Hlavní navigace

Lékaři zvou na bezplatné zkontrolování plic a průdušek, poradí i s inhalátory

17. 11. 2023

Sdílet

 Autor: Depositphotos
Praha, Olomouc, Brno. Všude tam si v nadcházejících dnech mohou zájemci nechat bezplatně vyšetřit plicní funkce pomocí tzv. spirometrického měření. Akce se koná v rámci Dne pro zdravé plíce.

Spirometrie je vyšetření funkce plic, kterou lékaři provádí na pojišťovnu běžně pacientům s doporučením. V rámci Dne pro zdravé plíce jej ale mimořádně může bezplatně podstoupit i zdraví zájemci, kteří dorazí na předem avizované místo.

„Akce je otevřená všem. Nemoci plic nejsou jen o kouření. Roli hrají i jiná rizika, jakými je třeba genetika,“ potvrzuje lékař Norbert Pauk z pneumologické kliniky FN Bulovka, jenž je členem výboru pacientského sdružení Český občanský spolek proti plicním nemocem (ČOPN). Spolek Den pro zdravé plíce pořádá.

Kde a kdy bude možné nechat si zkontrolovat funkci plic

  • středa 22. listopadu, 12 až 18 h, OC Letňany Praha
  • čtvrtek 23. listopadu, 8 až 14 h, FN Olomouc, spirometrická laboratoř Kliniky plicních nemocí a TBC, 3. patro budovy H2
  • čtvrtek 23. listopadu, 10 až 14 h, FN Brno, Klinika nemocí plicních a tuberkulózy, pavilon E

Zdroj: ČOPN

V místě akce bude zájemcům k dispozici vždy lékař, zdravotní sestra, ale i laborant. Ti budou využívat přístroj, jenž je běžně k dispozici v nemocnicích. „Spirometrie není bolestivá a trvá přibližně tři minuty. Pacient dostane na nos klip, volně dýchá, pak se zhluboka nadechne a prudce do přístroje vydechne,“ popisuje Norbert Pauk, který se zájemcům bude věnovat na akci v pražských Letňanech.

Lékaři se bezplatným měřením snaží dostat blíže k potenciálním pacientům. Ze zkušenosti totiž vědí, že mnohdy se bojí zajít do jejich ordinací. „A to i když jsou dušní, kašlou, nebo jsou unavení,“ podotýká pneumolog. 

Bezplatné měření funkcí plic pořádají lékaři již delší dobu a vyšetřili při něm již více než deset tisíc zájemců. Loni spirometrie využilo celkem jeden tisíc lidí. Akce se koná vždy jednou za rok.

Zkontrolují i používání inhalátoru

Součástí Dne pro zdravé plíce je také přednáškový den, který proběhne v pátek 24. listopadu v Praze. Konkrétně v přednáškovém sále Lékařského domu v Sokolské ulici. Sledovat program bude možné také online. Jak na to, se dozvíte na stránkách pacientské organizace ČOPN. Přednášky věnované chronickým plicním onemocněním jsou určeny odborníkům i široké veřejnosti. Účast je bezplatná.

Důležité také je, že jakýkoliv zájemce, který si přinese vlastní inhalátor, se může v rámci přednáškového dne poradit o jeho správném užívání. Od 9 do 12 h bude v Lékařském domě v Praze 2 totiž probíhat také workshop Umíte správně používat svůj inhalátor? Přijďte si to vyzkoušet! 

Šli byste ihned k lékaři, pokud byste měli příznaky chronické obstrukční nemoci plic?

V rámci workshopu bude speciálně vyškolená vrchní sestra kontrolovat, zda pacienti používají své inhalátory správně. „Stává se totiž, že i když pacient inhalační systém používá léta, tak to neumí správně. Přitom pokud je technika inhalace špatná, lék vůbec nejde do plic,“ podotýká Norbert Pauk.

Inhalační cestou se podává většina léčiv například na chronickou obstrukční plicní nemoc (CHOPN). V ordinacích specialistů na podrobnou instruktáž ovšem není vždy prostor, navíc lékař ve chvíli, kdy inhalátor předepisuje, jej nemá k dispozici, aby si jej pacient vyzkoušel. To lze až při další návštěvě. Zaškolení pacientům nabízí i některé lékárny. Např. v síti Benu je to možné u těch lékáren, které mají konzultační místnost, a je třeba se předem objednat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Redaktorka serveru Vitalia.cz. Vystudovala žurnalistiku a češtinu na Univerzitě Palackého v Olomouci, pracovala v Deníku, na webu TV Nova a v iDNES.cz. Píše o zdravotnictví. Je držitelkou novinářské ceny Psychiatrické společnosti ČLS JEP za rok 2021.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).