Hlavní navigace

epilepsie

Internet za anorexii nemůže, zjistili psychologové

Chorobné hubnutí, poruchy příjmu potravy a jejich souvislost s internetem. To je jedno z témat, kterým se věnují vědecké týmy. Přinášíme pravidelný přehled novinek.

15. 1. 2019 0:00
Doba čtení: 5 minut

Jak předpovědět epileptický záchvat

Mezinárodní tým pod vedením českých vědců zkoumal principy záchvatů při onemocnění epilepsií. Výsledky přinášejí zásadní poznatky. „Epileptické záchvaty nepřicházejí jako blesk z čistého nebe,“ konstatují výzkumníci.

4. 12. 2018 0:00
Doba čtení: 6 minut

Epileptické záchvaty v dětství jsou časté, jen je nepoznáme

Doc. Hana Ošlejšková pracuje na jednom ze dvou center v ČR, které se věnují léčbě dětské epilepsie. Četnost výskytu epileptických záchvatů v časném dětství je podle ní vysoká.

15. 5. 2018 0:00
Doba čtení: 7 minut

Příznaky epilepsie: Od „nepamatování“ až po křeče

Epilepsie má více než sto druhů, i typů záchvatů je několik. Některé vypadají jako pouhé zahledění, brnění, výpadek paměti. „Mnohdy se ale projevují velmi dramaticky,“ říká profesor Milan Brázdil.

13. 9. 2016 0:00
Doba čtení: 8 minut

Bylinkový speciál: Kozlík lékařský

Nespíte, jste podráždění, trápí vás časté migrény nebo jste nervově vyčerpaní? Nejvyšší čas vybrat polostinné stanoviště a vysadit si kozlík lékařský. Jeho pěstování není nijak náročné.

Doba čtení: 2 minuty

Epilepsii léčí „tučná“ dieta

Mluvit o epilepsii v jednotném čísle není podle lékařů na místě, epilepsií je totiž stejně jako jejich příčin mnoho. Pacienti, kteří jsou rezistentní vůči lékům, mají nyní novou šanci.

30. 11. 2012 0:00
Doba čtení: 4 minuty

Parkinsonova choroba začíná v nose

Nárůst neuropsychiatrických chorob, který téměř nabývá charakteru epidemie, stále pokračuje. Přibývá nemocí jako je třeba Parkinsonova choroba, ale i lidí s migrénou.

Doba čtení: 4 minuty

Statistik o promořenosti parazity je málo

Zjistit, jak na tom jsou Češi co do promořenosti parazity, je téměř nemožné. V oficiálních statistikách se totiž sledují jen některé nákazy. A to hlavně ty, které si přivezeme z ciziny.

Doba čtení: 3 minuty

Jste nemocní? Lékař vás musí udat úřadům a přijdete o řidičák

Je to jeden z největších průlomů do lékařského tajemství: lékaři mají od letoška povinnost nahlásit úřadům takové nemoci člověka, které mu znemožňují řídit. Co je na tom špatně?

Doba čtení: 4 minuty

Kdo nesmí za volant? Opilec, epileptik ani těžký diabetik

Tragédie v Hradci Králové vyvolala debatu o tom, která onemocnění se neslučují s řízením auta. Jakých chorob se to týká a co dělat, pokud jde třeba o vašeho nesoudného senilního dědečka?

23. 11. 2011 0:00
Doba čtení: 4 minuty