Hlavní navigace

Černou čočku nemusíte namáčet

Autor: Shutterstock
Redakce

Luštěniny obecně moc nekonzumujeme, odrazuje nás dlouhá doba přípravy, máčení i následně nafouknuté břicho. To ale ještě neznáme černou čočku a fígle proti nadýmání.

Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Černá čočka svými drobnými zrnky i barvou připomíná kaviár, čímž si zasloužila i své jméno. Navíc je to luštěnina vskutku luxusní, protože má jemnou oříškovou chuť a perfektní nutriční profil. K nám se dováží z Kanady.

Čočka Beluga snižuje cholesterol

„Černá čočka beluga patří mezi potraviny s vysokou nutriční hodnotou. Na 100 g má dvojnásobné množství bílkovin (24 g) než třeba tofu (10 g), spoustu vlákniny a její černý pigment obsahuje antioxidanty, které se nacházejí ve velké míře v bobulovém ovoci (například v borůvkách a ostružinách). Je také dobrým zdrojem vitamínů B a minerálů (například železa a hořčíku),“ říká Milan Merva, specialista na zdravý životní styl a osobní trenér.

Antioxidanty chrání buňky před volnými radikály a hrají roli v prevenci kardiovaskulárních onemocnění a některých druhů rakoviny a před stárnutím obecně. Bílkoviny jsou důležité pro růst a obnovu organismu, vláknina snižuje cholesterol a vyrovnává hladinu cukru v krvi, čímž zamezuje výkyvům glykémie po jídle. Její dostatečná konzumace pomáhá předcházet kardiovaskulárním onemocněním. Obecně v České republice konzumujeme menší množství vlákniny, než se doporučuje. Sto gramů černé čočky pokryje vaši denní potřebu vlákniny z poloviny.

Jak se připravuje?

Na rozdíl od ostatních luštěnin, belugu není nutné před přípravou namáčet. Je drobnější a po uvaření dobře zachovává tvar. Vaří se v neosolené vodě zhruba 25 – 30 minut. Skvěle se hodí do salátů, k rybě, výborně chutná s kořenovou zeleninou. Její jemnou chuť můžete doplnit olejem z vlašských ořechů, sezamovým nebo balsamico octem s kapkou hořčice. Výborně bude chutnat i v pomazánkách. 

Pokud vás od využití v kuchyni odrazuje nadýmání, kterým je obvykle konzumace luštěnin doprovázena, vsaďte na bylinky. Do hrnce postačí přidat sušenou majoránku nebo snítku kadeřavé petrželky. Ještě lepší účinky má saturejka, řasa kombu, fenykl, anýz, máta nebo kousek zázvoru. Nadýmavý efekt může snížit i naklíčení.

Zdroj: TZ Menugold.cz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).