Hlavní navigace

Seriál Tradiční české polévky

Polévky upadly poslední dobou v zapomnění až nemilost - a je to škoda. Jsou rychlé, výživné, není nijak těžké je uvařit a vyjdou levně. Navíc v nich můžeme využít čerstvé místní suroviny.

Originální zalitá polévka s houbami má ke kulajdě daleko

Našli jste houby? Tak si udělejte „zalitou“ polévku, specialitu z Vysočiny. Nesmíte se ovšem nechat zmást recepty, které tyto polévky zaměňují a pletou dohromady.

31. 7. 2018 0:00
Doba čtení: 3 minuty

Základem slepičí polévky bývaly pařáty

Slepičí polévka – to je klasika. V tradiční verzi na ni narazíte už jen stěží. Jak se vaří dnes?

Doba čtení: 3 minuty

Kulajda – polévka pro ty, kteří nemilují koprovou omáčku

Málokterá bylinka rozděluje lidstvo tak zásadně na ty, kteří ji zbožňují a kteří ji nenávidí, jako kopr.

22. 4. 2016 0:00
Doba čtení: 3 minuty

Rajskou polévku by měli jíst hlavně starší pánové

Rajská polévka se v našich krajích téměř nekonzumuje. Víte proč? A proč by měla?

Doba čtení: 3 minuty

Gulášová polévka s párkem? Ne, prosím!

Levnější variantou gulášové polévky je využití různých uzenin, obvykle párků. Nedělejte to. Na přípravu skutečně dobré a poctivé gulášovky potřebujete přední hovězí maso.

21. 3. 2016 0:00
Doba čtení: 4 minuty

Květáková polévka je dietní a brání před revmatismem

Stačí vám jen šest surovin a půl hodina času k tomu, abyste si doma připravili polévku plnou vitamínu B5, která je navíc prostá zbytečných kalorií. Květák se chlubí i dalšími benefity.

Doba čtení: 4 minuty

Přípravu dršťkové polévky urychlí předvařené dršťky

Dršťková polévka je česká klasika s typickým využitím vnitřností poražených zvířat. Dršťky ale představují také jistou komplikaci při vaření, jejich příprava je dost dlouhá. Dnes lze běžně koupit již vyprané a předvařené dršťky, takže příprava zase tolik času nezabere.

3. 3. 2016 0:00
Doba čtení: 3 minuty

Čočková polévka – optimální zdroj přirozených cukrů

Čočka má mnohé výhody, a nemusí dokonce ani nadýmat, když víte, jak na to. Každá z barevných variant čočky se hodí trochu na něco jiného, ale tradiční českou polévku si připravíme z hnědé čočky.

Doba čtení: 3 minuty

5 tajných výhod špenátu a špenátová polévka navíc

Špenát má řadu pozitivních vlastností, o kterých se příliš neví. Je dobrý pro oči i pro těhotné ženy. Jeho nevýhodou je poměrně vysoký obsah kyseliny šťavelové, ale proti ní tu máme trik.

Doba čtení: 3 minuty

Vývar s játrovými knedlíčky: nejzdravější játra jsou „mladá“

Polévka s játrovými knedlíčky patří mezi klasiku. Ze slavnostních talířů ji nevystrnadila ani pošramocená pověst jater a dalších drobů. Pokud vám jde o železo, volte játra vepřová, obecně vedou játra kuřecí.

10. 2. 2016 0:00
Doba čtení: 4 minuty

Bramboračka – polévka, která nasytí, ale netloustne se po ní

Recept na bramborovou polévku těží z minima maximum. Vařené brambory mají oproti chlebu jen čtvrtinu kalorií a v porovnání s pšenicí obsahují jen pět procent tuku.

29. 1. 2016 0:00
Doba čtení: 3 minuty

Uzená polévka s kroupami vás zahřeje

Polévku pro chladné zimní dny zvládne každý. Bude vám stačit jen sedm surovin a jedny šikovné ruce.

22. 1. 2016 0:00
Doba čtení: 3 minuty

Hrachová polévka – vhodná pro sportovce, těhotné i děti

Bojíte se nadýmání? Výhody hrachovky převažují, navíc i luštěniny se dají připravit tak, že riziko nežádoucích vedlejších efektů je minimální.

Doba čtení: 3 minuty

Mrkev v zimě? Polévka je ideální k detoxikaci

Mrkev je mezi zeleninou výjimka. Největší užitek z ní máme po tepelné úpravě. Ideální formou je polévka, která se skvěle hodí k detoxikaci organismu, pro děti, při dietě, pro vegetariány… prakticky pro každého.

Doba čtení: 2 minuty

Česnečka – osvědčený „vyprošťovák“

Víte, jaká látka dělá česnečku tak zdravou? Je to alicin, který likviduje i zlatého stafylokoka. Uvařte si silvestrovský vyprošťovák podle tradičního receptu.

Doba čtení: 3 minuty

Rybí polévka: Používejte maso z rybích hlav

Správná a chutná rybí polévka má být uvařena z rybího masa, které je právě v rybích hlavách. Použití žaber je na pováženou.

Doba čtení: 4 minuty

Pórková polévka: nutričně jedna z nejhodnotnějších

Jedním z mnoha důkazů, že naše strava nebyla v minulosti, a nemusela by být ani v současnosti, zas tak nezdravá, jak se o ní říká, je tradiční pórková polévka. Vyzkoušejte ji s námi.

Doba čtení: 2 minuty

Hovězí vývar: K čemu je dobrá morková kost

Hovězí vývar je výborný na polévku, ale poslouží také jako základ k řadě jiných pokrmů. Zejména pokud použijeme dnes pozapomenuté morkové kosti, které byly cenné pro naše předky.

19. 11. 2015 0:00
Doba čtení: 3 minuty

Krupicová polévka: klasika, která má množství variant

Základem krupicové polévky je nepřekvapivě krupice. Méně už se ví, kolik druhů této suroviny existuje, včetně její bezlepkové verze. Stejně pestré je množství variací samotné polévky.

9. 11. 2015 0:00
Doba čtení: 2 minuty

Zelňačka – tradiční polévka pro sychravé dny

Recept na staročeskou zelňačku má mnoho podob, což jen dokazuje významnou roli této zdravé polévky pro zimní období v naší gastronomii.

Doba čtení: 3 minuty

Uvařte si dršťkovou polévku z kotrče

Co je typicky české (respektive rakousko-uherské)? Polévky, houbaření, dršťkovka. Když to dáme dohromady, dostaneme dršťkovou polévku z kotrče. Vyzkoušejte!

Doba čtení: 3 minuty

Na tradiční cibulačku smažte cibuli půl hodiny

Variant přípravy cibulačky je celá řada, mnohé z nich jsou ale spíše cibulačky francouzské. Naše skutečně tradiční cibulačka by měla vycházet z tradičních surovin a především je nutný dostatek času k tomu, aby správně a dobře chutnala.

Doba čtení: 3 minuty