Hlavní navigace

Chcete se vyhnout cestovní nevolnosti? Nepijte šumivé nápoje

 Autor: SXC
Mezi časté cestovatelské potíže patří kinetóza, tedy nevolnost v dopravních prostředcích. Trápí hlavně děti od tři do dvanácti let. Pomocí několika triků se dají obtíže zmírnit.
Redakce 26. 7. 2011
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Při cestování dopravními prostředky může potrápit některé lidi kinetóza, tedy nevolnost se zvracením, nejčastěji děti od tří do dvanácti let. Někoho mohou tyto potíže postihnout v exotické cizině i při jízdě na velbloudech či slonech. Síla potíží je ovlivněna psychickým stavem, uvádí v publikaci Ochrana zdraví na cestách prezident Fóra infekční, tropické a cestovní medicíny docent Rastislav Maďar.

Svoji úlohu zde sehrávají také strach z létání, únava, nedostatek spánku, přejedení, vypití většího množství alkoholu, pití šumivých nápojů, nadměrné kouření a přílišné teplo nebo chlad,“ cituje agentura ČTK z publikace lékaře. U někoho mohou nevolnosti začít poté, co spatří člověka postiženého kinetózou.

Pár triků, jak se bránit

K předcházení potíží radí Maďar jíst na cestách menší dávky jídla ve dvou až tříhodinových intervalech, pít nešumivé ovocné šťávy a nevstupovat do dopravních prostředků nalačno. Během klidné cesty se nevolnost objevuje jen zřídka, zato při plavbě na rozbouřeném moři nebo při letu v malém letadle je poměrně častá.

Cestovatelům, kteří jsou na kinetózu náchylní, radí Maďar sedět v přední třetině letadla, kde jsou výkyvy menší. Mořská nemoc je častější ve vodách mírného a subtropického pásma než v tropech. Na lodi jsou nejmenší výkyvy ve střední části plavidla na dolní palubě. V automobilu a autobuse je vhodnější sedět vpředu s výhledem na cestu. Pohled z bočního okna na míhající se objekty může stav zhoršit.

KL20

Co dělat, když už je zle?

Pokud se i přesto kinetóza začíná projevovat, radí Maďar zaujmout polohu v sedu s mírně zakloněnou hlavou, pevně opřenou o opěradlo, nebo vleže. Pomáhá dostatečný přívod vzduchu otevřením okna nebo zvýšením výkonu klimatizace. Pomáhá také sklenice studené vody, zavřít oči, nesledovat televizi ani pohybující se předměty jako ventilátor, nečíst.

U dětí pomáhá zabavit je hrou, odpoutají tak pozornost od potíží. Kdo o sobě ví, že trpívá kinetózou, měl by si vzít půl hodiny až hodinu před cestou prášek proti této obtíži. Nepříjemný pocit zalehlého ucha při startu a přistávání letadla, který způsobuje přetlak ve středním uchu, zmírní cucavý bonbon nebo žvýkačka.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).