživy, pohybu a psychiky. Učíme je například, jak si nastavit správný jídelní a pohybový režim, které potraviny jsou vhodné a které je potřeba omezit, přičemž žádné potraviny nezakazujeme. Také je motivujeme k pohybu a společně k němu hledáme cestu. V oblasti psychiky se například snažíme rozluštit podněty, které vedou děti k přejídání či k nadměrné konzumaci sladkostí, a učíme je, jak jim nepodlehnout, popisuje Lenka Štěchová, pedagožka a lektorka společnosti STOB. 

Podle ní spousta dětí podléhá svým zažitým zlozvykům – děti například jedí nepravidelně a na jídlo se nesoustředí. Sledují u něj televizi nebo mobil. Případně „zajídají nudu“ jídlem, které je v domácnosti neustále dostupné a na očích.

Kurzy podle Štěchové mají na hubnutí dětí menší efekt, pokud se do změny životosprávy nezapojí aktivně i rodiče. V rámci kurzu je tedy část lekce věnována rodičům, aby dostali stejné informace jako jejich děti, pomohli jim poznatky uvádět do praxe a ideálně se podle nich začali řídit také. Více informací o kurzech zde.

Dětí s nadváhou nebo obezitou v Česku podle odborníků přibývá raketovým tempem. 

  • Podle posledních dat z roku 2021 ze studie praktických lékařů pro děti a dorost žije v Česku přes 16 procent dětí s obezitou, nadváhou pak trpí bezmála 10 procent dětí. 
  • V roce 2016 se přitom obezita týkala 10 procent dětí. 

Přestože nemáme aktuálnější data, nemyslím si, že by nárůst obezity u dětí v posledních dvou letech zpomalil, spíše naopak. To je velký problém, protože neplatí, že by děti v pubertě z tloušťky ‚vyrostly‘. Kdo je obézní v dětství, většinou zůstává i v dospělosti, říká lékař Jan Boženský, předseda Sekce pediatrické obezitologie České obezitologické společnosti ČLS JEP. 

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Všeobecné dotazy, připomínky a tipy směřujte na adresu redakce@vitalia.cz.

Tiskové zprávy zasílejte na e-mail press@vitalia.cz.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).