Malý Oliver se narodil se vzácnou vrozenou poruchou mozku, takzvanou hemimegaencefalií, při které jedna mozková hemisféra abnormálně roste. Tato asymetrie pak může vést k různým neurologickým problémům, včetně epilepsie, mentální retardace, motorických poruch a dalších vývojových abnormalit.
V případě tohoto malého pacienta šlo právě o extrémně často se opakující epileptické záchvaty. Míval jich až sto za den a trvaly od dvou do třiceti minut.
„Každý den jsem brečela, protože jsem nevěděla, co mám dělat,“ vzpomíná Oliverova matka Natálie Pomklová.
Někdy stačí léky, tady byla potřeba operace
Léčba hemimegaencefalie je často zaměřená na zmírnění symptomů, především právě epilepsie. Může zahrnovat farmakoterapii, u závažných případů ale může být nutná chirurgická intervence – tzv. hemisferotomie, tedy odstranění nebo odpojení části hemisféry mozku. Velká a ne dost dobře funkční hemisféra má totiž špatný vliv i na druhou, zdravou hemisféru.
A právě pro tento velmi náročný a v České republice vzácný operační zákrok se neurochirurgové z Neurochirurgické kliniky Fakultní nemocnice Brno rozhodli. Museli ale počkat několik měsíců, až chlapec trochu povyroste a rizika, která operace přináší, budou menší.
Bez zákroku by z chlapce byl „ležák“
„Kdyby operace provedena nebyla, byl by Oliver těžce hendikepovaným, a pravděpodobně ležícím, pacientem,“ poznamenal Ondřej Horák, primář Kliniky dětské neurologie FN Brno.
Během půlročního čekání se lékaři skontaktovali s neurochirurgy z Neurochirurgické kliniky Univerzitní nemocnice Ženeva, především s Karlem Schallerem, který už těchto zákroků provedl na čtyřicet, a v červnu se operace uskutečnila.
Operace se povedla
Zákrok trval dvě hodiny a technicky se zdařil. Oliverovi se daří dobře, podle jeho maminky se směje, žvatlá, hýbe se, kope a otáčí se… Lékaři u něj předpokládají velmi dobrý psychomotorický vývoj. Měl by sám mluvit, chodit, a i když možná nebude stoprocentně samostatný, bude pravděpodobně vést plnohodnotný život.
„Součinnost při této operaci je výsledkem již mnohaleté spolupráce mezi Neurochirurgickou klinikou FN Brno, LF MU a Neurochirurgickou klinikou Univerzitní nemocnice Ženeva. S ženevskou neurochirurgií nás pojí například i spolupráce při zakládání Simulačního centra LF MU, společné kongresy a semináře a publikační aktivita,“ řekl přednosta Neurochirurgické kliniky FN Brno a LF MU, profesor Martin Smrčka.
„Oddělení dětské neurochirurgie FN Brno dostalo v minulém roce nový impulz ke svému rozvoji změnou organizačního schématu, kdy toto pracoviště nyní integrálně patří k „dospělé“ Neurochirurgické klinice FN Brno, LF MU. Kromě epileptochirurgie se pracoviště profiluje také v operaci mozkových nádorů dětských pacientů a vrozených vývojových vad. Pracoviště v tomto ohledu využívá velmi dobré spolupráce s dalšími klinikami a odděleními v Dětské nemocnici, například s Klinikou dětské onkologie, Klinikou dětské neurologie, Klinikou dětské chirurgie, traumatologie a ortopedie a mnoha dalšími. Tímto propojením se řadí Oddělení dětské neurochirurgie FN Brno mezi dvě čelní pracoviště v ČR,“ řekl Andrej Mrlian, vedoucí lékař Oddělení dětské neurochirurgie FN Brno.