O tom, co a kolik toho vypijeme my dospělí, si rozhodujeme sami. Jak by měl ale vypadat pitný režim dětí? Stejnou pozornost, jakou věnujeme tomu, co naše děti jí, bychom měli věnovat i tomu, co je součástí jejich pitného režimu.
Voda podporuje vstřebávání živin, které společně s minerály a vitaminy přenáší k samotným buňkám našeho těla, kde je jí třeba. Asi 15 – 20% ztráta vody v těle člověka je neslučitelná se životem. Dospělý má rozhodnutí ve svých rukou…
Čtěte také: Výzkum: ve vodě z kohoutku jsou zbytky léků
Pít ano, ale ne všechno
My dospělí rozhodujeme o množství přijatých tekutin už sami. Ale jak je to u těch nejmenších? Sledujete, nebo dokážete odhadnout, zda mají tekutin dostatek? A stejně jako pečlivě vybíráme, co v jakém věku dítěti dáváme jíst, stejně pečliví bychom měli být i při výběru pití.
„Nejen množství, ale i druh tekutin je velice důležitý. Většinu z pitného režimu v průběhu dne by měla tvořit čistá voda. Ale není voda jako voda a pro běžný pitný režim byste neměli konzumovat větší množství vod s mineralizací nad 500 mg/l, tedy vody obecně známé jako minerálky. Nejvhodnější je podle mého názoru kojenecká voda, která je vhodná pro denní pitný režim všech kategorií. Tato voda má optimální mineralizaci a výrobce ji nemůže žádným způsobem upravovat, takže máte jistotu, že konzumujte vodu nejvyšší možné kvality, která je šetrná k vašemu zdraví,“ doporučuje Petr Havlíček, odborník z oblasti zdravé výživy.
Přečtěte si také: Kojenecká voda je pro nejmenší děti lepší než ta z kohoutku
Kojenecká voda není výmysl moderní doby
Pokud je dítě kojeno mateřským mlékem, nepotřebuje navíc žádné další tekutiny. V nutných případech, kdy není možné miminko kojit, přicházejí na řadu uměle vyrobená mléka, k jejichž přípravě je vhodné použít kojeneckou vodu, kterou nemusíte převařovat. Kojenecká voda není výmyslem moderní doby, ale možností, jak dát těm nejmenším vodu té nejvyšší kvality. A převaření kohoutkové vody není řešením. Voda obsahuje určité množství minerálních látek, které se převařením z vody neodstraní. A čím méně jich je, tím lépe. Díky převaření to poznáte velice snadno. Pokud zůstane v nádobě po převaření bílá stopa, jsou to právě minerální látky. Převařením je ošetřena jen bakteriální nezávadnost vody, minerální látky a dusičnany z vody tím neodstraníte.
Dítě není malým dospělým
Moderní umělá mléka ale dostatek minerálních látek sama o sobě obsahují, je dobré pro přípravu UM využít kvalitní vodu, nejvhodnější je kojenecká voda s nejnižší mineralizací. Poznáte to dle etikety na obale, pod názvem celková mineralizace – ideálně by se měla pohybovat mezi 150 – 200 ml/l.
Pediatr Milan Kudyn upozorňuje na to, že si musíme uvědomit, že ledviny nejmenších dětí – novorozenců a kojenců – nemají ještě dostatečně vyvinutou schopnost vylučovat z organizmu (filtrovat z krve) do moče zvýšené koncentrace cizorodých a minerálních látek.
„Žádoucí je tedy minimalizovat zbytečné riziko poškození ledvin, v kterých se tyto látky mohou usazovat. Myslet musíme i na to, že z hlediska vývoje a funkce není dítě malý dospělý.“
Čtěte také: Pijete denně minerálku? Koledujete si o problémy
Kdy nároky na množství tekutin rostou
Větší potřeba vody nastává asi od devátého měsíce věku kojence, kdy dostává hustší pokrmy, které obsahují méně vody. Je doporučováno začít s přidáváním asi 200 ml vody denně. Nejlepší je začít zvykat dítě na vodu již dříve, a to s podáváním příkrmů. Usnadní to pozdější podávání tekutin. Postačí pár lžiček vody k zapití příkrmu.
Pediatři doporučují používat kojeneckou vodu pro přípravu kojenecké stravy a čajů přibližně do jednoho roku. Potom už jsou ledviny dětí schopny eliminovat nežádoucí látky, které může obsahovat „kohoutková“ voda (např. v balení PET), nebo voda, která se dostane do domácnosti prostřednictvím vodovodního řádu.
Od jednoho roku dítěte jeho nároky na příjem tekutin stoupají
V dospělosti závisí množství doporučeného množství přijatých tekutin na věku jedince, jeho váze, fyzické aktivitě a subjektivním pocitu, i když na ten bychom se spoléhat neměli. Ideální variantou je čistá voda, pro správné zažívání nejlépe nesycená. Minerální vody by měly být v pitném režimu zahrnuty v omezené míře, a to v maximálním množství 0,5 l/den.
Doporučované denní množství tekutin pro děti v závislosti na věku a hmotnosti (fyziologická potřeba vody)
Příklad – dítě, 6 let, 24 kilogramů
(120 – 60) * 24
60 * 24 = 1 440 ml
Všichni stejně?
Uvedená doporučení platí za normálních podmínek, kdy je člověk vystaven normální teplotě a vykonává běžnou pohybovou aktivitu. Pokud je člověk vystaven vyšším teplotám nebo sportuje, měl by celkové množství přijatých tekutin zvýšit.
Větší pozornost množství přijatých tekutin by měly věnovat i těhotné ženy, jejichž příjem tekutin by měl být o 0,5 až 0,75 litru vyšší.
Přečtěte si také: Voda z barelu by se měla vypít od tří dnů
Každý den bychom měli přijmout minimálně takové množství, které naše tělo pro svoje fungování během dne potřebuje. Jen přes naši kůži a dýcháním ztratíme denně asi 700 ml vody, pokud k tomu přidáme ještě vylučování vody pocením a močí, dostaneme se na množství 2,5 l. Tyto tekutiny je nutné během dne průběžně doplňovat.
„Dostatek tekutin je pro udržení zdraví a fyzické kondice nezbytný. Je proto třeba jejich ztráty průběžně vhodným způsobem doplňovat, a to buď příjmem nápojů – nejlépe pitnou vodou nebo vodou obsaženou v potravinách. Nedostatek tekutin u dětí můžeme poznat podle několika příznaků – jsou unavené, stěžují si na bolest hlavy, nechodí příliš často na toaletu, a pokud ano, moč má tmavší barvu,“ říká Hana Knížková, nutriční terapeutka z Poradenského centra Výživa dětí.